Biznes ciągnie na uczelnie, bo na tym korzysta

Zaawansowane technologie w elektronice, informatyka, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria chemiczna czy biotechnologia i ochrona środowiska – w takich dziedzinach Politechnika Łódzka współpracuje z firmami przy badaniach naukowych.

Publikacja: 29.09.2022 12:00

Z resztą tak robi wiele uczelni, nie tylko tych technicznych, bo współpraca z przedsiębiorstwami często obu stronom bardzo się opłaca. A wyniki badań naukowych coraz częściej są wykorzystywane później w praktyce.

– Jednym z głównym celów Politechniki Opolskiej jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nasi naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla studentów to przede wszystkim poczucie satysfakcji, że zaproponowane przez nich rozwiązania są potrzebne i znajdują zastosowanie w praktyce – mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami z Politechniki Opolskiej.

Tylko w zeszłym roku akademickim Politechnika Opolska podpisała blisko 50 umów dotyczących współpracy z firmami, a także dotyczących wykonania usług dla przemysłu czy też użyczenia naszych laboratoriów.

Dotyczyło to głównie takich dziedzin jak elektrotechnika, informatyka, automatyka, mechanika, mechatronika. – Zazwyczaj to firmy zwracają się do nas z zapytaniem o możliwość współpracy. Wiedzą, że mamy dobre zaplecze laboratoryjne i kadrowe – mówi Anna Kułynycz.

Jednym ze stałych partnerów opolskiej uczelni jest firma Tauron, dla której prowadzi prace związane z zarządzaniem stratami energii w sieciach przesyłowych.

– Na Politechnice Opolskiej realizowane są także doktoraty wdrożeniowe, a to droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią – mówi przedstawicielka Politechniki Opolskiej.

A tematy, jakimi zajmują się doktoranci, to np.: nowoczesne systemy ścian międzyprzedziałowych przeznaczonych do implementacji w pojazdach szynowych we współpracy z PKP InterCity Remtrak, elektromechaniczny układ wspomagania ruchu Pan i Tilt teleskopowego wysięgnika kamerowego we współpracy z MovieBird International czy też sterowanie procesem dojrzewania i suszenia betonowych elementów dekoracyjnych z uwzględnieniem zmiennych parametrów otoczenia we współpracy z firmą Stegu.

Odzyskać ciepło z komina

Kolejnym przykładem wspólnych działań naukowych – indywidualna praca naukowców. – Np. dr inż. Krzysztof Drożdżol z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej we współpracy z firmą Jawar opracował nowatorską konstrukcję kominową, która minimalizuje ryzyko zatrucia czadem.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa konstrukcja komina umożliwia odzysk ciepła, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Z opracowanych rozwiązań firma korzysta – mówi Anna Kułynycz.

Związana z przemysłem

Także Politechnika Łódzka jest uczelnią techniczną bardzo silnie związaną zarówno z przemysłem w Polsce, jak i za granicą. – Można więc powiedzieć, że uczelnia współpracuje z firmami w sposób ciągły. Ta współpraca obejmuje różne dziedziny – zapewnia dr inż. Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej.

Ta uczelnia prowadzi badania w 12 dyscyplinach, w każdej z nich realizując projekty w partnerstwie nauka-biznes. – Jesteśmy w grupie pięciu najbardziej aktywnych instytucji naukowych, które uzyskały dofinansowanie z programów NCBR. Nasza uczelni realizowała (w latach 2015– 2021) 51 projektów, w większości w roli lidera wspólnie z firmami, bowiem są to projekty o charakterze innowacji technologicznych – podkreśla dr Chojnacka.

Dodaje, że Politechnika Łódzka jest też w gronie uczelni, które najbardziej skutecznie wnioskują o środki z największego w historii Unii Europejskiej programu Horyzont Europa wspierającego badania naukowe i innowacje.

– A to wszystko sprawia, że mam kłopot ze wskazaniem konkretnych przykładów, bo czasem są to rzeczy, z którymi zwraca się firma, objęte tajemnicą poufności, a bywają tak spektakularne jak udział w konstrukcji najszybszego helikoptera dla firmy Airbus Helicopters, o czym wie cały świat – podaje rzecznik łódzkiej uczelni.

Podkreśla, że zastosowania znajdują m.in. prace nad mechanicznymi zastawkami serca, ultraszybkie wyłączniki DCU-HM dla trakcji elektrycznej, przez biokompatybilne powłoki węglowe na implanty czy preparaty probiotyczne dla ludzi LATOPIC oraz dla zwierząt LAVIPAN.

