Dr Szułdrzyński: potrzeba działań edukacyjnych dotyczących sepsy. WOŚP chce to robić

W sepsie kluczowy jest czas. Im szybciej chory dostanie antybiotyk, tym większa szansa na uratowanie go. Bo przy wstrząsie septycznym ryzyko zgonu wynosi aż 40 proc. – mówi dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie

Edukacyjne startupy z dziurą finansową

Z ankiety przeprowadzonej wśród 300 startupów wynika, że niektóre branże są w tym segmencie „szczególnie niedofinansowane”. Za najbardziej niedowartościowaną założyciele startupów uznają edukację (22 proc. wskazań).

Trwa plebiscyt na największe absurdy szkolnych statutów. W 2022 r. wygrał „zakaz seksu”

Głosowanie na największy, statutowy absurd roku będzie trwało do 20 stycznia. Obecnie znani się już ćwierćfinaliści.

Przełamać szklany sufit w muzyce - JazzCamp for Girls w Katowicach

Jak stworzyć zespół by osiągnął sukces? Jak się wypromować i wymyślić nazwę dla zespołu? -rusza druga edycja pierwszych w Polsce warsztatów jazzowych dla dziewczynek

Edukacja klimatyczna w katowickich szkołach

Katowice wprowadzą do szkół edukację klimatyczną. Niebawem Prezydent Miasta Katowice powoła zespół składający się z nauczycieli szkolnych i akademickich oraz przedstawicieli miasta, który opracuje autorski program pilotażowy- poinformował tamtejszy ratusz.

Marnowanie żywności przestaje być w Polsce problemem? „To wciąż ponura statystyka”

Niewiele zmieniła sytuacja ekonomiczna czy szalejąca inflacja. Nagłaśnianie problemu marnowania żywności i aplikacje takie, jak chociażby TooGoodToGo, też niespecjalnie pomogły. W Polsce wciąż marnujemy ogromne ilości jedzenia.

Facetka_z_Poradni: jak mówić w szkole do osób niebinarnych lub niepełnosprawnych?

Zwracajmy się do osób niebinarnych, uczniów i uczennic ze szczególnymi potrzebami jako do osób. Nigdy nie podkreślajmy np. niepełnosprawności.

Raper Wini: Essa to słowo używane pierwotnie w klubach techno. A dziś jest Młodzieżowym Słowem Roku

Pracowałem nad tym, by słowo essa stało się popularne. Szkoda, że mi nikt za to nie płaci – żartuje Winicjusz Bartków czyli raper Wini.

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku. To ESSA!

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów. Dodatkowo kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.

Google: rodzice rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci o kilka lat za późno

Dzieci zazwyczaj dostają swój pierwszy telefon mając 10 lat. Ale o bezpieczeństwie w sieci dowiadują się trzy lata później.

Facetka_z_poradni: jak się uczyć, żeby się nauczyć

Umiejętność uczenia się jest jedną z kluczowych umiejętności, która warunkuje powodzenie w szkole. Dlatego warto zastanowić się dzisiaj, dlaczego tak ignorujemy ją nadal w szkole, mimo, że to na niej opiera się cały proces.

Korespondencja z Oceanii: brak edukacji ekologicznej zagrożeniem dla istnienia Kiribati

Przykład Kiribati najdobitniej pokazuje, że ograniczanie spalania paliw kopalnych to działanie niezbędne, ale jednostronne. Równolegle powinniśmy pilnie zmieniać nasze podejście do żywności, produkcji opakowań i śmieci. Trzeba postawić na solidną edukację ekologiczną. W przeciwnym razie z mapy świata zaczną znikać kolejne kraje i miasta.

Szkolne lekcje dzielenia się dobrem

Coraz bardziej popularna przedświąteczna akcja „Szlachetna Paczka” (w tym roku to już jej 22 edycja), ma swój odpowiednik w szkole. Jest nim „Szkolna Paczka” w ramach której tysiące uczniów i nauczycieli przygotowują paczki z pomocą materialną dla najbardziej potrzebujących rodzin w Polsce.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: znamy finałową dwudziestkę

Do 30 listopada można głosować na najpopularniejsze młodzieżowe słowo. W zestawieniu nie ma jednak słowa gilbert, które w ostatnich tygodniach zaczęło robić zawrotną karierę.

Przyjaźń z teatrem od małego. Gdzie można szukać dodatkowych zajęć?

Spotkania z ludźmi tworzącymi teatr na co dzień, kursy wiedzy o teatrze dla najmłodszych, wczuwanie się w bohaterów spektaklu czy warsztaty kończące się wystąpieniem w spektaklu – dzieci i młodzież mają wiele możliwości, by poszerzać swoje zainteresowania.

Tęczowy, biały, pomarańczowy – czy w szkole w ogóle potrzebna jest ta dyskusja?

Szkoła powinna uczyć równości i tolerancji a nie tego, czyje poglądy są lepsze. Przecież nie ma jednego, uniwersalnego pomysłu na szczęście.

Ulice przy szkołach zamknięte dla samochodów? Europejczycy nie mówią nie

Poparcie dla ograniczenia ruchu samochodów na ulicach wokół szkół deklaruje 65 proc. mieszkańców Warszawy. To nieco mniej niż wynosi europejska średnia.

Rusza plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Rok temu najpopularniejsze to "śpiulkolot"

Śpiulkolot, naura i twoja stara – te słowa z młodzieżowego słownika znalazły się na podium najpopularniejszych wyrażeń w ubiegłym roku. Tegoroczne słowo poznamy na początku grudnia.