Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej

Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.

W Zabrzu zmieniają podejście do czytania

„Czytelnictwo w Polsce jest na znacząco niższym poziomie niż w wielu innych krajach Europy. Negatywne skutki tego stanu rzeczy są nie zostały w Polsce przez nas dokładnie zbadane, ale na podstawie naszej wiedzy na temat badań o analizach innych rynków sądzimy, że Polska rocznie traci kilka, a może nawet kilkanaście miliardów złotych ze względu zbyt mały odsetek czytających. Polepszenie tej sytuacji jest polską racją stanu. Dlatego spotykamy się, dlatego uczestnicy gotowi są przyjeżdżać z najróżniejszych miejsc w Polsce – wszyscy rozumiemy, że temat jest bardzo istotny” – napisali uczestnicy Koalicji „Czytająca Polska”, którzy zakończyli dwudniowe warsztaty w Zabrzu.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół odpowiedzą na pytania. Czym jest barometr TALIS?

W badaniu, które udokumentuje uwarunkowania pracy w szkole, nauczania i uczenia się organizowane jest w 54 krajach świata na wszystkich kontynentach. Ankiety zostaną wysłane do 11 tysięcy szkół, na które odpowie ponad 215 tysięcy nauczycieli.

Czasy AI nie wykluczają książki i czytania

Poziom czytelnictwa w mniejszym bądź większym stopniu spada w całej Europie. Do rzadkości należą takie „wyspy”, jak Czechy, gdzie według najnowszych badań czyta aż 83 proc. społeczeństwa. Polska od lat zajmuje miejsce mniej więcej w połowie europejskiej stawki.

Jarosław Gugała: Urugwajska lekcja w sprawie prac domowych

Zadawać, czy nie zadawać prace domowe? Oto jest pytanie! Jak uczy nas logika formalna, a także polska poezja: „pytania z pozoru proste wymagają zawiłej odpowiedzi”.

Wybrano Młodzieżowe słowo roku 2023. Co znaczy „rel”?

W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.

Uczniowie nie potrafią wiązać sznurowadeł. Do niektórych szkół wracają "zetpety"

Szycie na maszynie, posługiwanie się szlifierką czy wkrętarką – uczniowie pleszewskich szkół znów będą mieli lekcje ZPT. Ma im to pomóc w rozwoju małej motoryki.

Szwecja wraca do papierowych podręczników. Małe dzieci będą uczyć się z książek

Do niedawna szwedzkie dzieci, zanim nauczyły się czytać i pisać, korzystały w przedszkolach z tabletów. Teraz to się zmienia.

Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę

Mamy wyniki I etapu plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym Internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Na tej podstawie została wyłoniona finałowa dwudziestka.

Wrocław: na religię chodzi ok. 15 proc. uczniów szkół średnich

Stolica Dolnego Śląska od lat przoduje w liczbie uczniów rezygnujących z udziału w lekcjach religii. Ale w innych miastach można także zauważyć odpływ uczestników szkolnej katechezy.

Wybory 2023: Młodzież nie chce głosować na PiS

Prawybory w szkołach pokazują, w jaki sposób młodzi wyborcy lokują swoje polityczne uczucia. Okazuje się, że najdalej im do partii Jarosława Kaczyńskiego.

Jak sprawić, by inwestycja w kursy językowe w firmie się opłaciła?

Kursy językowe dla pracowników to obszar, w który firmy sporo inwestują i nie mówimy tylko finansach. Trzeba znaleźć odpowiednią szkołę językową, wygospodarować czas na zajęcia, wszystko zorganizować. Wymaga to pracy i czasu, a niestety nie zawsze okazuje się opłacalne. Co zrobić, by nauka języka przynosiła rzeczywiste korzyści dla organizacji?

Niemal połowa Polaków chce wycofania religii ze szkół

Wraz ze spadkiem zainteresowania religią w szkole, pojawiają się pytania o przeniesienie jej znów do salek katechetycznych. Wielu Polaków popiera ten pomysł.

Zbyt wczesne rozpoczynanie lekcji może sprzyjać depresji u „nocnych marków”

Ponad 80 proc. nastolatków z depresją to klasyczne „sowy” – czyli osoby, które lubią spać długo a najaktywniejsze są w nocy. Zdaniem naukowców zbyt wczesne wstawanie do szkoły, może niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym.

Dyrektor szkoły w Wodzisławiu Śląskim: nauka pięć dni w tygodniu, nie cztery

Dzieci będą chodziły do szkoły pięć dni, ale lekcje będą miały tylko przez cztery. Piąty dzień przeznaczony będzie na prace projektowe – wyjaśnia Urszula Marus, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

Nie tylko Perseidy. Ludzie patrzyli w gwiazdy by wiedzieć, kiedy wyleje Nil

- Gwiazdy dla ludzkości były bardzo ważne. Układaliśmy sobie mity i nasza kultura w wielu miejsc na świecie, w wielu cywilizacjach była oparta na tym, co widać na niebie. Albo korzystała z tego nieba, żeby tę kulturę wspierać – mówi dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kampania z wykorzystaniem AI ostrzega przed udostępnianiem zdjęć dzieci w intrenecie

Indyjska policja rozpoczęła kampanię społeczną ostrzegającą przed „sharentingiem” czyli udostępnianiem wizerunku dzieci w internecie.

Facetka_z_Poradni: Nie wrzucajcie zdjęć dzieci do sieci

My "dzieci kryzysu" i zachwytu telewizją i mediami społecznościowym wychowaliśmy nasze dzieci do pragnienia bycia sławnym, widocznym. Do regulacji emocji poprzez „lajki”.