Wpływ smartfonów na proces uczenia się dzieci

Dziś wiemy, że Steve Jobs nie mylił się, zapowiadając w styczniu 2007 r., że Apple wynalazł właśnie telefon na nowo. Wprowadzenie na rynek pierwszego iPhone całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki korzystamy z telefonów komórkowych. Nowe możliwości smartfonów przyczyniły się do znaczącego wzrostu w ostatnich latach liczby osób korzystających z tych urządzeń, jednocześnie poszerzając grono fanów smartfonów o zupełnie nowe typy użytkowników. Jednym z nich są dzieci.

Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy

Norweski rząd ogłosił, że ma w planach zmienić krajową ustawę o danych osobowych chroniącą dzieci przed szkodliwymi treściami, na które mogą natrafić w internecie. Zmiany miałyby dotyczyć limitu wieku korzystania z mediów społecznościowych.

Econverse 2024: Młoda Polska rozpala przyszłość biznesu i innowacji

W jaki sposób technologia wpłynie na społeczeństwa przyszłości i jak dostosować edukację do nowoczesnych realiów – zastanowią się uczestnicy konferencji Econverse.

Więcej książek, mniejsza sprzedaż, wyższe ceny. Raport o rynku wydawniczym w 2023 roku

Chociaż w ubiegłym roku 48 proc. czytających Polaków wskazało zakup jako źródło czytanych książek, to dane GUS są bezwzględne. Sprzedaż detaliczna książek i prasy w 2023 roku była niższa niż w 2022 roku. Odnotowano spadek rok do roku o 14,7 proc.

Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast

W tym roku czwarty ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ odbył się pod patronatem ministra edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Poprzednia władza odnosiła się do rankingu krytycznie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Długa tradycja święta literatury

Ten dzień to także hiszpańskie narodowe święto jej patrona – Św. Jerzego. Tradycją stało się, że mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a kobiety dają mężczyznom w prezencie… książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej

Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.

W Zabrzu zmieniają podejście do czytania

„Czytelnictwo w Polsce jest na znacząco niższym poziomie niż w wielu innych krajach Europy. Negatywne skutki tego stanu rzeczy są nie zostały w Polsce przez nas dokładnie zbadane, ale na podstawie naszej wiedzy na temat badań o analizach innych rynków sądzimy, że Polska rocznie traci kilka, a może nawet kilkanaście miliardów złotych ze względu zbyt mały odsetek czytających. Polepszenie tej sytuacji jest polską racją stanu. Dlatego spotykamy się, dlatego uczestnicy gotowi są przyjeżdżać z najróżniejszych miejsc w Polsce – wszyscy rozumiemy, że temat jest bardzo istotny” – napisali uczestnicy Koalicji „Czytająca Polska”, którzy zakończyli dwudniowe warsztaty w Zabrzu.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół odpowiedzą na pytania. Czym jest barometr TALIS?

W badaniu, które udokumentuje uwarunkowania pracy w szkole, nauczania i uczenia się organizowane jest w 54 krajach świata na wszystkich kontynentach. Ankiety zostaną wysłane do 11 tysięcy szkół, na które odpowie ponad 215 tysięcy nauczycieli.

Czasy AI nie wykluczają książki i czytania

Poziom czytelnictwa w mniejszym bądź większym stopniu spada w całej Europie. Do rzadkości należą takie „wyspy”, jak Czechy, gdzie według najnowszych badań czyta aż 83 proc. społeczeństwa. Polska od lat zajmuje miejsce mniej więcej w połowie europejskiej stawki.

Jarosław Gugała: Urugwajska lekcja w sprawie prac domowych

Zadawać, czy nie zadawać prace domowe? Oto jest pytanie! Jak uczy nas logika formalna, a także polska poezja: „pytania z pozoru proste wymagają zawiłej odpowiedzi”.

Wybrano Młodzieżowe słowo roku 2023. Co znaczy „rel”?

W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.

Uczniowie nie potrafią wiązać sznurowadeł. Do niektórych szkół wracają "zetpety"

Szycie na maszynie, posługiwanie się szlifierką czy wkrętarką – uczniowie pleszewskich szkół znów będą mieli lekcje ZPT. Ma im to pomóc w rozwoju małej motoryki.

Szwecja wraca do papierowych podręczników. Małe dzieci będą uczyć się z książek

Do niedawna szwedzkie dzieci, zanim nauczyły się czytać i pisać, korzystały w przedszkolach z tabletów. Teraz to się zmienia.

Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę

Mamy wyniki I etapu plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym Internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Na tej podstawie została wyłoniona finałowa dwudziestka.

Wrocław: na religię chodzi ok. 15 proc. uczniów szkół średnich

Stolica Dolnego Śląska od lat przoduje w liczbie uczniów rezygnujących z udziału w lekcjach religii. Ale w innych miastach można także zauważyć odpływ uczestników szkolnej katechezy.

Wybory 2023: Młodzież nie chce głosować na PiS

Prawybory w szkołach pokazują, w jaki sposób młodzi wyborcy lokują swoje polityczne uczucia. Okazuje się, że najdalej im do partii Jarosława Kaczyńskiego.

Niemal połowa Polaków chce wycofania religii ze szkół

Wraz ze spadkiem zainteresowania religią w szkole, pojawiają się pytania o przeniesienie jej znów do salek katechetycznych. Wielu Polaków popiera ten pomysł.