Będzie nowy przedmiot w szkołach podstawowych i średnich. Zastąpi WDŻ

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie. Trwają prace zespołu, który przygotowuje podstawy programowe edukacji zdrowotnej.

Wychowawca odpowiada za bójkę podopiecznych? Jest wyrok SN

Placówka szkolno-wychowawcza odpowiada za bójkę między podopiecznymi, jeśli poszkodowany wykaże szkodę i jej związek z wybrykiem innego wychowanka.

Będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Barbara Nowacka podała termin

Od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach - zapowiedziała w czwartek wieczorem na antenie TVP Info minister edukacji Barbara Nowacka.

Zakaz wyjazdu dzieci na wakacje w roku szkolnym? Wiceministra komentuje

W tej chwili nie toczą się żadne prace legislacyjne, mające na celu wprowadzenie ograniczeń na wyjazdy dzieci w trakcie roku szkolnego - oświadczyła Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN.

Darmowe podpaski i tampony trafią do polskich szkół. Jest rozporządzenie MEN

Opublikowano zmienione rozporządzenie ministra edukacji dotyczące bezpieczeństwa i higieny w szkołach. Resort zapowiada nowy pogram pilotażowy wyposażenia szkół i placówek w środki higieny menstruacyjnej dla dziewcząt.

Egzamin ósmoklasisty. Wyniki gorsze niż przed rokiem. Lepsze tylko z jednego przedmiotu

Blisko 223 tys. uczniów, którzy w maju pisali egzamin ósmoklasisty, zna już jego wyniki. Uczniowie wypadli gorzej niż przed rokiem.

Podstawa programowa uszczuplona. Minister Nowacka podpisała rozporządzenia

Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podpisała rozporządzenia zmieniające podstawę programową w szkołach podstawowych i średnich. Uszczuplenie materiału zakłada jego redukcję o 20%.

MEN: zmienimy projekt dotyczący organizowania lekcji religii

MEN dokona zmian w projekcie przepisów dotyczących organizacji nauki religii w szkołach. Chodzi o zasady tworzenia grup międzyklasowych - wynika z odpowiedzi wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sondaż: Czy należy zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?

"Czy Pani/Pana zdaniem polska szkoła powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Kreatywne myślenie. Polscy uczniowie w światowej czołówce.

Po raz pierwszy w historii programu PISA zbadano umiejętność kreatywnego myślenia wśród piętnastolatków. Polscy uczniowie znaleźli się w światowej czołówce.

10-latkowie na lekcjach religii razem z 15-latkami. RPO pisze do Nowackiej

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do minister edukacji Barbary Nowackiej w sprawie planowanych zmian w organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

W jakim kierunku będzie podążać polska oświata w nowym roku szkolnym?

Edukacja prozdrowotna, wychowanie obywatelskie, edukacja dla bezpieczeństwa i pro obronna, rozwój kompetencji cyfrowych i dobrostan uczniów znalazły się wśród priorytetów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Zapowiadanej rewolucji w szkolnych paskach nie widać

W ostatnich wyborach do PE widać, że młodzi nie głosowali już tak chętnie na Polskę 2050. Czy rozczarowały ich niespełnione obietnice?

Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Stan obecny i plany na przyszłość

W publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe uczy się obecnie ponad 1 mln 220 uczniów i słuchaczy.

"Sio z paskami". Małopolska kurator mówi, że "stopni nie trzeba wyrażać w skali 1-6"

Małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska w poście w mediach społecznościowych napisała: "Dość pasków. Sio z paskami. Nie – dla pasków na świadectwie". Post wywołał żywą dyskusję, a kurator ostatecznie go edytowała.

„Inżynierowie Przyszłości”. Sukces młodych naukowców

Kapituła naukowa programu „Inżynierowie Przyszłości” wyłoniła dziesięciu najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych spośród 99 uczestników pilotażowej edycji projektu. Ich projekty badawcze uzyskały najwyższe oceny ekspertów, a młodzi innowatorzy zostali nagrodzeni stypendiami.

Brak klasyfikacji za nieobecności w szkole - czy to zgodne z prawem?

Nie każdy uczeń z niską frekwencją może być nieklasyfikowany na koniec semestru.

Ferie zimowe w 2025 r. będą później. Wiemy dlaczego

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Wynika z niego, że ferie zimowe dla pierwszych województw rozpoczną się dopiero 20 stycznia, a nie - jak dotychczas - w połowie tego miesiąca. Wiemy, skąd mogło wziąć się to przesunięcie i dlaczego warto je wziąć pod uwagę planując zimowy wypoczynek.