Wakacje w różnych terminach? Ministerstwo popiera pomysł

Wakacje szkolne powinny trwać dwa miesiące, ale dla różnych województw powinny się zaczynać i kończyć różnie, podobnie jak jest w przypadku ferii zimowych - taki pomysł ma Stowarzyszenie Gmin Górskich. Popiera go Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminy turystyczne z Pomorza i Mazur. A co na to resort edukacji?

Czarnek: mniej prywatnego sprzętu elektronicznego w szkole. Możliwa zmiana prawa

Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecyduje się na wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych? Odpowiedź na to pytanie możliwa już w przyszłym tygodniu.

Minister edukacji: Lex Czarnek 3? Tak, ale po zwycięskich wyborach

- Na pewno, ale po zwycięskich wyborach październikowych, bo ustawa jest konieczna, bo musimy chronić dzieci przed demoralizacją - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o to, czy będą kolejne próby nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek.

Zuzanna Dąbrowska: Minister Czarnek i trzecia konkwista

Zacofane i przepełnione szkoły publiczne to plan, którego minister edukacji i nauki nie umie się wyrzec.

Przemysław Czarnek: Prezydentowi podobała się ustawa. Zapowiadał, że ją podpisze

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jeszcze osiem dni przed zawetowaniem ustawy nowelizującej prawo oświatowe prezydent deklarował, że złoży pod nią swój podpis. - Nie mam żalu, jest rozczarowanie - powiedział.

Czy po świętach szkoła musi zapewnić opiekę dzieciom

Przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia. Nie jest to czas wolny od pracy dla nauczycieli.

Ponowne weto prezydenta

Andrzej Duda nie podpisze ustawy nowelizującej prawo oświatowe. Prezydent tłumaczył, że ta ustawa zbyt mocno dzieli Polaków.

Dlaczego Lex Czarnek może pomóc opozycji

Los ustawy Lex Czarnek 2.0 jest raczej przesądzony. Z Pałacu Prezydenckiego płyną sygnały – bardziej nieoficjalne niż oficjalne – że tym razem prezydent Andrzej Duda ustawę podpisze. Jednak wejście w życie Lex Czarnek niekoniecznie oznacza złe wieści dla sejmowej opozycji.

Nowe prawo oświatowe: Senat odrzucił Lex Czarnek 2.0

W nocy z wtorku na środę Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo oświatowe

Będą konsultacje Lex Czarnek 2.0. Organizują je edukatorzy i rodzice

Od 16 do 30 listopada zaplanowano oddolne konsultacje nowelizacji Prawa oświatowego. Nad Lex Czarnek 2.0 może pochylić się każdy, dla kogo ważna jest przyszłość polskiej szkoły.

MEiN: Za dojazdy na lekcje w domu ucznia, nauczycielowi przysługuje zwrot kosztów

Choć przepisy oświatowe nie precyzują, kto ponosi koszty dojazdu nauczyciela do ucznia kształcącego się w indywidualnym trybie, to z przepisów prawa pracy wynika, że nauczycielowi należy się zwrot pieniędzy wydanych na dojazd.

Lex Czarnek 2.0 przyjęte przez Sejm. 230 posłów "za"

Sejm 230 głosami "za" przy 220 głosach "przeciw" uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe potocznie określaną jako Lex Czarnek 2.0.

Lex Czarnek 2.0: polityka ważniejsza niż dzieci?

Wydaje się, że wojna w Ukrainie, ryzyko użycia broni atomowej przez Putina, kryzys energetyczny, wysoka inflacja, niedobory węgla to aż nadto problemów. Nic bardziej mylnego. Otóż do Sejmu ponownie wpłynął projekt ustawy zmieniającej prawo oświatowe - lex Czarnek 2.0.

Ćwiek: Czy prezydent znów zdecyduje się na weto?

Sejm zdecydował się na uchwalenie lex Czarnek 2.0. Teraz los polskich szkół w ręku senatorów i prezydenta.

„W obronie polskiej szkoły” – apel AI do ministra Czarnka

Już 50 tysięcy osób podpisało apel Amnesty International o odrzucenie ustawy tzw. Lex Czarnek. Sygnatariusze proponują w dokumencie własną wizję szkoły inna od tej, którą forsuje minister edukacji i nauki.

Lubnauer: PiS oszukało prezydenta w sprawie Lex Czarnek 2.0

Obecna wersja Lex Czarnek, ta która jest w Sejmie, jest gorsza niż ta, która w tym roku zawetował prezydent Duda - mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej, wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej.

Lex Czarnek 2.0 w Sejmie. Rodzice protestują pod jego murami

Wraca walka z ustawą zmieniającą Prawo oświatowe. We wtorek o 18 na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Prof. Konopczyński: Nauczyciel nie jest robotem. To kreator, twórca młodego człowieka

Władza pokazuje nauczycielowi, że jest marnie opłacanym robotnikiem na taśmie, który ma wykonywać polecenia. A przecież bez wolnej szkoły nie będzie wolnych umysłów i przyszłości tego kraju – mówi prof. Marek Konopczyński, pedagog, Uniwersytet w Białymstoku, KNP PAN.