Aktualizacja: 21.11.2024 10:01 Publikacja: 31.07.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Specjaliści IT, pracownicy produkcyjni, finansiści i księgowi oraz sprzedawcy – to ich będą najczęściej szukać firmy, które planują w II półroczu br. rekrutować nowych pracowników. Takich firm jest całkiem sporo, gdyż plany rekrutacyjne na najbliższe miesiące ma zdecydowana większość, bo aż 87 proc. z 1200 pracodawców objętych najnowszym badaniem firmy rekrutacyjnej Hays Poland, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
W dodatku niemal wszyscy (93 proc.) zamierzają szukać stałych pracowników. Czy to oznacza szanse na poprawę koniunktury na rynku pracy i powrót tzw. rynku pracownika? Niekoniecznie. Wprawdzie większość firm zamierza prowadzić rekrutacje w II połowie roku, lecz ta grupa jest już mniejsza niż rok wcześniej (92 proc.) czy nawet w I półroczu br., gdy niemal każdy z badanych pracodawców szukał nowych pracowników.
Nasza praca zawodowa będzie się zmieniać i zapewne nie raz trzeba będzie się przekwalifikować, to na pewno warto zostać osobą, która podejmuje decyzje w zgodzie ze sobą i we własnym imieniu - mówi dr Iwona Bąbiak, socjolog, psycholog społeczny, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa
Takiego deficytu na rosyjskim rynku pracy nie było od 27 lat. Putin sięga więc po pracę dzieci. Część istniejących w rosyjskim prawie obostrzeń zostanie zniesiona. Pracodawcy zatrudniający dzieci powyżej 14 roku życia, dostaną ulgi.
Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w czerwcu do 5 proc. z 5,1 proc. w maju. Tak nisko w tym miesiącu nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski. Rok wcześniej wynosiła 5,2 proc.
W II kwartale tego roku wybór ogłoszeń pracy w IT był aż o 29 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Spadek byłby jeszcze głębszy, gdyby nie napływ ofert z zagranicy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Resort obrony narodowej organizuje 17 i 18 marca pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Odbędą się one m.in. w Olsztynie i piętnastu innych miastach Polski
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Jest wtorek, 19 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas