Spowolnienie już zmniejsza popyt na talenty

Chociaż aż 70 proc. firm w Polsce narzeka na trudności ze zdobyciem potrzebnych pracowników, to po raz pierwszy od lat tych narzekań jest mniej niż przed rokiem.

Publikacja: 18.07.2022 22:00

Spowolnienie już zmniejsza popyt na talenty

Foto: Adobe Stock

Specjaliści z dziedziny IT i analizy danych, logistycy, pracownicy obsługi klienta, HR-owcy, a także specjaliści ds. sprzedaży i marketingu – to pięć grup zawodowych, w których pracodawcy najczęściej borykają się z trudnościami w rekrutacji kandydatów do pracy. Na te trudności narzeka dzisiaj 70 proc. firm w Polsce, przede wszystkim przedsiębiorstwa małe i średnie. Wśród nich aż trzy czwarte ma problem ze zdobyciem pracowników z potrzebnymi umiejętnościami – wykazuje udostępniony „Rzeczpospolitej” raport agencji zatrudnienia ManpowerGroup dotyczący niedoboru talentów w Polsce i na świecie.

Rzadziej ten problem odczuwają w Polsce mikrofirmy, które nie mają dużych potrzeb kadrowych, i duzi pracodawcy, którzy z kolei mają zwykle atut wyższych płac i lepszych benefitów. Wiele też zależy od branż; najczęściej na niedobór pracowników narzekają teraz firmy gastronomiczne i hotelarskie (85 proc.). Niewiele mniejszy deficyt talentów odczuwają bankowość i finanse (77 proc.), a także budownictwo i produkcja przemysłowa (75 proc.).

Jak jednak wynika z badania ManpowerGroup, chociaż nadal większość firm odczuwa niedobór odpowiednich kandydatów do pracy, to obecnie ten problem daje się we znaki mniej niż w 2021 r., gdy dotykał on aż 81 proc. pracodawców w Polsce, czyli znacząco mniej niż na świecie (69 proc.). Z kolei w tym roku firmy na świecie częściej narzekają na trudności ze zdobyciem potrzebnych pracowników (75 proc.) niż w Polsce.

Jak zwraca uwagę Szymon Rudnicki, dyrektor w ManpowerGroup, tegoroczny spadek wskaźnika niedoboru talentów o 11 punktów procentowych jest pierwszym od niemal dekady (od 2014 r.). Według niego na ten spadek składa się kilka czynników; jednym z nich jest napływ uchodźców z Ukrainy.

Co prawda spora część ukraińskich mężczyzn wyjechała z Polski na wojnę, ale w ich miejsce przybyła rzesza kobiet. Z danych agencji zatrudnienia wynika, że uchodźczynie – po przekwalifikowaniu, dokształceniu, przeszkoleniu – wypełniają już wakaty w części sektorów.

Zdaniem eksperta ManpowerGroup istotny wpływ na spadek wskaźnika niedoboru talentów może mieć też sytuacja geopolityczna i makroekonomiczna; bardzo wysoka inflacja, przerwane łańcuchy dostaw i groźba recesji studzą nastroje na rynku pracy.

Prof. Maria Drozdowicz-Bieć, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej, jest przekonana, że główną przyczyną rzadziej dziś odczuwanego przez firmy deficytu talentów jest perspektywa widocznego już spowolnienia w gospodarce. Pracodawcy rzadziej mają trudności z rekrutacją pracowników, bo rzadziej ich rekrutują. Jak przypomina prof. Drozdowicz-Bieć, specjalistycznych i fachowych kompetencji potrzeba firmom wówczas, gdy inwestują i rozwijają się. Tymczasem dzisiaj większość firm stawia w swoich strategiach na przetrwanie.

Widać to po zmniejszającej się od kwietnia liczbie ofert pracy publikowanych w polskim internecie. Według raportu firm Grant Thornton i Element w czerwcu na 50 największych portalach pracy pojawiło się ponad 288 tys. nowych ogłoszeń, o ponad 23 tys. mniej niż rok wcześniej i o 72 tys. mniej niż w rekordowym marcu tego roku.

Najnowszy, lipcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury, który przygotowują Polski Instytut Ekonomiczny i BGK, wskazuje, że przedsiębiorstwa wchodzą już w okres hamowania gospodarki.

Rynek pracy
Rosji brakuje rąk do pracy. Putin wysyła dzieci do fabryk
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Firmy ruszają na rekrutacyjne łowy, ale bez zwiększania zatrudnienia
Rynek pracy
Bezrobocie to już przeszłość. Czerwcowe dane najlepsze w historii
Rynek pracy
Zagraniczne firmy silniej wsparły polski rynek pracy w IT
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Armia kusi kandydatów na targach pracy