W sprawie "Willi plus" poprosimy o rozsądniejsze tłumaczenia

W sytuacji, gdy szkoły jest w tak głębokiej zapaści, nierozsądne wydawanie pieniędzy nie powinno w ogóle mieć miejsca. Ani teraz, ani w przeszłości, ani w kolejnych latach.

RPO bierze pod lupę szkolne zakazy makijażu i malowania paznokci

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się kuratorów oświaty w całej Polsce o stanowiska w sprawie szkolnych statutów. Chodzi o określone w nich obowiązki, co do wyglądu uczniów.

Dziemianowicz-Bąk: edukacja będzie jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej

Są działania podejmowane w kierunku zbudowania wspólnego Paktu dla Edukacji, który miałby obowiązywać wszystkie ugrupowania nie tylko na czas kampanii wyborczej, ale i po wyborach – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Nowej Lewicy.

Więcej ratowników w szkołach i na studiach

Przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje m.in. zajęcia z ratownictwa w szkołach i zwiększenie oferty na studiach.

Kolanko: Minister Czarnek w politycznej defensywie

Polaryzująca opinię publiczną, środowisko nauczycielskie - nie wspominając o opozycji - kadencja ministra Przemysława Czarnka sprawia, że edukacja stała się polem prawdziwej politycznej bitwy. Minister Czarnek, ale też Prawo i Sprawiedliwość zastanawiają się, jak ją rozegrać.

Martynowicz: Nowa matura to polowanie na ucznia, a nie egzamin dojrzałości

Nie chcemy, by matura była łatwa. Chcemy, by była sprawiedliwa – mówi Dariusz Martynowicz, polonista, Nauczyciel Roku 2021

Częstochowa nie chce płacić za lekcje religii. RPO odpowiada Akcji Katolickiej

Rada Częstochowy zaapelowała do rządu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Reakcją Akcji Katolickiej była skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich. Co odpowiedział Marcin Wiącek?

Wakacje w różnych terminach? Ministerstwo popiera pomysł

Wakacje szkolne powinny trwać dwa miesiące, ale dla różnych województw powinny się zaczynać i kończyć różnie, podobnie jak jest w przypadku ferii zimowych - taki pomysł ma Stowarzyszenie Gmin Górskich. Popiera go Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminy turystyczne z Pomorza i Mazur. A co na to resort edukacji?

Facetka_z_Poradni: Koniec semestru, oddziały psychiatryczne pękają w szwach

Koniec semestru – obserwujemy ten taniec wokół ocen, który jest powtarzającym się właśnie, jak w zaklętym kręgu, szkodliwym dla wszystkich działaniem.

Rok 2022 rekordowy pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych nieletnich

W ubiegłym roku odnotowano ponad 2031 prób samobójczych nastolatków. To o 150 proc. więcej niż w 2020 r. Ponadto 150 zamachów na własne życie zakończyło się zgonem – wynika z danych pozyskanych z wojewódzkich komend policji przez aktywistów Dominika Kuca i Paulinę Filipowicz.

Lekcje na platformie internetowej? „To dobre narzędzia”

Spółka związana z Uniwersytetem Warszawskim uruchamia platformę z pakietami kursów z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Samorządy i szkoły chętnie korzystają z takich narzędzi. Uważają, że najbardziej potrzebne są kursy z przedmiotów zawodowych.

Pozwólmy dzieciom odpocząć w ferie

Ferie w pełni, ale ceny rodzinnych wyjazdów i zorganizowanego wypoczynku szybują. Nawet za oferowane przez samorządy zajęcia w ramach „zimy w mieście” trzeba często zapłacić, tak jak w Warszawie, kilkadziesiąt złotych dziennie. Wciąż jednak można znaleźć oferty bezpłatne lub dotowane.

Po ujawnieniu skali przemocy młodym aktorom studiuje się lżej

O podjęcie walki z nadużyciami w szkołach teatralnych dwa lata temu postulowali uznani artyści, młodzi na dorobku i startujący w zawodzie studenci.

Czarnek: mniej prywatnego sprzętu elektronicznego w szkole. Możliwa zmiana prawa

Czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecyduje się na wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych? Odpowiedź na to pytanie możliwa już w przyszłym tygodniu.

Czarnek chce znów podwyższać pensum nauczycieli. Reforma po wyborach

Wyższe pensum dla nauczycieli ale też wzrost wynagrodzeń – Przemysław Czarnek ponownie uzależnia pensje nauczycieli od wzrostu pensum. Reforma planowana jest po wyborach.

Minister edukacji: Lex Czarnek 3? Tak, ale po zwycięskich wyborach

- Na pewno, ale po zwycięskich wyborach październikowych, bo ustawa jest konieczna, bo musimy chronić dzieci przed demoralizacją - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o to, czy będą kolejne próby nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek.

Nauczyciele zarobią więcej. Wiadomo już o ile

Płace w oświacie wzrosną o 7,8 proc. Podwyżki mają obowiązywać z mocą od początku roku.

Szkoły średnie szukają nauczycieli

Wiele placówek ponadpostawowych otwierając dodatkowe klasy, po pierwsze będzie musiało zwiększyć zatrudnienie.