Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło pracę nad nowymi zasadami obsadzania stanowisk dyrektorskich w szkołach. Proponowane zmiany wzbudzają mieszane uczucia.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół odpowiedzą na pytania. Czym jest barometr TALIS?

W badaniu, które udokumentuje uwarunkowania pracy w szkole, nauczania i uczenia się organizowane jest w 54 krajach świata na wszystkich kontynentach. Ankiety zostaną wysłane do 11 tysięcy szkół, na które odpowie ponad 215 tysięcy nauczycieli.

Barbara Nowacka: PiS z Suwerenną Polską dokonali gigantycznego skoku na państwo

Dziecko powinno uczyć się w szkole. Rodzic może je wspierać, ale to szkoła powinna przekazywać wiedzę – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Badania: Strach przed matematyką paraliżuje uczniów

Co czwarty uczeń tak boi się porażki z matematyki, że nawet nie próbuje rozwiązywać zadania – pokazują analizy.

Próbna matura to tylko diagnoza. Ale czy na pewno?

Próbna matura z matematyki – gdyby był prawdziwym egzaminem zakończyłby się sukcesem dla 85 proc. uczniów z liceów i 65 proc. z techników. Z angielskiego za to zaliczenie z sukcesem egzaminu zakończyło się dla 99 proc. uczniów liceów i 94 proc. z techników.

Trudno będzie policzyć uczniów z Ukrainy, którzy nie chodzą do żadnej szkoły

Ministerstwo edukacji chce, żeby ukraińscy uczniowie chodzili do polskich szkół, ale wciąż nie wiadomo, ilu z nich uczy się zdalnie, a ilu nie kontynuuje nauki w ogóle. Teraz będzie trzeba ich policzyć.

Będą zadania domowe usprawniające motorykę. MEN odpowiada Rzecznikowi

Termin „prace praktyczne” zostanie zastąpiony terminem „prace praktyczno-techniczne”. Druga modyfikacja dopuści zadawanie przez nauczycieli w klasach I-III szkoły podstawowej prac domowych usprawniających tzw. motorykę małą.

Kondycja psychiczna uczniów jest zła. Jak ją poprawić?

Kryzys zdrowia psychicznego uczniów jest widoczny w całym środowisku szkolnym. Gdy takie słowa wypowiada szefowa MEN, Barbara Nowacka, to należy mieć nadzieję, że oprócz trafnej diagnozy pojawią się także odpowiednie środki zaradcze.

Czy będą kolejne podwyżki dla nauczycieli? Nowacka: budżet MEN świeci pustkami

Wszystko wskazuje na to, że kolejne, duże podwyżki dla nauczycieli będą możliwe dopiero za dwa lata.

Sportowe Talenty. Na czym polegać ma wielkie testowanie uczniów?

W Polsce od wielu lat obserwowany jest dramatyczny spadek poziomu sprawności fizycznej wśród młodych. Mechanizm monitorowania zmian kondycji fizycznej (program Sportowe Talenty) stworzy możliwość wiarygodnego dokumentowania sytuacji zdrowotnej uczniów.

Zakaz smartfonów w szkole już od nowego roku? Jest apel do ministra edukacji

Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność.

Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA

Droga do odebrania świadectw uzyskanych w wyniku przestępstwa będzie bardzo długa. Kluczem do rozwiązania sprawy dyplomów wydanych przez Collegium Humanum może być wznowienie postępowania administracyjnego albo zmiana ustawy.

Nie tylko Lublin - gdzie nauczyciele dostali już podwyżki?

Wyższe wynagrodzenia i wyrównania pensji za styczeń i luty zaczynają pojawiać się na kontach nauczycieli na terenie całego kraju. MEN zapewnia, że wszystkie samorządy dostały na ten cel pieniądze.

Polskie szkoły rezygnują z nauczania języka rosyjskiego

To, jakiego języka będą uczyły się dzieci w szkole, jest uzależnione od dostępnych nauczycieli. Jeśli jest rusycysta, będzie język rosyjski.

Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej

Niemal 60 proc. nauczycieli uważa, że zmiany związane z uszczupleniem podstawy programowej nie spełniają ich oczekiwań.

Marcin Grodzicki: Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu?

Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu? Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista: tak. Czy na pewno? W praktyce dużo zależy od podejścia nauczycieli i dyrekcji danej szkoły. Zmieniły się również przepisy.

Ekspert: Likwidacja zadań domowych to fatalny pomysł

Pierwszym gościem Tomasza Pietrygi w programie #RzeczoPrawie był Bogusław Śliwerski – ekspert ds. edukacji, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Ile kosztują studia medyczne za granicą?

Studia medyczne za granicą to wydatek rzędu co najmniej 3 tys. euro rocznie na samo czesne. Utrzymanie się za granicą to kolejne koszty.