Zła wiadomość dla studentów. Czesne będzie mogło się zmienić w trakcie roku

Uczelnia będzie mogła podnosić opłaty w trakcie studiów. Dotyczy to tylko nowych studentów.

Kredyt studencki - komu przysługuje, kto udziela, jak wygląda spłata

Kredyt studencki jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3 tys. zł

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.

Badał kaktusy, zrobił doktorat w mocno zaawansowanym wieku

Politechnika Bydgoska chwali się w swoich mediach społecznościowych nowym doktorem. Tytuł naukowy został przyznany Piotrowi Licznerskiemu, który był najstarszym doktorantem studiującym na tej uczelni.

Pierwsza biblioteka w Polsce czynna przez całą dobę. Skorzystają studenci

Od 1. października 2023 r. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego będzie czynna przez całą dobę. W niektórych godzinach bezobsługowo.

Joanna Ćwiek: Czy polscy naukowcy umrą z głodu?

W kraju, w którym naukowcy zarabiają tak mało, że nie stać ich na wynajęcie kawalerki w mieście akademickim, nie ma co liczyć na nowoczesną gospodarkę.

Stop głodzeniu nauki – naukowcy z protestem okupacyjnym w holu Ministerstwa Finansów

Naukowcy, którzy wtargnęli do budynku Ministerstwa Finansów chcą zwrócić uwagę Polaków na to, że bez inwestycji w naukę Polska nie ma szans na rozwój a młodzi naukowcy na normalne życie.

Kto zarobi na zmianach w kształceniu lekarzy. Uczelnie walczą o studentów

Student kierunku lekarskiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapłaci 19,5 tys. zł za semestr, a w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej – 21 tys. zł. Dla porównania Warszawski Uniwersytet Medyczny ustalił opłatę 27,1 tys. zł za semestr.

Polacy studiują medycynę online w Ukrainie

Powstały firmy ułatwiające rekrutację na studia medyczne w Ukrainie. Absolwenci mogą nostryfikować dyplom na którejś z polskich uczelni lub zdać egzamin weryfikacyjny.

Uczelnia Rydzyka wykształci lekarzy. Jest zgoda MEiN

Ruszyła rekrutacja na studia medyczne w Toruniu. Przyszłych lekarzy wykształci uczelnia ojca Rydzyka. Obecnie na tej uczelni kształcą się pielęgniarki.

Program CEEPUS wspiera studentów i akademików

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej jest organizatorem konferencji ministerialnej poświęconej największemu programowi współpracy naukowej w naszej części Europy.

O. Rydzyk skrytykował ministra Czarnka. „Jestem rozczarowany i mówię o tym publicznie”

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, na antenie swojej rozgłośni wyraził rozczarowanie brakiem decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Od czego ma tych dyrektorów? A jak ma tych dyrektorów do niczego, to przegonić - mówił, adresując swoje słowa do Przemysława Czarnka.

Warszawa: Studenci mogą starać się o stypendia im. Jana Pawła II

Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni mogą ubiegać się o stypendia miasta Warszawy im. Jana Pawła II.

Lekarze na skróty: Studia lekarskie bez matury z przedmiotów ścisłych możliwe

Nie można przeprowadzać egzaminów wstępnych na studia z przedmiotów objętych maturą. Mimo to jedna z uczelni rozpoczynających studia lekarskie egzaminuje m.in. z biologii i chemii.

Lista Szanghajska: polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie

Dziewięć polskich uczelni zostało uwzględnionych na tegorocznej Liście Szanghajskiej, czyli w przygotowywanym przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong rankingu 1000 najwyżej ocenianych szkół wyższych na świecie.

Nie tylko Perseidy. Ludzie patrzyli w gwiazdy by wiedzieć, kiedy wyleje Nil

- Gwiazdy dla ludzkości były bardzo ważne. Układaliśmy sobie mity i nasza kultura w wielu miejsc na świecie, w wielu cywilizacjach była oparta na tym, co widać na niebie. Albo korzystała z tego nieba, żeby tę kulturę wspierać – mówi dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Młodzież chce oglądać Perseidy. Rośnie też zainteresowanie studiami astronomicznymi

Noc Perseidów co roku przyciąga setki osób swoją magią. Ale ci, którzy gwiazdami interesują się na co dzień, mogą zgłębiać swoją wiedzę na studiach astronomicznych.

Przemysław Czarnek wiedział, kto na uczelniach zaszczepił się przeciw COVID-19

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek miał w czasie pandemii dane o tym, kto na uczelniach został zaszczepiony przeciwko COVID-19. Nie była to ogólna liczba, a spersonalizowane dane - twierdzi „Gazeta Wyborcza”.