RPO bierze pod lupę szkolne zakazy makijażu i malowania paznokci

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się kuratorów oświaty w całej Polsce o stanowiska w sprawie szkolnych statutów. Chodzi o określone w nich obowiązki, co do wyglądu uczniów.

Wakacje w różnych terminach? Ministerstwo popiera pomysł

Wakacje szkolne powinny trwać dwa miesiące, ale dla różnych województw powinny się zaczynać i kończyć różnie, podobnie jak jest w przypadku ferii zimowych - taki pomysł ma Stowarzyszenie Gmin Górskich. Popiera go Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz gminy turystyczne z Pomorza i Mazur. A co na to resort edukacji?

Rok 2022 rekordowy pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych nieletnich

W ubiegłym roku odnotowano ponad 2031 prób samobójczych nastolatków. To o 150 proc. więcej niż w 2020 r. Ponadto 150 zamachów na własne życie zakończyło się zgonem – wynika z danych pozyskanych z wojewódzkich komend policji przez aktywistów Dominika Kuca i Paulinę Filipowicz.

Pozwólmy dzieciom odpocząć w ferie

Ferie w pełni, ale ceny rodzinnych wyjazdów i zorganizowanego wypoczynku szybują. Nawet za oferowane przez samorządy zajęcia w ramach „zimy w mieście” trzeba często zapłacić, tak jak w Warszawie, kilkadziesiąt złotych dziennie. Wciąż jednak można znaleźć oferty bezpłatne lub dotowane.

Ogromna skala przemocy wobec dzieci. 44 proc. dorosłych bije ręka i daje klapsy

Aż 41 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 proc. ze strony rówieśników – wynika z raportu „Dzieci się liczą” opracowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Raper Wini: Essa to słowo używane pierwotnie w klubach techno. A dziś jest Młodzieżowym Słowem Roku

Pracowałem nad tym, by słowo essa stało się popularne. Szkoda, że mi nikt za to nie płaci – żartuje Winicjusz Bartków czyli raper Wini.

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku. To ESSA!

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów. Dodatkowo kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.

Google: rodzice rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci o kilka lat za późno

Dzieci zazwyczaj dostają swój pierwszy telefon mając 10 lat. Ale o bezpieczeństwie w sieci dowiadują się trzy lata później.

Badania: turnieje piłkarskie mają negatywny wpływ na sukcesy edukacyjne uczniów

W latach, kiedy odbywają się wielkie turnieje piłkarskie, uczniowie na końcowych egzaminach uzyskują niższe wyniki. A to bezpośrednio wpływa na wysokość ich zarobków w przyszłości – dowodzą badacze.

Dyskryminacja uczniów w lotniczym liceum - RPO chce wyjaśnień

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich doszły niepokojące informacje jakoby liceum lotnicze miałoby nie dochować równego traktowania uczniów podczas rekrutacji do szkoły.

Prof. Wileczek: Rodzice chcą „czaić” co mówią ich dzieci. Śledzą więc językowe nowinki

Takie słowa jak nara, sztos, jesieniara, ogarniać czy dzban weszły już do naszego języka – mówi dr hab. Anna Wileczek z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: znamy finałową dwudziestkę

Do 30 listopada można głosować na najpopularniejsze młodzieżowe słowo. W zestawieniu nie ma jednak słowa gilbert, które w ostatnich tygodniach zaczęło robić zawrotną karierę.

To nie pandemia i zimno wyganiają uczniów na naukę zdalną

To nie przez koszty ogrzewania dyrektorzy szkół decydują się na zamykanie szkół. Najczęstszą przyczyną jest remont.

Kurator Nowak: religia na ostatniej lekcji deprecjonuje przedmiot i katechetów

Umieszczanie lekcji religii na początku lub na końcu rozkładu dziennego lekcji wiąże się z degradacją przedmiotu i wręcz zachętą do rezygnacji z lekcji religii. Deprecjonuje też nauczycieli tego przedmiotu - tak małopolska kurator Barbara Nowak tłumaczy się RPO z wydanych dyrektorom szkół zaleceń.

Polacy coraz chętniej kształcą dzieci w domu, ale już niedługo

Szkoła, której uczniowie realizują obowiązek szkolny poza jej murami, będzie musiała kształcić stacjonarnie przynajmniej połowę uczniów stacjonarnie

Rzecznik praw dziecka skontrolował edukatorów seksualnych. "Posypią się kary"

Znane fundacje i stowarzyszenia zajmujące się m.in. edukacją seksualną dzieci pomimo obowiązku prawnego nie sprawdzały swoich współpracowników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Pierwszy wniosek o ukaranie policja już przekazała do sądu. Będą kolejne - zapowiada rzecznik praw dziecka, Mikołaj Pawlak.

Inflacja na edukacyjnym rynku. Ceny korepetycji z języka polskiego i matematyki ostro w górę

Dwa lata pandemii i lekcji on-line, zbyt liczne klasy - rynek korepetycji podniósł ceny i ma się coraz lepiej.

Szkół nie zamykamy, choć wirus krąży. Dyrektor nie dowie się na co choruje uczeń

Dyrektorzy mogą zawiesić zajęcia szkolne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie mają jednak prawa pytać, na co chorują uczniowie.