– Prowadzimy też duży projekt IcriBiom finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w którym współpracujemy z MaX Planck Institute w Niemczech, a ostatnio Politechnika Łódzka w ramach konsorcjum z partnerami biznesowymi z Polski i Turcji opracowuje przydomową turbinę wiatrową zdolną do współpracy oraz integracji z innymi odnawialnymi źródłami energii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz turecka Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych przyznały na badania ponad 300 tys. euro – wylicza pani rzecznik.

W skład konsorcjum, w którym Politechnika Łódzka pełni rolę lidera, wchodzą dwie polskie firmy: Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.

Lżejsze konstrukcje samolotów

Politechnice Lubelskiej współpraca z firmami w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych odbywa się w trybie ciągłym.

– Niemal każdego dnia mamy w naszych laboratoriach przedstawicieli firm, którzy wspólnie z naszymi pracownikami prowadzą badania. Rocznie realizujemy ponad 200 umów na realizację prac B+R z firmami – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia najczęściej współpracuje z firmami w takich dziedzinach, jak: inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, informatyka, inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska. – Realizujemy także badania w interdyscyplinarnych zespołach w dyscyplinach, które nie są wykonywane w Politechnice Lubelskiej, np. badania prowadzone w zakresie medycyny – dodaje Paweł Chrapowicki.

Podkreśla, że uczelnia stara się utrzymywać bieżący kontakt z firmami, zarówno proponując im rozwiązania opracowane przez naukowców, jak i jest otwarta na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców.

Obecnie studenci i pracownicy naukowi wspólnie z firmami pracują obecnie m.in. nad wykorzystaniem popiołów jako materiałów stosowanych w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie, innowacyjnym modułowym, mobilnym magazynem energii, który pozwoli na pracę w systemach AC i DC wyposażony w moduły służące do zarządzania zasobami OZE i profilem zasilania przedsiębiorstw czy choćby samoobsługową myjnią bezdotykową z kompaktowym systemem odzyskiwania i oszczędzania wody i energii.

– Wiele rozwiązań opracowywanych w Politechnice Lubelskiej znajduje zastosowanie w przemyśle. Najczęściej są to odpowiedzi na zapotrzebowania przedsiębiorstw – mówi Paweł Chrapowicki.

I tak np. lubelskim naukowcom udało się opracować konstrukcję układu automatycznej przepustnicy przeznaczonej do ultralekkich statków powietrznych.

Istnieją także technologie, które zostały opracowane przez naukowców Politechniki Lubelskiej, a obecnie są wdrażane przez przedsiębiorstwa.

Jednym z nich jest system rekuperacji energii w autobusach miejskich pozwalający przekształcić autobus spalinowy w hybrydę.

– Rozwiązanie sprzedawane jest przez spółkę VERS, a znalazło zastosowanie między innymi w autobusach marki Solaris. System polega na odzyskiwaniu energii podczas hamowania autobusu, magazynowaniu jej w syperkondensatorach, a następnie wykorzystywaniu do dopędzania silnika spalinowego – wyjaśnia przedstawiciel uczelni.

Dodaje, że studenci i młodzi naukowcy poprzez aktywne włączenie się we współpracę z firmami zyskują praktyczne umiejętności wykorzystania wiedzy wynoszonej z uczelni. A wiedza ta może przynieść bezpośredni efekt przedsiębiorstwu, które zdecyduje się ich zatrudnić.

– Ponadto studenci bardzo często piszą branżowe prace dyplomowe, które odpowiadają na potrzeby danego przedsiębiorstwa – najczęściej chodzi o rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego – mówi przedstawiciel Politechniki Lubelskiej.

Z resztą tak robi wiele uczelni, nie tylko tych technicznych, bo współpraca z przedsiębiorstwami często obu stronom bardzo się opłaca. A wyniki badań naukowych coraz częściej są wykorzystywane później w praktyce.

– Jednym z głównym celów Politechniki Opolskiej jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nasi naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla studentów to przede wszystkim poczucie satysfakcji, że zaproponowane przez nich rozwiązania są potrzebne i znajdują zastosowanie w praktyce – mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami z Politechniki Opolskiej.

Pozostało 92% artykułu
Rynek pracy
Rosji brakuje rąk do pracy. Putin wysyła dzieci do fabryk
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Rynek pracy
Firmy ruszają na rekrutacyjne łowy, ale bez zwiększania zatrudnienia
Rynek pracy
Bezrobocie to już przeszłość. Czerwcowe dane najlepsze w historii
Rynek pracy
Zagraniczne firmy silniej wsparły polski rynek pracy w IT
Rynek pracy
Armia kusi kandydatów na targach pracy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości