Podcast „Szkoła na nowo”: Organizacje społeczne: nie o takie szkoły walczyliśmy przed wyborami w 2023 r.

Środowiska oświatowe są zaniepokojone nagłą decyzją dotyczącą edukacji zdrowotnej i uczynienie z niej przedmiotu nieobowiązkowego. Obawiają się też, że duża reforma edukacji planowana na 2026 r. może pójść do kosza.

Episkopat reaguje na decyzję minister Nowackiej. "Jest aktem bezprawnym"

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat, w którym sprzeciwia się podpisanemu w piątek przez minister edukacji narodowej rozporządzeniu. Chodzi o zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.

Będzie mniej nowych klas wojskowych w szkołach. Spada ich popularność?

MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.

Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego: Jak będzie wyglądał? Ile potrwa?

Pisemny egzamin z języka polskiego rozpoczyna cykl trzech, obowiązkowych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Co zmieniło się w egzaminie od zeszłego roku? Jakie typy zadań pojawią się w tegorocznych arkuszach?

Będzie tylko jedna lekcja religii. MEN idzie na ustępstwa wobec Kościoła

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zmniejszeniu liczby katechez i obowiązku organizowania ich na pierwszej lub ostatniej lekcji.

MEN zmienia zdanie w sprawie nowego przedmiotu w szkołach. Nowacka ogłosiła decyzję

W 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.

Podcast "Szkoła na nowo": Młodzi chcą mieć wpływ na politykę i świat

Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.

Egzamin ósmoklasisty 2025: Lista lektur i innych utworów, do których można się odwołać

Egzaminy ósmoklasisty w 2025 roku odbędą się między 13 a 15 maja. Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest język polski. Jakie lektury muszą znać uczniowie?

Najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025

Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.

Jest nowy minister nauki. Do ministerstwa przechodzi z innego resortu

Marcin Kulasek został nowym ministrem nauki. Na stanowisku zastąpi Dariusza Wieczorka, który w grudniu podał się do dymisji.

Studniówki 2025 z nowym obowiązkiem dla rodziców

Tzw. ustawa Kamilka nakłada na szkoły i rodziców nowe obowiązki. Jeden z nich związany jest z organizacją studniówek czy szkolnych wycieczek.

Matura 2025 z języka angielskiego: Jak wygląda egzamin pisemny, a jak ustny?

W 2025 roku maturzyści przystępują obowiązkowo do egzaminu pisemnego i ustnego z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów będzie zdawać język angielski. Co trzeba wiedzieć o tym egzaminie?

Zwrot w sprawie edukacji zdrowotnej. Wicepremier uspokaja protestujących

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Harmonogram: Terminy i podstawowe informacje

W 2025 roku cykl egzaminów ósmoklasisty w terminie głównym odbędzie się tradycyjnie w maju. Znane są również czerwcowe daty dodatkowych terminów. Jak wygląda dokładny harmonogram egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej?

Wyższe odprawy i nagrody dla nauczycieli. MEN planuje zmiany

Odprawy emerytalno-rentowe oraz nagrody jubileuszowe dla nauczycieli mają wzrosnąć. Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdza zmiany.

Zmiany dla maturzystów. Ministerstwo edukacji przedstawiło projekt

Szykują się zmiany dla maturzystów, w tym tegorocznych. Chodzi między innymi o ułatwienia dla chorych przystępujących do egzaminu oraz czas przechowywania prac.

Dodatkowe ferie szkolne jesienią? MEN przygląda się sprawie

Uczniowie w Polsce są przemęczeni. Czy lepsza organizacja roku szkolnego pozwoliłaby im lepiej rozłożyć siły w ciągu dziesięciu szkolnych miesięcy? – Trzeba się nad tym zastanowić – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

Matura 2025. Język polski: Co będzie na egzaminie? Wymagania, tematy, czas

W poniedziałek 5 maja 2025 roku o godzinie 9.00 rozpocznie się matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich maturzystów podobnie jak egzamin ustny z tego przedmiotu. Oto wymagania i formuła egzaminu.