Szkoła na Podkarpaciu uczy zgodnie z najnowszymi trendami - bez ocen i zadań domowych

- Zależy nam, aby nauczyć uczniów odpowiedzialności za swoją edukację. Dlatego zrezygnowaliśmy z oceniania poprzez stopnie i wprowadziliśmy procenty – mówi Anna Tymoczko, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie na Podkarpaciu.

Badania ZMP: Uczniowie w VII klasie uczą się ponad 50 godzin tygodniowo

Przeciętny uczeń starszych klas podstawówki na lekcje i pracę w domu przeznacza więcej czasu niż wynosi etat dorosłego człowieka – pokazują badania ZMP i OSSKO.

Facetka_z_Poradni: handel punktami z zachowania to powszechna praktyka

Część nauczycieli/ek musi schować się za punktami/stopniami, żeby nie odsłonić swojego braku kompetencji w obszarze udzielania informacji zwrotnej i w ogóle odwagi budowania swojego autorytet

Laptopy dla uczniów i nauczycieli z aprobatą Sejmu

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pracujący w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają bony na laptopy

Czego nie możesz zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Już we wtorek, 23. maja, uczniowie klas ósmych napiszą pierwszy ważny egzamin w życiu. Nie można go nie zdać, ale uzyskany wynik będzie decydujący podczas rekrutacji do szkół średnich

Rekrutacja do szkół średnich: laureat a finalista konkursu. Rodzice ucznia idą do sądu

Sąd administracyjny nie może rozstrzygnąć, czy w organizowanym przez kuratora oświaty konkursie właściwie oceniono ucznia, któremu do uzyskania tytułu laureata zabrakło jednego punktu – wynika z postanowienia WSA w Krakowie.

PIRLS 2021: Polscy czwartoklasiści pod względem czytania w światowej czołówce

Polscy uczniowie wciąż są jednymi z najlepiej czytającymi uczniami na świecie. Ale osiągnięty przez nich wynik jest niższy od tego, który był w 2016 r.

Rzecznik Praw Dziecka skontroluje szkoły przyjazne LGBTQ+

Mikołaj Pawlak zapowiada, że jeszcze w maju ruszą kontrole szkół, które wygrały ranking placówek przyjaznych społeczności LGBTQ+.

Marek Kobylański: Laptop jak z obrazka

To, że tylko uczniowie klas czwartych podstawówki mają otrzymać darmowe komputery, ustalono pewnie jedną z licznych znanych metod losowania.

CKE bada dwa przypadki naruszenia prawa podczas egzaminów maturalnych

Pierwsze trzy dni egzaminów maturalnych przebiegły wyjątkowo spokojnie. Doszło do nielicznych incydentów złamania prawa – podaje CKE.

Chcą ochronić dzieci przed seksem. Bo to zło

Choć nie jest jasne, czym jest seksualizacja, może zostać zakazana.

Na maturze króluje język angielski. Inne języki obce wybierano rzadko

Trwa drugi dzień egzaminów maturalnych. W piątek rano maturzyści pisali egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Po południu rozpoczną się zmagania z innymi językami obcymi.

Darmowe podpaski i tampony w szkołach? Jest stanowisko Czarnka

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odniósł się do postulatu zapewnienia darmowych środków higieny osobistej dla dziewcząt w szkołach.

Joanna Ćwiek: Jak szybko trafiają do sieci arkusze maturalne?

Już pół godziny po rozpoczęciu egzaminu maturalnego w sieci zaczynały krążyć zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych. Część z nich była prawdziwa.

Wiemy z czym musieli zmierzyć się maturzyści. Znów "Pan Tadeusz"

Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury 2023. Są nieoficjalne informacje o tematach, z jakimi musieli się zmierzyć abiturienci.

Dzisiaj startuje maturalny maraton. Egzaminy w dwóch formułach

W czwartek o godzinie 9 ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów przystąpi do pierwszego w tym roku egzaminu dojrzałości. Rozpocznie się testem z języka polskiego.

Okiem maturzysty: Z reformą edukacji jest jak ze świnką morską. Ani świnka, ani morska

Zmiany nazwane reformą edukacji są jak z dowcipu o śwince morskiej – ani to reforma, ani edukacji, a jedynie techniczne, strukturalne roszady obliczone na efekciarskość.

Sondaż: Polska szkoła wymaga od uczniów za dużo? Ponad połowa Polaków: Tak

"Czy Pani/Pana zdaniem uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają do przyswojenia zbyt wiele materiału?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.