Nieznaczny spadek czytelnictwa w Polsce w 2024 r.

Czytelnictwo książek w Polsce w 2024 roku ustabilizowało się na poziomie nieco powyżej 40%. Chociaż jest to nieznaczny spadek rok do roku, to wyraźnie zarysował się trend stabilizacyjny po bardzo niepokojących danych przed rokiem 2023.

Publikacja: 15.04.2025 05:49

Nieznaczny spadek czytelnictwa w Polsce w 2024 r.

Foto: Adobe Stock

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Tradycyjnie, jak co roku, Biblioteka Narodowa przedstawiła raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Ten najnowszy dotyczy danych za ubiegły rok.

Czytelnictwo w Polsce. Mniej Polaków czyta książki?

Jak wynika z raportu w 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41% ankietowanych. Nadal częściej czytają kobiety (47%) niż mężczyźni (35%). Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54%), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25%). Na dobre wyniki czytelnictwa wśród młodzieży ma wpływ fakt, że są to w większości osoby uczące się i studiujące, korzystające z podręczników i czytające lektury.

Czytaj więcej

Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze

Najczęściej po lekturę sięgają respondenci w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (51%). Wiąże się to nie tylko z wykształceniem i dominującymi typami aktywności zawodowej, ale również z większą dostępnością księgarń, antykwariatów i bibliotek. Na czytelnictwo w największych miastach ma też wpływ umiejscowienie w nich dużych ośrodków akademickich. Najmniej czytających jest wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (36%).

Książki papierowe i kupowane, ale wyniki czytelnictwa słabe

Książki wciąż czyta się przede wszystkim w formie papierowej – tylko co dwudziesty czytelnik wymienia co najmniej jedną książkę, z którą miał do czynienia na ekranie komputera lub smartfonu.

W dalszym ciągu wolimy kupować książki (stacjonarnie lub online), niż pożyczać – z bibliotek w większości korzystają uczniowie i studenci.

Warto zauważyć, że nasze 41% to jednak nadal słaby wynik. W innych europejskich państwach, jak na przykład we Francji, Wielkiej Brytanii, czy w krajach skandynawskich odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Tradycyjnie, jak co roku, Biblioteka Narodowa przedstawiła raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Ten najnowszy dotyczy danych za ubiegły rok.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Trendy
Badanie umiejętności dorosłych. Jest źle
Trendy
Econverse 2024: Młoda Polska rozpala przyszłość biznesu i innowacji
Trendy
Więcej książek, mniejsza sprzedaż, wyższe ceny. Raport o rynku wydawniczym w 2023 roku
Trendy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Długa tradycja święta literatury
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Trendy
Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej