Szef CKE Marcin Smolik: To będzie pierwsza matura w nowej formule egzaminacyjnej

Poprzednia podstawa programowa określała minimum, które uczeń musi opanować. Obecna – maksimum wiedzy. Tyle, ile trzeba wiedzieć, by dostać szóstkę – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Ekspert: Polscy nauczyciele nie potrafią oceniać zgodnie z prawem

Naruszenia w szkole stają się codziennością, przeciwko której nikt nie reaguje – mówi Łukasz Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów

MEiN chce zrezygnować z papierowych legitymacji

Ministerstwo chce, by od połowy przyszłego roku wszystkie legitymacje szkolne były wydawane w wersji elektronicznej.

Radny wybierze dyrektora szkoły

W komisji konkursowej dokonującej wyboru dyrektora szkoły zamiast gminnego urzędnika będzie mógł zasiadać przedstawiciel organu stanowiącego gminy.

Resort Czarnka szykuje się na ścisk w szkołach. Oto, co proponuje

W związku z kumulacją roczników uczniów w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych, trwają przygotowania do zmian w Karcie Nauczyciela oraz Prawie oświatowym - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nauczyciel będzie mógł pracować powyżej 1,5 etatu. MEiN zapowiada zmiany

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada czasowe zniesienie ograniczeń w czasu pracy nauczycieli. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku szkolnym.

Następna przerwa w szkole już za pięć tygodni

Drugi semestr obfituje w wolne dni i długie weekendy. Czasu na naukę będzie mniej niż w zimę. Uczniowie w tym roku na kalendarz nie mogą narzekać.

Coraz więcej kontrowersji po zawieszeniu dyrektorki krakowskiego liceum

Pedagog odsunięto od obowiązków w oparciu o przepisy mówiące o dobru dziecka, choć sprawa dotyczy pełnoletniej dziś uczennicy.

MEiN wprowadza nowe branże i zawody

Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz to tylko niektóre nowe zawody, dla których Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzić podstawy programowe.

Czy szkoła może nie dopuścić do matury „uczniów nierokujących?

By przystąpić do matury, uczeń musi mieć świadectwo ukończenia szkoły średniej. Naciski na to, by zrezygnować z egzaminu dojrzałości w zamian za pozytywną ocenę na koniec roku to nieuczciwa praktyka.

Wakacje w różnych terminach? Ministerstwo popiera pomysł

Wakacje szkolne powinny trwać dwa miesiące, ale dla różnych województw powinny się zaczynać i kończyć różnie, podobnie jak jest w przypadku ferii zimowych - taki pomysł ma Stowarzyszenie Gmin Górskich. Popiera go Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminy turystyczne z Pomorza i Mazur. A co na to resort edukacji?

Czarnek: mniej prywatnego sprzętu elektronicznego w szkole. Możliwa zmiana prawa

Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecyduje się na wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych? Odpowiedź na to pytanie możliwa już w przyszłym tygodniu.

Minister edukacji: Lex Czarnek 3? Tak, ale po zwycięskich wyborach

- Na pewno, ale po zwycięskich wyborach październikowych, bo ustawa jest konieczna, bo musimy chronić dzieci przed demoralizacją - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o to, czy będą kolejne próby nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek.

Zuzanna Dąbrowska: Minister Czarnek i trzecia konkwista

Zacofane i przepełnione szkoły publiczne to plan, którego minister edukacji i nauki nie umie się wyrzec.

Przemysław Czarnek: Prezydentowi podobała się ustawa. Zapowiadał, że ją podpisze

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jeszcze osiem dni przed zawetowaniem ustawy nowelizującej prawo oświatowe prezydent deklarował, że złoży pod nią swój podpis. - Nie mam żalu, jest rozczarowanie - powiedział.

Czy po świętach szkoła musi zapewnić opiekę dzieciom

Przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia. Nie jest to czas wolny od pracy dla nauczycieli.

Ponowne weto prezydenta

Andrzej Duda nie podpisze ustawy nowelizującej prawo oświatowe. Prezydent tłumaczył, że ta ustawa zbyt mocno dzieli Polaków.

Dlaczego Lex Czarnek może pomóc opozycji

Los ustawy Lex Czarnek 2.0 jest raczej przesądzony. Z Pałacu Prezydenckiego płyną sygnały – bardziej nieoficjalne niż oficjalne – że tym razem prezydent Andrzej Duda ustawę podpisze. Jednak wejście w życie Lex Czarnek niekoniecznie oznacza złe wieści dla sejmowej opozycji.