Dyplom nadal pomaga na starcie

Aktywność zawodowa osób po studiach jest w Polsce wyższa w porównaniu z innymi poziomami wykształcenia. Absolwenci uczelni najrzadziej są też dotknięci bezrobociem.

25 mln zł na zaangażowanie pracodawców w nauczanie zawodów

Zarząd województwa podlaskiego przeznaczy pieniądze na działania służące nabywaniu praktycznych umiejętności przez uczniów, w tym na staże w zakładach pracy.

Rosji brakuje rąk do pracy. Putin wysyła dzieci do fabryk

Takiego deficytu na rosyjskim rynku pracy nie było od 27 lat. Putin sięga więc po pracę dzieci. Część istniejących w rosyjskim prawie obostrzeń zostanie zniesiona. Pracodawcy zatrudniający dzieci powyżej 14 roku życia, dostaną ulgi.

Firmy ruszają na rekrutacyjne łowy, ale bez zwiększania zatrudnienia

Aż niemal dziewięciu na dziesięciu polskich pracodawców zamierza w II półroczu szukać nowych pracowników.

Bezrobocie to już przeszłość. Czerwcowe dane najlepsze w historii

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w czerwcu do 5 proc. z 5,1 proc. w maju. Tak nisko w tym miesiącu nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski. Rok wcześniej wynosiła 5,2 proc.

Zagraniczne firmy silniej wsparły polski rynek pracy w IT

W II kwartale tego roku wybór ogłoszeń pracy w IT był aż o 29 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Spadek byłby jeszcze głębszy, gdyby nie napływ ofert z zagranicy.

Armia kusi kandydatów na targach pracy

Resort obrony narodowej organizuje 17 i 18 marca pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Odbędą się one m.in. w Olsztynie i piętnastu innych miastach Polski

Uczeń nie da rady w biurze: test kompetencji cyfrowych nie wypadł najlepiej

Pionierski wielki test kompetencji cyfrowych młodych Polaków nie wypadł najlepiej. Badania w szkołach pokazały, że nasze zdolności komputerowe są na niższym poziomie niż w innych krajach regionu. Ale dramatu nie ma.

Biznes ciągnie na uczelnie, bo na tym korzysta

Zaawansowane technologie w elektronice, informatyka, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria chemiczna czy biotechnologia i ochrona środowiska – w takich dziedzinach Politechnika Łódzka współpracuje z firmami przy badaniach naukowych.

Jeśli zmieniać zawód, to najlepiej na ten

Prawie trzech na dziesięciu dorosłych Polaków myśli o zmianie branży, w której pracują – najchętniej na IT albo energetykę odnawialną.

Zlikwidowano egzaminy, które jeszcze nigdy się nie odbyły

Wystarczy ukończyć studia, aby zostać fizjoterapeutą lub ratownikiem medycznym.

Badanie Harvarda: Wyższe zarobki dzięki bogatym przyjaciołom z dzieciństwa

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali raport na temat przyjaźni a awansu społecznego i doszli do wniosku, że dzieci ubogich rodziców zarabiają znacznie więcej jako dorośli, jeśli mają przyjaciół z bogatych rodzin. Jak to możliwe?

Uchodźcy z Ukrainy mają kwalifikacje, chcą na siebie zarabiać

Wiele kobiet uciekających z Ukrainy ma wykształcenie wyższe i ambicje, by nie być na garnuszku pomocy od innych – wynika z badań zleconych przez Narodowy Bank Polski.

Spowolnienie już zmniejsza popyt na talenty

Chociaż aż 70 proc. firm w Polsce narzeka na trudności ze zdobyciem potrzebnych pracowników, to po raz pierwszy od lat tych narzekań jest mniej niż przed rokiem.

Niemcy: kierowcy ciężarówek pilnie poszukiwani

Niemieckie firmy poszukują kierowców ciężarówek. Branża transportowa cierpi z powodu braku rąk do pracy, a sytuacja pogarsza się z roku na rok.

Coraz więcej absolwentów uczelni ma już doświadczenie w pracy

Im częściej studenci łączą naukę z pracą zawodową, tym lepiej – komentują eksperci. Dla młodych ludzi to szansa na szybsze określenie swojej ścieżki kariery, a dla pracodawców – możliwość pozyskania lepszych pracowników.

Na rynek pracy wchodzą coraz bardziej wymagające pokolenia

Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że nie mają wyboru; muszą uwzględnić potrzeby i oczekiwania młodych generacji , które nie chcą żyć i pracować tak jak ich rodzice. Chcą większej elastyczności i wspierających szefów.

Zarobki to priorytet. Młodzi Polacy nie chcą pracować za grosze

W czasach wysokiej inflacji dla rozpoczynających karierę studentów i absolwentów dużo bardziej niż wcześniej liczy się wysokość wynagrodzenia.