Biznes ciągnie na uczelnie, bo na tym korzysta

Zaawansowane technologie w elektronice, informatyka, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria chemiczna czy biotechnologia i ochrona środowiska – w takich dziedzinach Politechnika Łódzka współpracuje z firmami przy badaniach naukowych.

Publikacja: 29.09.2022 12:00

Z resztą tak robi wiele uczelni, nie tylko tych technicznych, bo współpraca z przedsiębiorstwami często obu stronom bardzo się opłaca. A wyniki badań naukowych coraz częściej są wykorzystywane później w praktyce.

– Jednym z głównym celów Politechniki Opolskiej jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nasi naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla studentów to przede wszystkim poczucie satysfakcji, że zaproponowane przez nich rozwiązania są potrzebne i znajdują zastosowanie w praktyce – mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami z Politechniki Opolskiej.

Tylko w zeszłym roku akademickim Politechnika Opolska podpisała blisko 50 umów dotyczących współpracy z firmami, a także dotyczących wykonania usług dla przemysłu czy też użyczenia naszych laboratoriów.

Dotyczyło to głównie takich dziedzin jak elektrotechnika, informatyka, automatyka, mechanika, mechatronika. – Zazwyczaj to firmy zwracają się do nas z zapytaniem o możliwość współpracy. Wiedzą, że mamy dobre zaplecze laboratoryjne i kadrowe – mówi Anna Kułynycz.

Jednym ze stałych partnerów opolskiej uczelni jest firma Tauron, dla której prowadzi prace związane z zarządzaniem stratami energii w sieciach przesyłowych.

– Na Politechnice Opolskiej realizowane są także doktoraty wdrożeniowe, a to droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią – mówi przedstawicielka Politechniki Opolskiej.

A tematy, jakimi zajmują się doktoranci, to np.: nowoczesne systemy ścian międzyprzedziałowych przeznaczonych do implementacji w pojazdach szynowych we współpracy z PKP InterCity Remtrak, elektromechaniczny układ wspomagania ruchu Pan i Tilt teleskopowego wysięgnika kamerowego we współpracy z MovieBird International czy też sterowanie procesem dojrzewania i suszenia betonowych elementów dekoracyjnych z uwzględnieniem zmiennych parametrów otoczenia we współpracy z firmą Stegu.

Odzyskać ciepło z komina

Kolejnym przykładem wspólnych działań naukowych – indywidualna praca naukowców. – Np. dr inż. Krzysztof Drożdżol z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej we współpracy z firmą Jawar opracował nowatorską konstrukcję kominową, która minimalizuje ryzyko zatrucia czadem.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa konstrukcja komina umożliwia odzysk ciepła, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Z opracowanych rozwiązań firma korzysta – mówi Anna Kułynycz.

Związana z przemysłem

Także Politechnika Łódzka jest uczelnią techniczną bardzo silnie związaną zarówno z przemysłem w Polsce, jak i za granicą. – Można więc powiedzieć, że uczelnia współpracuje z firmami w sposób ciągły. Ta współpraca obejmuje różne dziedziny – zapewnia dr inż. Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej.

Ta uczelnia prowadzi badania w 12 dyscyplinach, w każdej z nich realizując projekty w partnerstwie nauka-biznes. – Jesteśmy w grupie pięciu najbardziej aktywnych instytucji naukowych, które uzyskały dofinansowanie z programów NCBR. Nasza uczelni realizowała (w latach 2015– 2021) 51 projektów, w większości w roli lidera wspólnie z firmami, bowiem są to projekty o charakterze innowacji technologicznych – podkreśla dr Chojnacka.

Dodaje, że Politechnika Łódzka jest też w gronie uczelni, które najbardziej skutecznie wnioskują o środki z największego w historii Unii Europejskiej programu Horyzont Europa wspierającego badania naukowe i innowacje.

– A to wszystko sprawia, że mam kłopot ze wskazaniem konkretnych przykładów, bo czasem są to rzeczy, z którymi zwraca się firma, objęte tajemnicą poufności, a bywają tak spektakularne jak udział w konstrukcji najszybszego helikoptera dla firmy Airbus Helicopters, o czym wie cały świat – podaje rzecznik łódzkiej uczelni.

Podkreśla, że zastosowania znajdują m.in. prace nad mechanicznymi zastawkami serca, ultraszybkie wyłączniki DCU-HM dla trakcji elektrycznej, przez biokompatybilne powłoki węglowe na implanty czy preparaty probiotyczne dla ludzi LATOPIC oraz dla zwierząt LAVIPAN.

