Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
Tradycyjnie, jak co roku, Biblioteka Narodowa przedstawiła raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Ten najnowszy dotyczy danych za ubiegły rok.
Czytelnictwo w Polsce. Mniej Polaków czyta książki?
Jak wynika z raportu w 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41% ankietowanych. Nadal częściej czytają kobiety (47%) niż mężczyźni (35%). Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54%), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25%). Na dobre wyniki czytelnictwa wśród młodzieży ma wpływ fakt, że są to w większości osoby uczące się i studiujące, korzystające z podręczników i czytające lektury.
Czytaj więcej
W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 proc. Polaków - wynika z badania,...
Najczęściej po lekturę sięgają respondenci w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (51%). Wiąże się to nie tylko z wykształceniem i dominującymi typami aktywności zawodowej, ale również z większą dostępnością księgarń, antykwariatów i bibliotek. Na czytelnictwo w największych miastach ma też wpływ umiejscowienie w nich dużych ośrodków akademickich. Najmniej czytających jest wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (36%).