Proces za treść podręcznika do HiT: Słowa o in vitro nie musiały paść wprost

Sąd rozstrzygnie, czy mimo że w kontrowersyjnym podręczniku HiT słowa o in vitro w kontekście „hodowli” ludzi nie padają wprost, jego autor odpowie za naruszenie dóbr osobistych.

Czy Unia Europejska powie nam, jak uczyć dzieci?

Na szczeblu unijnym będą mogły powstawać przepisy dotyczące edukacji. Państwa członkowskie się do nich dostosują.

Bon na zakup laptopa - resort cyfryzacji wyjaśnia wątpliwości

Laptopy otrzymają wszyscy nauczyciele, którzy uczą w klasach IV-VII, nawet ci, którzy w tych klasach mają zaledwie kilka godzin – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Medycyna u Rydzyka z zaświadczeniem od proboszcza. Resort Czarnka: to legalne

Założona przez redemptorystę ojca Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM) w Toruniu ma prawo wymagać od kandydatów na kierunek lekarski zaświadczenia od proboszcza. Tak wynika z odpowiedzi resortu nauki, na którego czele stoi Przemysław Czarnek.

Nauczyciele klas I-III nie dostaną bonów na zakup laptopa. Jest rozporządzenie ministra

Rządowe laptopy dopiero dla nauczycieli uczących w starszych klasach szkoły podstawowej – są szczegółowe przepisy dotyczące przyznawania bonów.

Lekarze: szkoła nie ma prawa żądać od uczniów zwolnień lekarskich

Lekarze rodzinni podkreślają, że placówki edukacyjne nie powinny wymagać, by rodzice dostarczali do szkół zwolnienia wystawione przez lekarza. Wystarczy usprawiedliwienie rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Lekarze na skróty: Studia lekarskie bez matury z przedmiotów ścisłych możliwe

Nie można przeprowadzać egzaminów wstępnych na studia z przedmiotów objętych maturą. Mimo to jedna z uczelni rozpoczynających studia lekarskie egzaminuje m.in. z biologii i chemii.

Facetka_z_Poradni: nie podoba mi się pomysł powszechnego ważenia i mierzenia uczniów

Skoro w Polsce jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, więc dane wprowadzane do Systemu Informacji Oświatowej były uzasadnione tym obowiązkiem. Jednak przekazywanie ich „na zewnątrz” z uwagi na sportowe talenty? Nie podoba mi się ten pomysł.

Na Florydzie uczniowie nie poznają całych dzieł Szekspira. Chodzi o seks

Uczniowie z Florydy nie będą czytać całych dzieł Williama Szekspira lecz jedynie ich fragmenty, ze względu na nowe wytyczne dotyczące treści o charakterze seksualnym w programie nauczania.

Mniejszości narodowe na Białorusi bez prawa do edukacji w swoim języku

Białoruski portal prawny opublikował poprawki do ustawy “O językach” określającą politykę językową. Zaktualizowana ustawa usuwa punkt o prawie do nauki w językach mniejszości narodowych – podał portal Belsat.eu

Emerytury stażowe: Nauczyciele latem chcą rozliczyć się z budżetem

Nauczyciele domagają się, by marszałek Sejmu rozpoczęła prace nad obywatelskim projektem podwyżki ich wynagrodzeń o 20 proc. Projekt został złożony jeszcze w marcu, ale nie ma nawet numeru druku. Coraz bliższe są za to zmiany w emeryturach.

RPO interweniuje w sprawie statutów szkolnych

Statuty szkolne bywają sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym np. w zakresie zasad dotyczących wyglądu uczniów i korzystania z telefonów komórkowych - wynika ze skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Wiącek prosi wszystkich kuratorów oświaty o interwencję.

Co kupić nauczycielowi na koniec roku?

Bon do SPA, biżuteria czy sprzęt AGD – rodzice zastanawiają się, czym wynagrodzić nauczycielom trudy minionego roku szkolnego. Przepisy mówią jednak, że im skromniejszy prezent na koniec roku, tym lepiej

Uczniowie z orzeczeniem będą mogli skończyć szkołę dwa lata później

Od września niepełnosprawni uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli uczyć się dwa lata dłużej. To skutek rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Projekt dokumentu przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Szef CKE Marcin Smolik: To będzie pierwsza matura w nowej formule egzaminacyjnej

Poprzednia podstawa programowa określała minimum, które uczeń musi opanować. Obecna – maksimum wiedzy. Tyle, ile trzeba wiedzieć, by dostać szóstkę – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Ekspert: Polscy nauczyciele nie potrafią oceniać zgodnie z prawem

Naruszenia w szkole stają się codziennością, przeciwko której nikt nie reaguje – mówi Łukasz Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów

MEiN chce zrezygnować z papierowych legitymacji

Ministerstwo chce, by od połowy przyszłego roku wszystkie legitymacje szkolne były wydawane w wersji elektronicznej.

Radny wybierze dyrektora szkoły

W komisji konkursowej dokonującej wyboru dyrektora szkoły zamiast gminnego urzędnika będzie mógł zasiadać przedstawiciel organu stanowiącego gminy.