Subskrypcje „Rzeczpospolitej” dla studentów i pracowników Collegium Civitas

„Rzeczpospolita” rozpoczyna współpracę z Collegium Civitas, w ramach której wszystkie studentki i studenci oraz wykładowcy i pracownicy otrzymają dostęp do serwisu rp.pl w ramach subskrypcji.

Po zmianie prawa Polska Akademia Nauk boi się o autonomię i przejęcia majątku

Polska Akademia Nauk jest krytyczna wobec założeń projektu nowelizacji ustawy, w myśl których nadzór nad instytucją przejmie minister nauki. Mniej wiążące ma być zdanie rektora PAN w sprawie powoływania czuwającego nad finansami kanclerza.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym anulowano czynności wyborcze rektora

Nowo powołana Uczelniana Komisja Wyborcza największej polskiej uczelni medycznej anulowała czynności wyborcze w wyborach do Senatu uczelni, wyborach elektorów oraz wyborach rektora WUM, które zostały przeprowadzone w pierwszej połowie 2024 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 20 lipca.

Studencka afera wizowa. Jak rekrutacja na studia w Polsce stała się przepustką do Europy

Bez znajomości polskiego i weryfikacji dokumentów o wykształceniu – polskie uczelnie od dekady, masowo, często bez jakiejkolwiek kontroli ściągają studentów cudzoziemców. Co drugi studiów nie kończy.

Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024

Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.

Oto najlepsze uczelnie w Polsce 2024. Jest nowy ranking

Uniwersytet Warszawski zwyciężył w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Na podium znalazły się również Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo)najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.

Które wydziały prawa najlepiej przygotowują do egzaminu na aplikacje

Kraków, Poznań i Warszawa – absolwenci uczelni z tych miast najlepiej wypadli podczas egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w 2023 roku.

Ranking wydziałów prawa: jak były punktowane uczelnie (metodologia)

Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 30 punktów. Najlepszy wynik uzyskał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Ranking wydziałów prawa: najlepsze kliniki prawa

Niemal wszystkie wydziały prawa zdecydowały się włączyć zajęcia kliniczne do swoich programów studiów.

Szkoły wyższe stoją przed ogromnymi wyzwaniami

Szkoły wyższe na całym świecie, w tym w Polsce, stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami.

Podatek od akademika. NSA oddalił skargę fiskusa

Jeżeli zasady przyznawania miejsc w akademiku wynikają nie z umowy, a z regulaminu i wewnętrznych regulacji uniwersytetu, to nie ma on obowiązku regulowania podatku od budynków.

Koźmiński w światowej czołówce uczelni biznesowych

Akademia Leona Koźmińskiego (ALK), jako jedyna uczelnia z Europy Środkowo-Wschodniej, ponownie znalazła się wśród najlepszych uczelni biznesowych na świecie. W rankingu „Financial Times” Executive Education 2024, oceniającym studia podyplomowe i programy rozwojowe dla firm, uczelnia potwierdziła swoją pozycję lidera.

Dziekan wydziału prawa UMCS: wypowiedzi prof. Kidyby pod adresem studentów były bulwersujące

Wypowiedzi, które prof. Kidyba skierował pod adresem studentów były bulwersujące i naruszyły godność zarówno ich samych, jak i pracowników — mówi prof. Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Umiędzynarodowienie jest nauce potrzebne jak powietrze

Strategie państw w pozyskiwaniu studentów-cudzoziemców, partnerstwa strategiczne, umiędzynarodowienie szkół doktorskich i trendy mobilnościowe w kontekście kształcenia znalazły się w centrum uwagi międzysektorowej debaty na temat umiędzynaradawiania nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna

Decyzja o odsunięciu mnie od prowadzenia zajęć ze studentami jest skandaliczna i bezpodstawna - tak prof. Andrzej Kidyba z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie komentuje sprawę, która miała być pokłosiem jego rzekomych niewłaściwych zachowań.

Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych

Data rozpoczęcia i zakończenia studiów, liczba godzin zajęć czy miejsce odbycia praktyk - to informacje, które będą musiały znaleźć się w świadectwie ukończenia studiów podyplomowych.

Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami

Autorytet od prawa spółek - prof. dr hab. Andrzej Kidyba - został odsunięty od prowadzenia zajęć na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Taką decyzję podjęły władze dziekańskie Wydziału Prawa i Administracji po skargach studentów na zachowanie wykładowcy.

Stypendia pomostowe. Wsparcie dla zdolnych studentów

Stypendia pomostowe w wysokości 1000 zł miesięcznie będą wypłacane przez dziesięć miesięcy. Przyszli studenci mogą składać wnioski online na stronie www.stypendia-pomostowe.pl od 9 lipca do 20 sierpnia 2024 r.