Aktualizacja: 19.01.2025 03:19 Publikacja: 11.12.2024 11:38
Foto: Adobe Stock
Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
Biorąc pod uwagę naprawdę świetne wyniki polskich czwartoklasistów w zakresie nauki matematyki i nauk przyrodniczych, stwierdzić możemy, że wyniki badań umiejętności dorosłych z rozumienia czytanego tekstu i radzenia sobie w rozwiązywaniu problemów budzą zrozumiały niepokój.
W jaki sposób technologia wpłynie na społeczeństwa przyszłości i jak dostosować edukację do nowoczesnych realiów – zastanowią się uczestnicy konferencji Econverse.
Chociaż w ubiegłym roku 48 proc. czytających Polaków wskazało zakup jako źródło czytanych książek, to dane GUS są bezwzględne. Sprzedaż detaliczna książek i prasy w 2023 roku była niższa niż w 2022 roku. Odnotowano spadek rok do roku o 14,7 proc.
Ten dzień to także hiszpańskie narodowe święto jej patrona – Św. Jerzego. Tradycją stało się, że mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a kobiety dają mężczyznom w prezencie… książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Pisemny egzamin z języka polskiego rozpoczyna cykl trzech, obowiązkowych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Co zmieniło się w egzaminie od zeszłego roku? Jakie typy zadań pojawią się w tegorocznych arkuszach?
Zmiany w zakresie edukacji zdrowotnej i lekcji religii pokazują, że politycy nadal wywracają edukacyjny stolik i wciąż mają ogromny wpływ na to, czego dzieci będą się w szkole uczyły. Czy jest więc sens robienie dużej reformy edukacji?
Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zmniejszeniu liczby katechez i obowiązku organizowania ich na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Iga Kazimierczyk: „Flagowy projekt ekipy MEN będzie realizowany dobrowolnie. Nie pojawił się zwrot »zastanowiliśmy się i potrzebujemy więcej czasu«. Edukację zdrowotną wygaszono, dlatego że tak uznał premier Donald Tusk. Nie mamy Ministerstwa Edukacji. Mamy bieżące potrzeby polityczne”.
W 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
Egzaminy ósmoklasisty w 2025 roku odbędą się między 13 a 15 maja. Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest język polski. Jakie lektury muszą znać uczniowie?
Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas