Powstaną branżowe centra umiejętności

Utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności, ośrodków uzupełniających ofertę kształcenia zawodowego – to najważniejsze punkty podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Jej celem jest wsparcie i dostosowanie potrzeb rynku pracy do systemu kształcenia zawodowego.

Euroskills 2023: Polscy zawodnicy otrzymali rekordową liczbę medali

Trzy złote medale, jeden srebrny, trzy brązowe i sześć Medali Doskonałości – to polski bilans Euroskills 2023, największych zawodów branżowych w Europie. Osiągnięty przez Polaków wynik był najlepszy w historii naszego udziału w tych zawodach.

EuroSkills 2023: w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych

50 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 600 zawodników z 32 krajów, którzy będą rywalizować w 42 konkurencjach i 100 tys. gości z zagranicy – w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych EuroSkills 2023. Polska organizuje je po raz pierwszy.

Jak sprawdzić wyniki czerwcowego egzaminu zawodowego

Można sprawdzać oficjalne wyniki egzaminu zawodowego z sesji letniej, która odbyła się w czerwcu 2023 r. Zdający mogą zrobić to online w Systemie Informatycznym Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie.

W poszukiwaniu mistrzów przyszłości – EuroSkills Gdańsk 2023

Między 5 a 9 września w Gdańsku, odbędą się zawody EuroSkills 2023, impreza będąca synergią edukacji na szczeblu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych z biznesem, w tym sektorem prywatnym reprezentowanym przez największe koncerny światowe- liderów branż - mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, głównego organizatora, Oficjalny Delegat WorldSkills Poland.

Rosji brakuje rąk do pracy. Putin wysyła dzieci do fabryk

Takiego deficytu na rosyjskim rynku pracy nie było od 27 lat. Putin sięga więc po pracę dzieci. Część istniejących w rosyjskim prawie obostrzeń zostanie zniesiona. Pracodawcy zatrudniający dzieci powyżej 14 roku życia, dostaną ulgi.

Rozwój współpracy pomiędzy szkołami, instytucjami a rynkiem pracy. Kolejny etap reformy szkolnictwa branżowego

Na przełomie sierpnia i września zostaną podpisane umowy z Wnioskodawcami na realizację działań związanych z funkcjonowaniem Wojewódzkich Zespołów Koordynacji (WZK), które w regionach będą wspierać politykę edukacyjną, koordynować doradztwo zawodowe dla uczniów, studentów i osób dorosłych oraz promować kształcenie zawodowe i idee uczenia się przez całe życie.

Firmy ruszają na rekrutacyjne łowy, ale bez zwiększania zatrudnienia

Aż niemal dziewięciu na dziesięciu polskich pracodawców zamierza w II półroczu szukać nowych pracowników.

Bezrobocie to już przeszłość. Czerwcowe dane najlepsze w historii

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w czerwcu do 5 proc. z 5,1 proc. w maju. Tak nisko w tym miesiącu nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski. Rok wcześniej wynosiła 5,2 proc.

Ruszają Branżowe Centra Umiejętności – polska gospodarka potrzebuje specjalistów

4 lipca 2023 roku w obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Wiceminister Edukacji i Nauki Marzeny Machałek zostały podpisane pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności – zaawansowanych technologicznie placówek kształcenia zawodowego łączących szkoły, uczelnie, organy prowadzące i poszczególne branże, kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki, w tym energetykę odnawialną, elektronikę czy przemył lotniczy - to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który jest prefinansowany z Polskiego Funduszu Rozwoju. Operatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji. Docelowo w Polsce powstanie 120 tego typu placówek, na których rozwój przeznaczono ponad 1 mld 400 mln zł.

Zagraniczne firmy silniej wsparły polski rynek pracy w IT

W II kwartale tego roku wybór ogłoszeń pracy w IT był aż o 29 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Spadek byłby jeszcze głębszy, gdyby nie napływ ofert z zagranicy.

Te uczelnie najlepiej przygotują do egzaminu na aplikację

W 2022 roku do aplikacji prawniczych najlepiej przygotowywały uczelnie z Krakowa, Katowic oraz Gdańska.

Kierunki, które opłaca się studiować. Dobry finansowy start w czasach inflacji

Studia techniczne (na czele z IT) menedżerskie, medyczne i filologiczne zapewniają dobry finansowy start na rynku pracy w czasach wysokiej inflacji.

Trzy miesiące do EuroSkills Gdańsk 2023

Przygotowania do największej imprezy związanej ze szkolnictwem branżowym idą pełną parą. Organizatorzy zapewniają, że zdążą ze wszystkim na czas.

Propozycje uczelni dla ambitnych ludzi dbających o rozwój zawodowy

Nastawienie na nieustanne dokształcanie się, podnoszenie kwalifikacji i rozwijanie umiejętności. Do tego wiedza, jak skutecznie zarządzać zespołem i dobrze się z nim komunikować. Pracownicy z takimi kompetencjami będą częściej awansować i więcej zarabiać.

100 lat pisma naukowego dla lekarzy

Czasopismo, które tworzą polscy interniści dla internistów, jest lepsze niż czasopisma reprezentujące inne dziedziny medycyny w naszym kraju – mówi prof. Anetta Undas, redaktor naczelna Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej.

Niedobór talentów rośnie mimo gorszej koniunktury

Spowolnienie gospodarcze i spadek liczby wakatów nie zmniejszyły deficytu potrzebnych firmom kompetencji. Przeciwnie, jest on większy niż przed rokiem.

Komisje wojskowe wezwą w kwietniu młodych mężczyzn

230 tys. młodych ludzi zostanie wezwanych do kwalifikacji wojskowej.