Partner serwisu

Prawie 80 proc. nauczycieli korzysta w szkole z prywatnego sprzętu i materiałów biurowych

Nauczycielskie związki zawodowe namawiają pedagogów, by w tym tygodniu powstrzymali się z używania w szkole własnych komputerów i telefonów. To w ramach trwającego od sierpnia protestu.

Wystarczy chcieć

Na początku października mija kolejny termin naboru wniosków w programie Erasmus+. Twoja szkoła planuje wyjazd kadry lub zawarcie partnerstwa? A może myślisz o wymianie młodzieży? Przygotowania musisz zacząć już teraz!

Polska szkoła oszczędności. Samorządowcy tną wydatki na czym się da

Samorządy obcinają wydatki w szkołach, bo subwencja jest tak niska, że nie starcza nawet na pensje dla nauczycieli. Resort edukacji obiecuje, że w przyszłym rok zwiększy wydatki na edukację o mniej więcej poziom inflacji.

Jodek potasu może być dystrybuowany w szkołach

Dyrektorzy szkół dowiedzieli się, że mogą uczestniczyć w rozdawaniu środka chroniącego przed efektami promieniowania. To skutek eskalacji wojny w Ukrainie.

Szkół nie zamykamy, choć wirus krąży. Dyrektor nie dowie się na co choruje uczeń

Dyrektorzy mogą zawiesić zajęcia szkolne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie mają jednak prawa pytać, na co chorują uczniowie.

Studenckie życie droższe o blisko 40 proc. Rachunki windują koszty najmu mieszkań

Firmy coraz bardziej zainteresowane zatrudnianiem studentów. Ale ich pensje też idą w górę – średnio o 350 zł.

Szkolna zupa w różnej cenie. Za co powinni płacić rodzice

Wg ministerstwa za szkolny obiad dowieziony przez zewnętrzną firmę płacą rodzice. Jednak zdaniem sądów, ponoszą oni tylko koszty wsadu do kotła.

Facetka_z_Poradni: edukacja włączająca służy wszystkim dzieciom

Jeżeli najbliższa studnia z wodą znajduje się 12 km od Twojego domu, a jest to najbliższe źródło wody dla Ciebie, to masz dostęp do wody, czy nie masz?

Kurator Barbara Nowak: równe traktowanie wszystkich dzieci to lewactwo

Promowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja włączająca nie podoba się małopolskiej kurator oświaty. Jak wynika z jej ostatniego wpisu na Twitterze, masowe szkoły nie są dla wszystkich dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Czarnek do ZNP: O co chodzi? Takich nakładów na edukację dotąd nie było

- Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o bardzo dużych problemach edukacji, to ja wyliczam osiągnięcia na polu edukacji w ostatnich dwóch-trzech latach. To są gigantyczne środki finansowe na inwestycje, gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej, poważne podwyżki dla nauczycieli - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Edukatorka: nowy przedmiot BiZ to dobry pomysł. Ale program nie może być przeładowany

Jeśli włożymy zbyt dużo informacji do podstawy programowej, to uczniowie będą musieli nauczyć się wielu rzeczy na pamięć. A takie rzeczy łatwo się potem zapomina, najczęściej zaraz po klasówce – mówi Paula Bruszewska, prezeska fundacji Zwolnieni z Teorii.

Ministerstwo edukacji: zimno nie zamknie szkół

Resort edukacji utrzymuje, że z powodu zimna nie będą zamykane szkoły i wprowadzana nauka zdalna. Obiecuje większe pieniądze dla szkół, które mogą mieć problemy z opłaceniem rachunków za prąd, ciepło lub gaz.

W 2022 roku dziecko może zarobić więcej

Pracujący student może zarobić w 2022 r. do 16 tys. zł, a jego rodzice nie stracą ulgi na dziecko lub możliwości wspólnego rozliczenia. Limit na ten rok został podniesiony z 3089 zł.

Za rok igrzyska w Gdańsku

Polska po raz pierwszy w historii będzie organizatorem międzynarodowych zawodów EuroSkills 2023. Wezmą w nich udział młodzi ludzie – najlepsi w swoim fachu.

Erudyta czy specjalista: kim za kilka lat będzie absolwent szkoły wyższej

Rektorzy uczelni publicznych i niepublicznych zastanawiają się, czy poradzą sobie w zmieniającej się rzeczywistości.

Uczelnie rozważają naukę online

Na sejmowej podkomisji dyskutowano w czwartek o trudnej sytuacji w szkołach wyższych, rosnących kosztach utrzymania i niskich pensjach.

W czasie pandemii upadł co drugi sklepik szkolny. Najwięcej w 2020 r.

Nawet 50 proc. sklepików działających w szkole przestało istnieć w czasie pandemii. To cios dla biznesu, ale nie zawsze szkoda dla ucznia.

Pensję nauczyciela można ujawnić

Dyrektor szkoły nie może powoływać się na ochronę prywatności nauczycieli i odmawiać podania wysokości ich dodatków motywacyjnych.