Aktualizacja: 01.02.2025 12:43 Publikacja: 30.05.2024 23:44
Przyszli kelnerzy uczą się zawodu w szkole i na dodatkowych kursach
Foto: AdobeStock
Szkoły branżowe może nie są nastawione na wiedzę teoretyczną, a koncentrują się na praktycznej nauce zawodu. Stąd dobre szkoły starają się organizować uczniom dodatkowe kursy i szkolenia. Tyle, że nie zawsze wychodzi im to na dobre.
- W szkole mojego syna uczniowie małymi grupkami, po 3-5 osób, wysyłani są na dodatkowe, miesięczne kursy. Reszta klasy w tym czasie ma jednak dodatkowe lekcje. Kursanci po powrocie muszą zaliczyć wszystkie sprawdziany i nadrobić zaległości. Jest im ciężko, czasu mało a sprawdzianów dużo –opowiada ojciec ucznia zdobywającego zawód kelnera. Jak dodaje, uczeń nie może zrezygnować z kursu, bo jego zaliczenie jest warunkiem ukończenia szkoły. – Finał jest jednak taki, że z takich przedmiotów jak np. język polski, pół klasy jest zagrożona – dodaje.
W szkołach wszystko jest na ocenę. To podobno najlepsze narzędzie motywujące do nauki. Ale jak oceniać, by nikogo nie skrzywdzić?
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej zostanie skierowany do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka we wtorek na wieczornym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rzecznik Praw Uczniowskich. Zajmować się będzie nie tylko prawami ucznia, ale także jego obowiązkami.
Laptopy otrzymają wszyscy nauczyciele, którzy uczą w klasach IV-VII, nawet ci, którzy w tych klasach mają zaledwie kilka godzin – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Rządowe laptopy dopiero dla nauczycieli uczących w starszych klasach szkoły podstawowej – są szczegółowe przepisy dotyczące przyznawania bonów.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym z dylematów, przed którym stają, jest ten dotyczący modelu kształcenia: studia dwustopniowe czy jednolite magisterskie? Oba systemy mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Przedstawimy je w dzisiejszym artykule.
Zbigniew Ziobro zawiadomił policję. Chodzi o obecność wozów transmisyjnych telewizji publicznej pod jego domem, czym Donald Tusk miał nękać sąsiadów polityka PiS.
Oceniając, kto wygrał na punkty starcie między Zbigniewem Ziobrą a uosabianą przez komisję śledczą ds. Pegasusa koalicją rządzącą, warto zwrócić uwagę, jak zachował się „ten trzeci”.
„Który z kandydatów na prezydenta ma Pani/Pana zdaniem większą szansę na to, by być prezydentem łączącym Polaków o różnych poglądach politycznych?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl. Do wyboru ankietowani mieli dwóch kandydatów, którzy prawdopodobnie spotkają się w II turze - Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.
Zaledwie 19 funkcjonariuszy straciło w ubiegłym roku świadczenie emerytalne w efekcie skazującego wyroku. Jeszcze w 2017 r. takich osób było ponad trzy razy tyle.
Zbigniew Ziobro jest przekonany, że odniósł sukces nie zeznając przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Podobnie uważają członkowie komisji, którzy są zadowoleni, że nie grali w show do scenariusza byłego ministra sprawiedliwości. Obie strony mają plan na kolejne tygodnie.
Potężne pieniądze z funduszy europejskich czekają na firmy szukające wsparcia dla inwestycji m.in. w badania i rozwój, cyfryzację, wdrażanie innowacji, zazielenianie działalności czy wyjście na świat. Nabór organizują PARP i NCBR.
Styczeń kończy się nam kompromitacją polskiego państwa i całej klasy politycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas