Zła wiadomość dla studentów. Czesne będzie mogło się zmienić w trakcie roku

Uczelnia będzie mogła podnosić opłaty w trakcie studiów. Dotyczy to tylko nowych studentów.

Kredyt studencki - komu przysługuje, kto udziela, jak wygląda spłata

Kredyt studencki jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3 tys. zł

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.

Badał kaktusy, zrobił doktorat w mocno zaawansowanym wieku

Politechnika Bydgoska chwali się w swoich mediach społecznościowych nowym doktorem. Tytuł naukowy został przyznany Piotrowi Licznerskiemu, który był najstarszym doktorantem studiującym na tej uczelni.

Nauczyciele klas I-III nie dostaną bonów na zakup laptopa. Jest rozporządzenie ministra

Rządowe laptopy dopiero dla nauczycieli uczących w starszych klasach szkoły podstawowej – są szczegółowe przepisy dotyczące przyznawania bonów.

Pierwsza biblioteka w Polsce czynna przez całą dobę. Skorzystają studenci

Od 1. października 2023 r. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego będzie czynna przez całą dobę. W niektórych godzinach bezobsługowo.

Polityczne pomysły na zmiany w nauce. Plany partii przed wyborami

Partie opozycyjne planują podwyżki dla pracowników naukowych. PiS myśli o zmianach w przyznawaniu grantów.

Joanna Ćwiek: Czy polscy naukowcy umrą z głodu?

W kraju, w którym naukowcy zarabiają tak mało, że nie stać ich na wynajęcie kawalerki w mieście akademickim, nie ma co liczyć na nowoczesną gospodarkę.

Stop głodzeniu nauki – naukowcy z protestem okupacyjnym w holu Ministerstwa Finansów

Naukowcy, którzy wtargnęli do budynku Ministerstwa Finansów chcą zwrócić uwagę Polaków na to, że bez inwestycji w naukę Polska nie ma szans na rozwój a młodzi naukowcy na normalne życie.

Uczniowie szkół średnich z szansą na „kosmiczne” stypendium w USA

Trwa nabór wniosków do konkursu „Endeavour” organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Inicjatywa otwiera przed polskimi uczniami szansę na udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Lekarze: szkoła nie ma prawa żądać od uczniów zwolnień lekarskich

Lekarze rodzinni podkreślają, że placówki edukacyjne nie powinny wymagać, by rodzice dostarczali do szkół zwolnienia wystawione przez lekarza. Wystarczy usprawiedliwienie rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Akcja Inspiracja – profesorowie, biznesmeni i sportowcy będą aktywizować młodzież

W pięciu spotkaniach w różnych miastach w kraju weźmie udział ponad 1300 licealistów i studentów, którzy będą debatować z przedstawicielami świata nauki, biznesu, sportu, kultury i samorządów lokalnych. Pierwsze z serii jesiennych wydarzeń edukacyjnych organizowanych w ramach ogólnopolskiej Akcji Inspiracji odbyło się 18 września w Lublinie.

Niemal połowa Polaków chce wycofania religii ze szkół

Wraz ze spadkiem zainteresowania religią w szkole, pojawiają się pytania o przeniesienie jej znów do salek katechetycznych. Wielu Polaków popiera ten pomysł.

Kto zarobi na zmianach w kształceniu lekarzy. Uczelnie walczą o studentów

Student kierunku lekarskiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapłaci 19,5 tys. zł za semestr, a w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – 21 tys. zł. Dla porównania Warszawski Uniwersytet Medyczny ustalił opłatę 27,1 tys. zł za semestr.

Sondaż. Polacy wskazują najpoważniejsze problemy oświaty

Nie tylko lepsze pensje dla nauczycieli – Polacy oczekują także nowoczesnych i przyjaznych dla uczniów placówek, w których zawsze znajdą oni wsparcie.

Bałagan przez brak przepisów w sprawie szkolnych obiadów

Zdaniem sądów rodzice powinni płacić tylko za „wsad do kotła”. Resort edukacji uważa, że pokrywają pełny koszt dowiezionego do szkoły obiadu.

Nauczycielu, sprawdź czy jesteś na liście osób uprawnionych do nagrody

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że na nagrodę z okazji 250 – lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej dostaną ci nauczyciele, którzy znajdą się na liście przygotowanej przez resort.

Bon 2500 zł na zakup laptop dla nauczyciela. Wniosek, zasady

W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa do pracy. Którzy nauczyciele będą mogli z niego skorzystać? Jak wziąć udział w programie? W poradniku odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące bonu.