Armia ma problem z nieletnimi kandydatami na studia wojskowe

Ci którzy rozpoczęli edukację szkolną wieku sześciu lat mają utrudniony dostęp do uczelni wojskowych, bo kończąc szkołę średnią mają dopiero 17 lat. Armia radzi, aby tacy kandydaci starali się o studia cywilne a potem przenosili się na kierunki wojskowe.

Prof. Król: Granty na badania naukowe łatwiej dostać za granicą niż w Polsce

Rok temu aplikowałam do NCBiR o finansowanie projektu leczenia raka jajnika – zostałam skrytykowana, pieniędzy nie otrzymałam. Ten sam projekt złożyłam do European Innovation Council – to taki odpowiednik ERC, ale dla innowacyjnych firm – mówi prof. Magdalena Król, z Samodzielnej Pracowni Biologii Nowotworu SGGW w Warszawie, Cellis Sp. z o.o.

Wysyp akademii przed wyborami. Tak PiS dopieszcza mniejsze miasta

Dzięki staraniom parlamentarzystów uczelnie awansują – wbrew regułom prawa o szkolnictwie wyższym.

Rektorzy pracują nad standardami dla uczelni kształcących lekarzy

Nie należy obniżać wymagań stawianych szkołom wyższym, na których mają studiować przyszłe kadry medyczne – podkreślają przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Petycja w sprawie działacza młodzieżówki PiS. Uniwersytet "zbada doniesienia"

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi udziału studentów UW w przekazywaniu treści sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym, etycznym i moralnym oraz szerzeniem mowy nienawiści w mediach społecznościowych, podjęliśmy 4 marca stosowne kroki dla wyjaśnienia tej sprawy" - piszą na stronie internetowej uczelni władze Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezes ELSA Poland: Wiele uczelni rekomenduje bezpłatne praktyki studenckie

Widać zmianę świadomości obecnie studiującego pokolenia – dużo się o tym mówi i coraz więcej studentów jest bardziej świadomych przez co odrzuca bezpłatne oferty, bo mogą sobie na to pozwolić – mówi Katarzyna Kasińska, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland.

W Warszawie powstaje Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

W Warszawie tworzy się właśnie Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. Pierwszy statut nada jej prezydent. Rektora powoła minister. Wyposaży zaś w ciągu trzech miesięcy premier.

Akademia Leona Koźmińskiego z rekomendacjami dotyczącymi ChatGPT

Warszawska uczelnia zachęca do korzystania z ChatGPT, ale też będzie starała się walczyć ze możliwymi nadużyciami związanymi z nowymi technologiami.

Akademia Kaliska uniwersytetem?

Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego złożyła w sejmie grupa posłów. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, uczelnia od 1 października 2023 zmieni swoją nazwę.

Inżynier jądrowy potrzebny od zaraz

Największe polskie uczelnie techniczne przygotowują się do utworzenia lub reaktywacji kierunków studiów o specjalności energetyka jądrowa. Potrzeba tysięcy wykwalifikowanych kadr na które czekają m.in. PEJ, Orlen i Synhtos.

Kobiety nie dostają dostatecznego wsparcia w budowie kariery naukowej

Paniom pracującym na polskich uczelniach jest trudniej niż mężczyznom choćby ze względu na ukryte uprzedzenia, ale też niedostatek skutecznych rozwiązań pomagających łączyć życie rodzinne z pracą. Trzeba to zmienić.

Po ujawnieniu skali przemocy młodym aktorom studiuje się lżej

O podjęcie walki z nadużyciami w szkołach teatralnych dwa lata temu postulowali uznani artyści, młodzi na dorobku i startujący w zawodzie studenci.

Absolwenci prywatnych uczelni nie zostaną lekarzami? NIL pisze do KE

Samorząd lekarski zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy.

Ma 83 lata i właśnie obronił doktorat

Ceniony muzealnik, Ignacy Skrzypek, wieloletni kierownik Działu Archeologicznego Muzeum w Koszalinie zdobył właśnie stopień naukowy doktora – poinformował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rektor UW zabrał głos ws. wykładu dr Machińskiej. "Aula jest do dyspozycji organizatorów"

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wydał oświadczenie w sprawie wykładu dr Hanny Machińskiej. Prof. Alojzy Nowak oświadczył, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu.

Zuzanna Dąbrowska: Rektor UW i kwestia nie całkiem techniczna

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak odwołał wykład byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanny Machińskiej. Władze uczelni twierdzą, że powodem odwołania była niesprecyzowana bliżej „kwestia techniczna”.

Posłowie nie poparli prostudenckiej poprawki

Sejm odrzucił poprawkę Senatu podwyższająca kryterium dochodowe uprawniające do stypendium socjalnego.

Stypendia socjalne: Studenci poczekają na wsparcie

Choć od stycznia można przyznać więcej stypendiów socjalnych, w większości uczelni na wsparcie trzeba czekać aż do marca.