Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”

15 kwietnia w Akademii Katolickiej w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Prawo i Kościół”.

Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?

Maleje liczba młodych lekarzy, którzy chcą wyemigrować za granicę. Nadal jednak takie plany ma ok. 10 proc. kończących medycynę.

Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”

Przypadki kumoterstwa mogą się zdarzać. Nie sądzę jednak, żeby w Polsce istniała jeszcze druga taka „drukarnia” – mówi radca prawny Rafał Adamus, prof. Uniwersytetu Opolskiego, odnosząc się do afery w Collegium Humanum.

Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów

Im więcej uczniowie będą mieli kontaktu z rzetelnym przedstawieniem nauk przyrodniczymi, tym lepiej dla gospodarki i społeczeństwa – przekonuje prof. dr hab. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii UJ, i zachęca do udziału w próbnej maturze z chemii.

Rektorzy o swoich uczelniach

Choć do października jeszcze daleko, to już wyższe uczelnie powoli przygotowują się do nowego roku akademickiego.

Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA

Droga do odebrania świadectw uzyskanych w wyniku przestępstwa będzie bardzo długa. Kluczem do rozwiązania sprawy dyplomów wydanych przez Collegium Humanum może być wznowienie postępowania administracyjnego albo zmiana ustawy.

Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk

Już w maju dowiemy się, które z nowopowstałych kierunków medycznych będą kontynuować swoją działalność. Ich los zależy od wyników audytu zleconego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelnia o. Rydzyka wymagała zaświadczeń o proboszcza. Redemptorysta: A jeśli przyślą nam satanistę?

- Uczelnia jest prywatna. To my stawiamy warunki i jednym z takich warunków jest opinia proboszcza - powiedział o. Tadeusz Rydzyk, komentując odebranie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowania na utworzenie kierunku „Informatyka medialna” na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Uczelnia ojca Rydzyka czuje się dyskryminowana i zapowiada kroki prawne

Założona przez redemptorystę Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM) w Toruniu zapowiedziała kroki prawne w związku z koniecznością zwrotu dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".

Ruszają kontrole kierunków lekarskich. MNiSW nie wyklucza zamknięcia części z nich

Państwowa Komisja Akredytacyjna sprawdzi jakość kształcenia na kierunkach lekarskich. MNiSW nie wyklucza cofnięcia pozwoleń na ich prowadzenie.

Minister odwoła pierwszego rektora

Naruszenie prawa zdyskwalifikuje rektora nowej uczelni publicznej.

Burek, Wierczyńska: Kilka gorzkich uwag o ręcznym sterowaniu nauką

Ostatnie lata pokazały, że duża część środowiska naukowego jest wyjątkowo kreatywna i elastyczna gdy chodzi o zdobywanie punktów za publikacje.

Prof. Wierczyński: Trzeba zmienić zasady ustalania punktacji czasopism

Sposobem ustalania w ostatnich latach listy czasopism punktowanych powinna zająć się prokuratura – uważa dr hab. Grzegorz Wierczyński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2020–2023 przewodniczący Zespołu Punktacji Czasopism Naukowych w Komitecie Nauk Prawnych PAN.

Szefem PKA nie będzie już nominat Czarnka

Zmiany w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Minister nauki Dariusz Wieczorek odwołał 25 jej członków, w tym przewodniczącego.

Doktoranci wciąż bez obiecanych podwyżek

Projekt rozporządzenia, mający podnieść dramatycznie niskie kwoty stypendiów doktoranckich, utknął w ministerialnych szufladach. Tymczasem zbliża się podwyżka płacy minimalnej, która może ostatecznie „zjeść” wartość stypendiów.

Minister rządu Tuska zapowiada audyt wydatków Przemysława Czarnka

Reformę Polskiej Akademii Nauk zaplanowaliśmy na drugą połowę przyszłego roku. Będziemy o tym rozmawiać ze środowiskami skupionymi wokół PAN - mówi minister nauki Dariusz Wieczorek

Dariusz Wieczorek: Sprawdzamy umowy, które podpisywał Przemysław Czarnek

Być może jeszcze w tym roku z uczelni dostanie środki na remonty swoich domów studenckich. Do wykorzystania oczywiście w 2024 r. – mówi Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Koniec sporu o "Jowitę". Akademiki będą wspierane jak mieszkania komunalne

Akademik Jowita zostaje. Nowy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które wesprą budowę akademików