Martynowicz: Nowa matura to polowanie na ucznia, a nie egzamin dojrzałości

Nie chcemy, by matura była łatwa. Chcemy, by była sprawiedliwa – mówi Dariusz Martynowicz, polonista, Nauczyciel Roku 2021

Lekcje na platformie internetowej? „To dobre narzędzia”

Spółka związana z Uniwersytetem Warszawskim uruchamia platformę z pakietami kursów z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Samorządy i szkoły chętnie korzystają z takich narzędzi. Uważają, że najbardziej potrzebne są kursy z przedmiotów zawodowych.

Szef CKE Marcin Smolik: tegoroczna matura może wydawać się trudniejsza

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym w Formule 2023 stawia przed zdającymi większe wyzwania niż egzamin w Formule 2015 - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Język ukraiński może trafić na maturę

Będzie można zdawać egzamin z ukraińskiego, angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

MEiN tłumaczy sprawę zakupu miliona laptopów do szkół

Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, że sprawa minimalnych wymagań technicznych i zakupu laptopów dla szkół była konsultowana z branżą IT i samorządowcami.

Facetka_z_Poradni: Nie oburza mnie ranking „Perspektyw”

Mam poczucie, że w czasie pandemii jak grzyby po deszczu, wyrośli „szarlatani edukacji”, znawcy od wszystkiego i od niczego. Wypowiadają się o wszystkim ze stuprocentową pewnością i krytykują najtęższe umysły świata edukacji. Bo mają swoich zwolenników i zasięgi.

Dziwna presja MEiN na milion laptopów dla szkół

Siedmiodniowe konsultacje bez uwzględnienia uwag, brak rozmów z firmami IT i szkołami - minister edukacji pod koniec ubiegłego roku w pośpiechu wydał nowe rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów dla sprzętu komputerowego dla szkół.

Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce 2023

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Facetka_z_Poradni: kiedy i komu szkodzą oceny w szkole?

Szkoła potrzebuje dzisiaj więcej spokoju i zaufania. W świecie, w którym dzieci narażone są na niską tolerancję frustracji, ciągłe stawianie stopni nie pomaga.

W 2023 roku matura po raz pierwszy w nowej formule. Co się zmieni?

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie ostatnich klas szkół średnich kończących się egzaminem dojrzałości po raz pierwszy przystąpią do matury w nowej formule.

Ruszają Ferie z WOT

Wojska Obrony Terytorialnej organizują szkolenie podstawowe w ramach projektu Ferie z WOT, które głównie są przeznaczone dla pełnoletnich uczniów szkół średnich

Od zakuwania do praktyki – czy konieczna jest reforma polskiej edukacji?

Współczesnej Polsce potrzebna jest nowa fala przedsiębiorczości. Już w szkole warto postawić nacisk na kompetencje, które pozwolą młodym ludziom generować nowe produkty, usługi, rozwiązania i pomysły.

Czy po świętach szkoła musi zapewnić opiekę dzieciom

Przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia. Nie jest to czas wolny od pracy dla nauczycieli.

Polonistki i poloniści przeciwko zasadom oceniania na maturze 2023

Nauczyciele języka polskiego uważają, że nowe zasady oceniania prac na maturze są niesprawiedliwe i krzywdzące. W internecie pojawiła się w tej sprawie petycja. Nauczyciele liczą także na wsparcie prezydenta.

Nowe zasady szkoleń wojskowych dla studentów

Zmieniają się zasady szkolenia wojskowego studentów. Szkolenia teoretycznego nie będą prowadziły już uczelnie, tylko wojsko. MON zakłada, że na uczelniach odbędzie się szkolenie oficerskie w ramach Szkoły Legii Akademickiej.

Ruszyły próbne matury. Uczniowie będą sprawdzali swoją wiedzę prawie do świąt

W poniedziałek, 12 grudnia przyszłoroczni maturzyści rozpoczęli zmagania z językiem polskim na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach czeka ich matematyka, języki obce i przedmioty nieobowiązkowe.

Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Pionierski wielki test kompetencji cyfrowych młodych Polaków nie wypadł najlepiej. Badania w szkołach pokazały, że nasze zdolności komputerowe są na niższym poziomie niż w innych krajach regionu. Ale dramatu nie ma.

Czego młodzież nauczy się w klasach mundurowych?

Armia tworzy kolejne projekty edukacyjne, których celem jest wykształcenie absolwentów szkół, którzy po zakończeniu nauki wstąpią do wojska. Od tego roku obejmują one także naukę w szkołach branżowych.