Sondaż IBRiS: jakich lekcji religii chcą Polacy?

Większość Polaków popiera zmiany dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach – pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Akceptacja dla zmian jest największa wśród wyborców koalicji rządzącej, ale zwolenników nie brakuje także wśród głosujących na PiS i Konfederację.

Zimny prysznic po kosztownej rekrutacji. Czy MON wyciągnie rękę do kandydatów na uczelnie wojskowe

Sto, a być może nawet dwieście osób zdało z powodzeniem egzaminy wstępne na uczelnie wojskowe, a pomimo to nie dostało rozkazu o powołaniu na I rok studiów.

Rusza nowy program w szkołach. Minister edukacji i minister zdrowia apelują

Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV został rozszerzony. Mogą z niego korzystać dzieci od 9. do 14. roku życia. Rusza też wspólny program szczepień w szkołach podstawowych.

Sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli? Innowacja w brytyjskiej szkole

Brytyjska uczelnia David Game College wdraża innowacyjny program. Jej uczniów do egzaminu, otwierającego dalszą ścieżkę edukacji, w ramach programu Sabrewing przygotuje sztuczna inteligencja bez udziału nauczycieli.

Student prawa z Polski wśród 10 najlepszych na świecie

22-letni Mikołaj Wolanin - student prawa na Uniwersytecie Warszawskim i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - znalazł się wśród 10 finalistów Global Student Prize – dorocznej nagrody dla najlepszego studenta świata.

Co z lekcjami religii w szkołach? Nowacka: Zabezpieczenie Trybunału nie obowiązuje

W tym przypadku Trybunał pani Julii Przyłębskiej nie ma prawa do wydania zabezpieczenia - mówiła w rozmowie z TVN24 minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. W ten sposób odniosła się do zabezpieczenia wydanego przez Trybunał w związku z rozporządzeniem minister edukacji pozwalającym na łączenie grup z różnych klas przy organizacji lekcji religii w szkołach.

Mniej godzin to problem dla katechetów, etycy już dawno musieli „szyć” sobie etaty

Jeśli w przyszłym roku liczba godzin religii w szkołach i przedszkolach zostałaby zmniejszona, kłopoty mogą mieć zatrudnieni na stałe w placówkach katecheci. Etycy już wcześniej musieli „szyć” sobie etaty.

Autonomia uczelni jest ważna. Co jednak, gdy uczelniane wybory budzą wątpliwości?

Autonomia uczelni to pojęcie, które odnosi się do wielu obszarów działalności szkół wyższych w Polsce i które określa obecna ustawa o szkolnictwie wyższym z 2018 roku z późniejszymi zmianami.

Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy

Wiosną 2025 roku mają być gotowe nowe wytyczne dotyczące nauki w szkołach podczas upałów - donosi Radio Zet.

Pieniądze od dawnego Collegium Humanum można odzyskać. Jest orzeczenie

W obrocie prawnym jest już orzeczenie pokazujące, że można pieniądze od dawnego Collegium Humanum odzyskać. Być może spowoduje, że kolejne osoby złożą pozwy - mówi Damian Pietrzyk, adwokat, który reprezentował byłą studentkę. To menedżerka, która zrezygnowała ze studiów MBA po wybuchu afery wokół uczelni.

Tomasz Pietryga: Ponury wniosek na początek roku szkolnego

Wykształcony, myślący i świadomy swoich praw obywatel nie jest priorytetem dla państwa polskiego.

Badania: mają się uczyć, sięgają po smartfony. Czy w Polsce też będzie zakaz?

Uczniowie nie rozstają się z telefonami nawet w szkołach. To często utrudnia im późniejszą naukę. W Polsce toczy się dyskusja o tym, czy zakazać ich stosowania.

Ukraińskie dzieci w Polsce. Nowacka: Przez dwa lata nie było wiadomo, czego się uczą

- 800plus to pieniądze polskich podatników. Chcielibyśmy mieć pewność, że są wydawane dobrze i są wydawane na dzieci, które są na terytorium Rzeczpospolitej - mówiła na konferencji prasowej w Mielcu minister edukacji, Barbara Nowacka.

Kalendarz szkolny 2024/25. Kiedy uczniowie mają dni wolne?

Rok szkolny 2024/25 niedługo przywita uczniów w szkołach. Kiedy zacznie się rok szkolny? Początek roku szkolnego 2024/25 wypadnie dzień później niż zwykle. Kiedy z kolei uczniowie będą mieli dni wolne od szkoły i długie weekendy? I kiedy odbędą się matury i egzaminy ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/25? Odpowiadamy.

Szkoły z marnym wsparciem dla ukraińskich dzieci- raport Fundacji GrowSPACE

Tylko nieliczne samorządy zdecydowały się zorganizować specjalne wsparcie dla dzieci z Ukrainy, które od września będą musiały iść do polskiej szkoły – wynika z najnowszego raportu fundacji GrowSPACE.

Co zmieni się na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku? Informator CKE

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o zmianach, jakie planuje wdrożyć w 2025 roku na egzaminie ósmoklasisty. Zmiany te wynikają z publikacji rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Były wiceprezes TK: Zabezpieczenie ws. rozporządzenia MEN nie ma mocy prawnej

TK nie miał podstaw, by zawiesić stosowanie ministerialnego rozporządzenia o religii w szkołach – zapewnia prof. dr hab. Stanisław Biernat, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były wiceprezes TK.

Co z lekcjami religii po decyzji TK? Jest stanowisko szefowej MEN

Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka nie uznaje zabezpieczenia, jakie wydał Trybunał Konstytucyjny ws. rozporządzenia dotyczącego zmian w organizacji lekcji religii od 1 września. Na stronie MEN ukazało się oficjalne stanowisko w tej sprawie.