– Prowadzimy też duży projekt IcriBiom finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w którym współpracujemy z MaX Planck Institute w Niemczech, a ostatnio Politechnika Łódzka w ramach konsorcjum z partnerami biznesowymi z Polski i Turcji opracowuje przydomową turbinę wiatrową zdolną do współpracy oraz integracji z innymi odnawialnymi źródłami energii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz turecka Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych przyznały na badania ponad 300 tys. euro – wylicza pani rzecznik.

W skład konsorcjum, w którym Politechnika Łódzka pełni rolę lidera, wchodzą dwie polskie firmy: Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.

Lżejsze konstrukcje samolotów

Politechnice Lubelskiej współpraca z firmami w zakresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych odbywa się w trybie ciągłym.

– Niemal każdego dnia mamy w naszych laboratoriach przedstawicieli firm, którzy wspólnie z naszymi pracownikami prowadzą badania. Rocznie realizujemy ponad 200 umów na realizację prac B+R z firmami – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia najczęściej współpracuje z firmami w takich dziedzinach, jak: inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, informatyka, inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska. – Realizujemy także badania w interdyscyplinarnych zespołach w dyscyplinach, które nie są wykonywane w Politechnice Lubelskiej, np. badania prowadzone w zakresie medycyny – dodaje Paweł Chrapowicki.

Podkreśla, że uczelnia stara się utrzymywać bieżący kontakt z firmami, zarówno proponując im rozwiązania opracowane przez naukowców, jak i jest otwarta na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców.

Obecnie studenci i pracownicy naukowi wspólnie z firmami pracują obecnie m.in. nad wykorzystaniem popiołów jako materiałów stosowanych w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie, innowacyjnym modułowym, mobilnym magazynem energii, który pozwoli na pracę w systemach AC i DC wyposażony w moduły służące do zarządzania zasobami OZE i profilem zasilania przedsiębiorstw czy choćby samoobsługową myjnią bezdotykową z kompaktowym systemem odzyskiwania i oszczędzania wody i energii.

– Wiele rozwiązań opracowywanych w Politechnice Lubelskiej znajduje zastosowanie w przemyśle. Najczęściej są to odpowiedzi na zapotrzebowania przedsiębiorstw – mówi Paweł Chrapowicki.

I tak np. lubelskim naukowcom udało się opracować konstrukcję układu automatycznej przepustnicy przeznaczonej do ultralekkich statków powietrznych.

Istnieją także technologie, które zostały opracowane przez naukowców Politechniki Lubelskiej, a obecnie są wdrażane przez przedsiębiorstwa.

Jednym z nich jest system rekuperacji energii w autobusach miejskich pozwalający przekształcić autobus spalinowy w hybrydę.

– Rozwiązanie sprzedawane jest przez spółkę VERS, a znalazło zastosowanie między innymi w autobusach marki Solaris. System polega na odzyskiwaniu energii podczas hamowania autobusu, magazynowaniu jej w syperkondensatorach, a następnie wykorzystywaniu do dopędzania silnika spalinowego – wyjaśnia przedstawiciel uczelni.

Dodaje, że studenci i młodzi naukowcy poprzez aktywne włączenie się we współpracę z firmami zyskują praktyczne umiejętności wykorzystania wiedzy wynoszonej z uczelni. A wiedza ta może przynieść bezpośredni efekt przedsiębiorstwu, które zdecyduje się ich zatrudnić.

– Ponadto studenci bardzo często piszą branżowe prace dyplomowe, które odpowiadają na potrzeby danego przedsiębiorstwa – najczęściej chodzi o rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego – mówi przedstawiciel Politechniki Lubelskiej.

Z resztą tak robi wiele uczelni, nie tylko tych technicznych, bo współpraca z przedsiębiorstwami często obu stronom bardzo się opłaca. A wyniki badań naukowych coraz częściej są wykorzystywane później w praktyce.

– Jednym z głównym celów Politechniki Opolskiej jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Nasi naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla studentów to przede wszystkim poczucie satysfakcji, że zaproponowane przez nich rozwiązania są potrzebne i znajdują zastosowanie w praktyce – mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami z Politechniki Opolskiej.

Pozostało 92% artykułu
Rynek pracy
Socjolog: Mamy XXI wiek, a pracodawca szuka człowieka renesansu
Rynek pracy
Rosji brakuje rąk do pracy. Putin wysyła dzieci do fabryk
Rynek pracy
Firmy ruszają na rekrutacyjne łowy, ale bez zwiększania zatrudnienia
Rynek pracy
Bezrobocie to już przeszłość. Czerwcowe dane najlepsze w historii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek pracy
Zagraniczne firmy silniej wsparły polski rynek pracy w IT