Barbara Nowacka: PiS z Suwerenną Polską dokonali gigantycznego skoku na państwo

Dziecko powinno uczyć się w szkole. Rodzic może je wspierać, ale to szkoła powinna przekazywać wiedzę – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Badania: Strach przed matematyką paraliżuje uczniów

Co czwarty uczeń tak boi się porażki z matematyki, że nawet nie próbuje rozwiązywać zadania – pokazują analizy.

Próbna matura to tylko diagnoza. Ale czy na pewno?

Próbna matura z matematyki – gdyby był prawdziwym egzaminem zakończyłby się sukcesem dla 85 proc. uczniów z liceów i 65 proc. z techników. Z angielskiego za to zaliczenie z sukcesem egzaminu zakończyło się dla 99 proc. uczniów liceów i 94 proc. z techników.

Trudno będzie policzyć uczniów z Ukrainy, którzy nie chodzą do żadnej szkoły

Ministerstwo edukacji chce, żeby ukraińscy uczniowie chodzili do polskich szkół, ale wciąż nie wiadomo, ilu z nich uczy się zdalnie, a ilu nie kontynuuje nauki w ogóle. Teraz będzie trzeba ich policzyć.

Będą zadania domowe usprawniające motorykę. MEN odpowiada Rzecznikowi

Termin „prace praktyczne” zostanie zastąpiony terminem „prace praktyczno-techniczne”. Druga modyfikacja dopuści zadawanie przez nauczycieli w klasach I-III szkoły podstawowej prac domowych usprawniających tzw. motorykę małą.

Kondycja psychiczna uczniów jest zła. Jak ją poprawić?

Kryzys zdrowia psychicznego uczniów jest widoczny w całym środowisku szkolnym. Gdy takie słowa wypowiada szefowa MEN, Barbara Nowacka, to należy mieć nadzieję, że oprócz trafnej diagnozy pojawią się także odpowiednie środki zaradcze.

Sportowe Talenty. Na czym polegać ma wielkie testowanie uczniów?

W Polsce od wielu lat obserwowany jest dramatyczny spadek poziomu sprawności fizycznej wśród młodych. Mechanizm monitorowania zmian kondycji fizycznej (program Sportowe Talenty) stworzy możliwość wiarygodnego dokumentowania sytuacji zdrowotnej uczniów.

Zakaz smartfonów w szkole już od nowego roku? Jest apel do ministra edukacji

Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność.

Polskie szkoły rezygnują z nauczania języka rosyjskiego

To, jakiego języka będą uczyły się dzieci w szkole, jest uzależnione od dostępnych nauczycieli. Jeśli jest rusycysta, będzie język rosyjski.

Marcin Grodzicki: Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu?

Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu? Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista: tak. Czy na pewno? W praktyce dużo zależy od podejścia nauczycieli i dyrekcji danej szkoły. Zmieniły się również przepisy.

Ekspert: Likwidacja zadań domowych to fatalny pomysł

Pierwszym gościem Tomasza Pietrygi w programie #RzeczoPrawie był Bogusław Śliwerski – ekspert ds. edukacji, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

MEN zapowiada modyfikację nowej listy lektur. Do resortu wpłynęły tysiące uwag

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło tysiące uwag dotyczących nowej podstawy programowej. Najwięcej dotyczy listy lektur i historii.

Joanna Ćwiek: Rekolekcje po godzinach, historia neutralnie – w szkole zaczyna być widać zmianę

Koniec z bogoojczyźnianą retoryką w szkole. Ma być neutralnie światopoglądowo i religijnie. Ale droga do zmian nie jest łatwa.

Zakaz prac domowych. Rzecznik radzi Nowackiej: lepiej to przemyśleć

Całkowity zakaz prac domowych - nawet jeśli dotyczyłby jedynie klas I-III szkoły podstawowej - oraz odstąpienie od ich oceniania może być postrzegane jako niezgodne z deklaracjami o potrzebie wzmocnienia pozycji nauczycieli oraz autonomii szkół - twierdzi RPO Marcin Wiącek w wystąpieniu ws. projektu rozporządzenia MEN, zmieniającego przepisy o pracach domowych.

Pożegnanie "Syzyfowych prac". Które lektury chce wykreślić MEN?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało nową, okrojoną listę lektur. Wypadły z niej m.in. utwory Stefana Żeromskiego, Zofii Kossak-Szczuckiej, Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. W szkołach średnich pojawiła się Olga Tokarczuk.

Sondaż: Jak Polacy oceniają plany uszczuplenia podstawy programowej w szkołach?

"Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada uszczuplenie podstawy programowej w szkołach. Jak Pani/Pan ocenia ten pomysł?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Zmiany listy lektur w szkołach? Barbara Nowacka: Nie ma książek Olgi Tokarczuk

- Pracuje zespól ekspercki, który zajmuje się też uszczupleniem podstawy programowej z języka polskiego. I również przyglądają się liście lektur - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" minister edukacji Barbara Nowacka.

"Cyfrowy uczeń" zastąpi "Laptop dla ucznia". Co z czwartoklasistami?

Szefowie resortów edukacji i cyfryzacji Barbara Nowacka i Krzysztof Gawkowski zapowiedzieli, że choć program "Laptop dla ucznia" zostaje zawieszony, to chcą go uzdrowić i realizować pod nową nazwą "Cyfrowy uczeń". Co wiadomo o tym pomyśle?