Podręcznik czy laptop? Ciekawe wnioski z badań wśród nauczycieli i rodziców

W opinii zdecydowanej większości badanych nauczycieli i rodziców papierowe materiały edukacyjne, podręczniki i także karty pracy, poprawiają umiejętność czytania.

Edukacja zdrowotna już od szkoły podstawowej. Co planuje resort Barbary Nowackiej?

Edukacja zdrowotna to przedmiot, który - w zastępstwie Wychowania do życia w rodzinie - pojawi się w szkołach już w przyszłym roku szkolnym. Co zakładają zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Koniec HiTu, będzie edukacja obywatelska. Co zakłada nowy przedmiot?

Edukacja obywatelska zastąpi w szkołach Historię i teraźniejszość. Znamy już podstawę programową nowego przedmiotu, który zajmie w szkołach miejsce HiTu.

17-latek z Ukrainy musi dalej się uczyć w Polsce, mimo że skończył już szkołę

Systemy edukacyjne naszych krajów trzeba pogodzić, bo dzisiaj dochodzi do sytuacji, w których 17-latek kończy ukraińską klasę maturalną, ale według polskiego systemu nadal musi się uczyć – postuluje Fundacja „Ukraiński Dom”.

„Tęczowy Piątek” z błogosławieństwem kuratorium oświaty

„Tęczowy Piątek” w szkołach w tym roku odbędzie się 25 października. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na różnorodność młodych ludzi. W tym roku odbywa się ono ze wsparciem Kuratorium Oświaty na Mazowszu.

Podcast „Szkoła na nowo”: Wolna szkoła – czy to w ogóle możliwe?

Wraz z odejściem poprzedniej ekipy rządzącej, w szkole miało być więcej wolności. Więcej poszanowania praw ucznia. Więcej autonomii dla nauczycieli. Na razie niewiele z tego wyszło.

Rok po wyborach: Uczelnie chcą autonomii, uczniowie – lżejszych plecaków

Ministerstwo nauki chce zagwarantować uczelniom większą autonomię i apolityczność, ale gotowego projektu jeszcze nie przedstawiło. Uczniowie czekają zaś na uwolnienie od ciężkich tornistrów.

Ilu uczniów z Ukrainy jest w polskim systemie edukacji? Nowe dane

Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież będący obywatelami Ukrainy (w wieku 7-18 lat) i przebywający na terytorium Polski spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich szkołach.

Małopolska kuratorka oświaty marzy o trzystopniowej skali ocen w szkole

Gabriela Olszowska marzy o tym, by zmienić skalę ocen na taką, która w lepszym stopniu wskazuje, co uczeń już umie, a czego jeszcze nie opanował. – Na razie jednak jest skala od jeden do sześć i raczej się to nie zmieni – mówi małopolska kuratorka oświaty.

"Szkoła na nowo": Ocena czy ocenoza – jak oceniać mądrze?

W szkołach wszystko jest na ocenę. To podobno najlepsze narzędzie motywujące do nauki. Ale jak oceniać, by nikogo nie skrzywdzić?

Dzień Nauczyciela 2024: Czy szkoły będą zamknięte? Co z opieką nad dziećmi?

Już za niecały tydzień – 14 października – obchodzić będziemy Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Sprawdzamy, jak wygląda wtedy działanie szkół. Czy są lekcje? I co z opieką nad dziećmi?

Program szczepień przeciw HPV w szkołach nie działa, jak należy. Rodzice pytają - nikt nie umie odpowiedzieć

Uruchomiony we wrześniu program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach, dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat, budzi wątpliwości rodziców i pedagogów. W największym skrócie można powiedzieć: nikt nie wie, co i jak w nim działa.

Geografowie przeciwko łączeniu przedmiotów. Nie chcą, by geografię połączono z przyrodą

Nauczyciele geografii uważają, że rozwiązanie, by geografia stała się częścią przedmiotu przyroda, jest niekorzystne dla uczniów.

Nauczyciele mogą zadawać prace domowe? A uczniowie muszą je odrabiać? Oto zasady

Dyskusja o pracach domowych zadawanych uczniom toczyła się od marca, czyli od ogłoszenia rozporządzenia MEN, aż do okresu wakacyjnego. Temat powrócił z nowym rokiem szkolnym 2024/2025. Czego dotyczą wątpliwości?

Psychologów w szkołach brakuje nie tylko z powodu pieniędzy

Szkoły szukają psychologów, którzy oprócz odpowiedniego wykształcenia będą mieli też doświadczenie i praktykę. A także gotowość, by mierzyć się z coraz bardziej lawinowo rosnącymi problemami dzieci i młodzieży, próbami samobójczymi i okaleczeniami.

Tomasz Krzyżak: Wokół religii w szkołach rozpęta się wojna

Religia w szkołach staje się zarzewiem kolejnego konfliktu, konfliktu, który w istocie potrzebny jest do życia tylko jednej formacji politycznej.

Czy powinno się uczyć pisania w zerówce? Odpowiada Facetka_z_Poradni

Zbyt wczesna nauka pisania może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Tak jak każde działanie, które jest niezgodne z rozwojem dziecka – mówi Aleksandra Rodzewicz, pedagożka, wieloletnia dyrektorka poradni pedagogiczno-psychologicznej, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, znana jako Facetka_z_Poradni.

Wiceminister edukacji Kiepura: PSL nie poprze ograniczenia lekcji religii

Projekt zmniejszenia liczby lekcji religii w szkołach do jednej tygodniowo został opublikowany. Jak stwierdził wiceminister edukacji w resorcie Barbary Nowackiej Henryk Kiepura, Polskie Stronnictwo Ludowe nie poprze tej zmiany.