Partner serwisu

Studenci medycyny nauczą się, dlaczego w trakcie terapii ważne jest odżywianie

Nie tylko terapie, zabiegi czy leki są ważne w trakcie terapii. Odpowiednia dieta jest także leczeniem, dlatego na uczelniach medycznych pojawia się nowy przedmiot – leczenie medyczne.

Dlaczego Lewandowski nie strzelił karnego? - naukowcy z PG wyjaśniają

Badaczki z Politechniki Gdańskiej wyjaśniają, w jaki sposób warunki panujące w Katarze wpływają na celność strzałów i dlaczego Europejczykom trudniej jest trafić do bramki.

Nigdy nie jest za późno na wyjazd erasmusowy

Zdecydowana większość studentów Erasmusa to dwudziestolatkowie, jednak program nie stawia granic wiekowych. Jedną z najstarszych osób w Polsce, które wyjechały na stypendium, była 61-latka. I to nie był wyjątek!

Prof. Małecki: otwarcie się na studentów medycyny z Ukrainy to także zobowiązanie o charakterze moralnym

Jestem dumny z tego, że UJCM stanął na wysokości zadania wykazując się empatią i zrozumieniem oraz podejmując wysiłek organizacyjny i finansowy przyjęcia tych młodych ludzi na studia medyczne – podkreśla prof. Maciej Małecki, dziekan Wydziału Lekarskiego UJCM

Prezydent powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Opozycja pyta, dlaczego bez kobiet

- Czy sytuacja jest dobra? Gdyby taka była, to byśmy nie reformowali polskiej nauki - powiedział prezydent Andrzej Duda, powołując we wtorek Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. W jej składzie znalazło się 18 osób - sami mężczyźni.

Student medycyny z Ukrainy woli uczyć się w swoim kraju niż w Polsce

Mimo prawnych ułatwień dla przyszłych ukraińskich medyków, polskie uczelnie przyjęły ich niewielu. Powodem wysokie progi punktowe uczelni, bariera językowa i brak chętnych.

Kredyty na studia. Najlepsi mogą liczyć na ich częściowe umorzenie

Choć koszty utrzymania studentów drastycznie w tym roku rosną, to jednak nie starają się oni masowo o preferencyjne kredyty dla studentów.

Jak połączyć dwa prawnicze światy. Stypendia dla wykładowców-uchodźców

Wykładowcy z wydziałów prawa uczelni ukraińskich i białoruskich, którzy przybyli do Polski jako uchodźcy, mogą liczyć na stypendium 50 tys. zł i zatrudnienie na polskich uczelniach przez pół roku.

Prof. Marek Konarzewski: Naukowcy nie mogą obrażać się na polityków

Musimy zabiegać, by nasz etos był słyszalny i skuteczny – mówi prof. Marek Konarzewski, prezes elekt Polskiej Akademii Nauk. I dodaje, że PAN powinna wypowiadać się także o praworządności, sądownictwie czy zatruciu Odry.

Szkoły wyższe funkcjonują w coraz trudniejszych warunkach

Uczelnie mierzą się obecnie z wieloma wyzwaniami. Pandemia, wojna w Ukrainie, sytuacja gospodarcza, wdrażanie zmian wynikających z reformy nauki i szkolnictwa wyższego, zmiany demograficzne i inne podejście młodych ludzi do procesu kształcenia – rektorzy starają się podejmować kroki, by uczelnie mogły normalnie funkcjonować i jednocześnie odpowiadać na wyzwania otoczenia.

Uczelnia Vistula otwiera filie za granicą

Dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Plany są ambitne, a wyzwań nie brakuje

Widzę Politechnikę przyszłości jako uczelnię prowadzącą badania naukowe i kształcenie na światowym poziomie, uczestniczącą w kształtowaniu trendów rozwoju technologii, dostarczającą wiedzę i rozwiązania dla krajowego i światowego przemysłu, a przy tym uczelnię odpowiedzialną społecznie, otwartą, przyjazną dla ludzi i środowiska – mówi prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.

Jesteśmy uczelnią liderów

Prof. dr hab. Aleksander Ronikier, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula.

Absolwenci medycyny chcą wyjeżdżać z kraju. Winne słabe warunki pracy

Nawet podwyżki wynagrodzenia nie zatrzymają młodych lekarzy przed wyjazdem za granice – pokazują badania.

Ogłoszono najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w 2022 roku

Blisko 430 tys. osób zostało przyjętych na I rok studiów w roku akademickim 2022/2023 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Kandydaci na studia najchętniej wybierali: informatykę, psychologię, zarządzanie, prawo oraz kierunek lekarski.

Więcej studentów dostanie wsparcie

Od nowego roku ma się zmienić kryterium uprawniające do otrzymania stypendium socjalnego.

Pełnosprawni w nauce

Studenci z niepełnosprawnością to osoby, którym należy zapewnić godne warunki oraz wyrównać ich szanse. To jedno z głównych założeń funkcjonującego od czterech lat rządowego programu Dostępność Plus.

Prof. Marek Konarzewski nowym prezesem Polskiej Akademii Nauk

Członkowie krajowi PAN wybrali na stanowisko prezesa Akademii w latach 2023-2026 biologa, prof. Marka Konarzewskiego.