Uczelnie techniczne z Polski w rankingu Listy Szanghajskiej. Jak wypadły?

Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.

Na ten projekt zmian w prawie środowisko akademickie czekało bardzo długo

Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.

Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki

O 5 proc. więcej studentów niż w ubiegłym roku rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025. Łącznie na studiach w Polsce kształci się 462 363 nowych studentów. Minister nauki Dariusz Wieczorek przedstawił w piątek dane oparte na bazie POL-on.

Inauguracja 23. edycji Programu Stypendiów Pomostowych

Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.

Uczelnie boją się odpływu studentów. Chodzi o nowy pomysł rządu

Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.

Rok po wyborach: Uczelnie chcą autonomii, uczniowie – lżejszych plecaków

Ministerstwo nauki chce zagwarantować uczelniom większą autonomię i apolityczność, ale gotowego projektu jeszcze nie przedstawiło. Uczniowie czekają zaś na uwolnienie od ciężkich tornistrów.

Pełnomocnik ministra: Dzisiaj „dopisek” MBA można dodać do nazwy każdego kierunku

Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.

Prof. Pruszczyk: Dostawianie ławek to za mało. Odbudujmy wspólnotę akademicką

Uniwersytety medyczne albo staną się wszechstronnymi uczelniami, wychodząc poza swoją wąską praktykę, albo bez mała skończymy jak niegdysiejsze licea medyczne - mówi prof. Piotr Pruszczyk, kardiolog, kandydat w wyborach na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Innowacja na polskiej uczelni? Pomysł musi trafić w okienko czasowe

Czasem pojawia się krótki okres, kiedy dane rozwiązanie ma szansę „zaskoczyć”. Bywa jednak, że jest za wcześnie na jego wprowadzenie – mówi dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektorka Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ministerstwo chce odwołać rektora Uniwersytetu KEN w Krakowie i szykuje zmiany w ustawie

Ministerstwo nauki próbuje odwołać ze stanowiska rektora Uniwersytetu KEN w Krakowie, prof. Piotra Borka. Jednocześnie chce zmienić przepisy tak, by zapobiec sytuacjom, w których startujący nie mają żadnych kontrkandydatów.

Zimny prysznic po kosztownej rekrutacji. Czy MON wyciągnie rękę do kandydatów na uczelnie wojskowe

Sto, a być może nawet dwieście osób zdało z powodzeniem egzaminy wstępne na uczelnie wojskowe, a pomimo to nie dostało rozkazu o powołaniu na I rok studiów.

Student prawa z Polski wśród 10 najlepszych na świecie

22-letni Mikołaj Wolanin - student prawa na Uniwersytecie Warszawskim i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - znalazł się wśród 10 finalistów Global Student Prize – dorocznej nagrody dla najlepszego studenta świata.

Autonomia uczelni jest ważna. Co jednak, gdy uczelniane wybory budzą wątpliwości?

Autonomia uczelni to pojęcie, które odnosi się do wielu obszarów działalności szkół wyższych w Polsce i które określa obecna ustawa o szkolnictwie wyższym z 2018 roku z późniejszymi zmianami.

Pieniądze od dawnego Collegium Humanum można odzyskać. Jest orzeczenie

W obrocie prawnym jest już orzeczenie pokazujące, że można pieniądze od dawnego Collegium Humanum odzyskać. Być może spowoduje, że kolejne osoby złożą pozwy - mówi Damian Pietrzyk, adwokat, który reprezentował byłą studentkę. To menedżerka, która zrezygnowała ze studiów MBA po wybuchu afery wokół uczelni.

Collegium Humanum. „Kilka tysięcy osób znajduje się w prawnej pułapce”

Nasi klienci cierpią na skutek trwającego od wielu tygodni paraliżu uczelni. Niektórzy pozytywnie zdali egzamin dyplomowy, inni próbują wyegzekwować od uczelni wpisanie zaległych ocen lub wydanie innych dokumentów – mówi dr hab. Krzysztof Koźmiński, radca prawny reprezentujący grupę studentów i absolwentów byłego Collegium Humanum.

Czy Warszawski Uniwersytet Medyczny w końcu wybierze rektora?

Czy największej polskiej uczelni medycznej uda się wybrać rektora? Czy czeka nas kolejna odsłona dramatycznej walki o ten najważniejszy fotel w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Rozmowa z rektorem prof. Zbigniewem Gaciongiem.

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie. Jest nowa lista Szanghajska

W 2024 roku osiem polskich uczelni zostało uwzględnionych na Liście Szanghajskiej, czyli w przygotowywanym przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong rankingu 1000 najwyżej ocenianych szkół wyższych na świecie.