Nie tylko HiT. Co się zmieni od września w szkołach?

W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego. Resort oświaty tłumaczy te zmiany potrzebą dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz potrzeb rynku pracy.

Zmiany podstawy programowej coraz bliżej. Odchudzenie i egzamin ósmoklasisty

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej zostanie skierowany do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka we wtorek na wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

MEN chce, by od września działał Rzecznik Praw Uczniowskich

Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rzecznik Praw Uczniowskich. Zajmować się będzie nie tylko prawami ucznia, ale także jego obowiązkami.

Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło pracę nad nowymi zasadami obsadzania stanowisk dyrektorskich w szkołach. Proponowane zmiany wzbudzają mieszane uczucia.

Do pracy z dziećmi po bardziej szczegółowej weryfikacji

Wszystkie placówki, w których prowadzona jest praca z dziećmi, muszą dokładnie sprawdzać pedagogów. Także obcokrajowców.

Szkoła zabroniła uczniom wychodzenia z domu po godzinie 22.00

Zakaz przebywania uczniów poza domem bez opieki rodziców po godzinie 22.00 - taki zapis statutu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie (woj. wielkopolskie) został uznały za statutowy absurd 2023 roku.

Kiedy można zlikwidować placówkę oświatową

Negatywna opinia kuratora w sprawie likwidacji szkoły podstawowej może być oparta jedynie na wykazanej sprzeczności decyzji o likwidacji z konkretnymi przepisami ustawowymi.

Barbara Nowak nie jest już kuratorem w Małopolsce. Nowacka: Średniowiecze się skończyło

Pani Barbara Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinna zajmować się kurator oświaty - mówiła na konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka.

Będzie mniej religii w szkołach. Ważna deklaracja nowej minister edukacji

Nowa minister edukacji, Barbara Nowacka, zapowiada "ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa" oraz wymianę kuratorów oświaty.

Nauka przez praktykę i wsparcie psychologa

Zmiany w oświacie to bardzo szeroki temat. Reforma systemu jest nieunikniona, jeśli chcemy zadbać o przyszłość naszych dzieci – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jacek Popiel: Kopernik na maturze dostałby zero punktów

W dzisiejszym systemie uprawiania edukacji i nauki z osobami takimi jak Mikołaj Kopernik mielibyśmy same kłopoty. Bo do jakiego kierunku studiów go przypisać? Jak ująć jego publikacje na ministerialnej liście czasopism i wydawnictw?

Proces za treść podręcznika do HiT: Słowa o in vitro nie musiały paść wprost

Sąd rozstrzygnie, czy mimo że w kontrowersyjnym podręczniku HiT słowa o in vitro w kontekście „hodowli” ludzi nie padają wprost, jego autor odpowie za naruszenie dóbr osobistych.

Czy Unia Europejska powie nam, jak uczyć dzieci?

Na szczeblu unijnym będą mogły powstawać przepisy dotyczące edukacji. Państwa członkowskie się do nich dostosują.

Bon na zakup laptopa - resort cyfryzacji wyjaśnia wątpliwości

Laptopy otrzymają wszyscy nauczyciele, którzy uczą w klasach IV-VII, nawet ci, którzy w tych klasach mają zaledwie kilka godzin – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Medycyna u Rydzyka z zaświadczeniem od proboszcza. Resort Czarnka: to legalne

Założona przez redemptorystę ojca Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM) w Toruniu ma prawo wymagać od kandydatów na kierunek lekarski zaświadczenia od proboszcza. Tak wynika z odpowiedzi resortu nauki, na którego czele stoi Przemysław Czarnek.

Nauczyciele klas I-III nie dostaną bonów na zakup laptopa. Jest rozporządzenie ministra

Rządowe laptopy dopiero dla nauczycieli uczących w starszych klasach szkoły podstawowej – są szczegółowe przepisy dotyczące przyznawania bonów.

Lekarze: szkoła nie ma prawa żądać od uczniów zwolnień lekarskich

Lekarze rodzinni podkreślają, że placówki edukacyjne nie powinny wymagać, by rodzice dostarczali do szkół zwolnienia wystawione przez lekarza. Wystarczy usprawiedliwienie rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Lekarze na skróty: Studia lekarskie bez matury z przedmiotów ścisłych możliwe

Nie można przeprowadzać egzaminów wstępnych na studia z przedmiotów objętych maturą. Mimo to jedna z uczelni rozpoczynających studia lekarskie egzaminuje m.in. z biologii i chemii.