Coraz więcej emerytów. Do szkół wracają najstarsi nauczyciele, odchodzą najmłodsi

Młodym ludziom przeszkadzają nie tylko niskie zarobki, ale też zła atmosfera wokół szkół. Dlatego rezygnują z pracy w niej. Statystyki są dramatyczne.

Uczniowie szybciej poznają informatory egzaminacyjne. Ma to związek ze zmianami podstaw programowych

Trwające wciąż prace nad zmianami podstaw programowych dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i branżowych zakładają nie tylko redukcję materiału o 20%, czy modyfikację niektórych wymagań szczegółowych.

Informacja publiczna: emerytowany dyrektor szkoły lepiej chroniony

Prywatność dyrektora szkoły znajduje się pod ochroną, w czasie kiedy jest on już na emeryturze – wynika z wyroków sądów administracyjnych. Jego dane nie mogą zostać udostępnione, nawet jeśli dotyczą istotnej społecznie kwestii.

„Inżynierowie Przyszłości”. Sukces młodych naukowców

Kapituła naukowa programu „Inżynierowie Przyszłości” wyłoniła dziesięciu najzdolniejszych uczniów szkół ponadpodstawowych spośród 99 uczestników pilotażowej edycji projektu. Ich projekty badawcze uzyskały najwyższe oceny ekspertów, a młodzi innowatorzy zostali nagrodzeni stypendiami.

Brak klasyfikacji za nieobecności w szkole - czy to zgodne z prawem?

Nie każdy uczeń z niską frekwencją może być nieklasyfikowany na koniec semestru.

Ferie zimowe w 2025 r. będą później. Wiemy dlaczego

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Wynika z niego, że ferie zimowe dla pierwszych województw rozpoczną się dopiero 20 stycznia, a nie - jak dotychczas - w połowie tego miesiąca. Wiemy, skąd mogło wziąć się to przesunięcie i dlaczego warto je wziąć pod uwagę planując zimowy wypoczynek.

Język śląski. Minister Nowacka ma odpowiedź na prezydenckie weto

Ministerstwo edukacji pracuje nad rozwiązaniem, które wsparłoby organizacje i instytucje kultury zajmujące się językiem śląskim - poinformowała w piątek szefowa tego resortu Barbara Nowacka. To odpowiedź na zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o języku śląskim.

Problem z paleniem w polskiej szkole: Trzech na czterech uczniów miało kontakt z nikotyną

Smakowe e-papierosy to atrakcyjna forma podawania młodym ludziom nikotyny. Często są zachętą, by w przyszłości sięgać po zwykłe papierosy.

Szkoła musi pomóc uczniowi nadrobić zaległości w nauce

Jeśli dyrektor szkoły wysyła uczniów w trakcie lekcji na kursy zawodowe, musi potem umożliwić im nadrabianie zaległości. Nie można oblać go tylko za to, że nie umie rzeczy, które były omawiane w czasie jego nieobecności.

Oceny pełnoletnich uczniów tajne dla rodziców? MEN chce zmiany przepisów

Resort edukacji odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dostępu rodziców pełnoletnich uczniów do ich szkolnych ocen. Rzecznik uważa, że przepisy o udzielaniu rodzicom informacji przez szkoły powinny uwzględniać odmienną sytuację prawną 18-letnich uczniów.

Koźmiński w światowej czołówce uczelni biznesowych

Akademia Leona Koźmińskiego (ALK), jako jedyna uczelnia z Europy Środkowo-Wschodniej, ponownie znalazła się wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie. W rankingu „Financial Times” Executive Education 2024, oceniającym studia podyplomowe i programy rozwojowe dla firm, uczelnia potwierdziła swoją pozycję lidera.

Nauczyciele szkół średnich dostaną po kieszeni. Liczba uczniów wpłynie na ich zarobki

Mniejsza liczba uczniów w pierwszych klasach szkół średnich spowoduje, że nauczyciele stracą godziny ponadwymiarowe. I zarobią mniej.

Dziekan wydziału prawa UMCS: wypowiedzi prof. Kidyby pod adresem studentów były bulwersujące

Wypowiedzi, które prof. Kidyba skierował pod adresem studentów były bulwersujące i naruszyły godność zarówno ich samych, jak i pracowników — mówi prof. Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Umiędzynarodowienie jest nauce potrzebne jak powietrze

Strategie państw w pozyskiwaniu studentów-cudzoziemców, partnerstwa strategiczne, umiędzynarodowienie szkół doktorskich i trendy mobilnościowe w kontekście kształcenia znalazły się w centrum uwagi międzysektorowej debaty na temat umiędzynaradawiania nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna

Decyzja o odsunięciu mnie od prowadzenia zajęć ze studentami jest skandaliczna i bezpodstawna - tak prof. Andrzej Kidyba z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie komentuje sprawę, która miała być pokłosiem jego rzekomych niewłaściwych zachowań.

Zmiany podstawy programowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikuje nowelizacje

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o zakończeniu konsultacji społecznych projektów zmian w podstawach programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie

Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych, rezygnacja z przedmiotu HiT dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych – to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza podpisane przez Ministra Edukacji rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.

Matura 2024: język polski - poziom rozszerzony. Odpowiedzi eksperta

Matura 2024 - dzień dziesiąty. Dziś maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Publikujemy arkusze CKE z odpowiedziami ekspertów.