Mniej wkuwania. Są nowe podstawy programowe w podstawówce, liceum, technikum

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa projekty rozporządzeń – zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Oba projekty zostały skierowane do uzgodnień i konsultacji społecznych, które mają potrwać trzy tygodnie.

Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów

Aż 60 proc. uczniów wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy w odrabianiu zadań domowych. Posiłkują się nią głównie podczas pisania wypracowań. Czy takie prace domowe mają jakiś sens?

Wojsko w szkole. Pilotaż rusza 6 maja

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka ogłosili start szkolnego pilotażu „Edukacja z wojskiem”. Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ma objąć około 3,5 tys. szkół i będzie przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.

Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.

Minister zapowiada powrót starego obowiązku w szkołach. Już od września

Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Uczniowie z Ukrainy. Zagubieni i niewidoczni w polskim systemie

Uczennice i uczniowie z Ukrainy, którzy nie weszli do polskiego systemu oświaty są niejako „niewidoczni” - zauważa w piśmie do MEN Zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura.

WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie.

Troje ministrów ma ogłosić wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach

Troje ministrów: edukacji Barbara Nowacka, zdrowia Izabela Leszczyna oraz sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłoszą, że będzie nowy przedmiot zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich – „Edukacja zdrowotna”.

Nie tylko HiT. Co się zmieni od września w szkołach?

W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego. Resort oświaty tłumaczy te zmiany potrzebą dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz potrzeb rynku pracy.

„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji

Od kwietnia bieżącego roku „Rzeczpospolita” rozpoczęła współpracę z Liceum Artes Liberales, w ramach której wszyscy uczniowie i uczennice oraz kadra nauczycielska otrzymają dostęp do serwisu rp.pl w ramach subskrypcji.

Zmiany w edukacji od nowego roku szkolnego. Zniknie kontrowersyjny przedmiot

W połowie kwietnia mają ruszyć konsultacje w sprawie zmian w podstawie programowej. Do końca czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wydać rozporządzenia wprowadzające zmiany od 1 września.

Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?

"Czy jest Pan/i zwolennikiem zlikwidowania od kwietnia prac domowych?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko

Praca domowa na różnych stopniach organizacyjnych szkoły pełni bardzo pozytywną rolę - mówił w rozmowie z RMF FM przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Likwidacja prac domowych od 1 kwietnia. Ekspert: to łamie konstytucję

Prace domowe to nie sposób oceniania, który można zmienić rozporządzaniem, a materia oceniana. Minister, ingerujący w sferę ustawową rozporządzeniem, łamie konstytucję i hierarchię aktów prawnych. – mówi prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Punkty za wolontariat w szkole. RPO pisze do minister Nowackiej

Liczba punktów za wolontariat na świadectwie ósmoklasisty może mieć wpływ na jego dalszą edukację. Nie ma jednak jednolitych kryteriów przyznawania takich punktów, a praktyka w tym zakresie budzi zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich.

Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”

Niewykluczone, że od roku szkolnego 2025/2026 olimpiada z chemii ułatwi start do dobrego liceum. MEN rozważa wpisanie jej na listę konkursów dających pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły średniej.

Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów

Rośnie liczba dzieci, które noszą zbyt ciężkie tornistry. MEN chce, by mogły one także korzystać z elektronicznych wersji podręcznika.

Szefowa MEN: od września odchudzona podstawa programowa

Odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie 1 września, by zerwać z fikcją, bo program jest dzisiaj przeładowany - zapowiedziała w Kołobrzegu minister edukacji Barbara Nowacka.