Partner serwisu

Szkół nie zamykamy, choć wirus krąży. Dyrektor nie dowie się na co choruje uczeń

Dyrektorzy mogą zawiesić zajęcia szkolne ze względu na sytuację epidemiologiczną. Nie mają jednak prawa pytać, na co chorują uczniowie.

Szkolna zupa w różnej cenie. Za co powinni płacić rodzice

Wg ministerstwa za szkolny obiad dowieziony przez zewnętrzną firmę płacą rodzice. Jednak zdaniem sądów, ponoszą oni tylko koszty wsadu do kotła.

Facetka_z_Poradni: edukacja włączająca służy wszystkim dzieciom

Jeżeli najbliższa studnia z wodą znajduje się 12 km od Twojego domu, a jest to najbliższe źródło wody dla Ciebie, to masz dostęp do wody, czy nie masz?

W 2022 roku dziecko może zarobić więcej

Pracujący student może zarobić w 2022 r. do 16 tys. zł, a jego rodzice nie stracą ulgi na dziecko lub możliwości wspólnego rozliczenia. Limit na ten rok został podniesiony z 3089 zł.

Po nauce online będą konsultacje

Także lekcje zdalne powinny uwzględniać równomierne obciążenia uczniów.

Szkoły żądają zwolnień z WF od kardiologa lub ortopedy

Ministerstwo Edukacji uspokaja rodziców: lekarz POZ nadal może zwolnić ucznia z ćwiczeń.

Fatalne wyniki maturalne absolwentów branżówek. Matematykę zaliczyła zaledwie co trzecia osoba

15 proc. tegorocznych absolwentów szkół kończących się egzaminem dojrzałości nie zdało matury. Najgorzej poszła matematyka – zwłaszcza osobom po szkole branżowej.

Matura 2022 - wynik lepszy niż przed rokiem

85 proc. z 269 tys. 490 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia zdało tegoroczny egzamin maturalny - podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna. To wynik o 2 punkty procentowe lepszy niż rok temu.

Braki kadrowe w szkołach odbijają się na planach lekcji

Braki kadrowe w szkołach sprawiają, że plany lekcji bywają dalekie od oczekiwań uczniów. Nie zawsze jest to zgodne z przepisami.

„Czarnkowe godziny” wielką niewiadomą. Dodatkowe 45 czy 60 minut dla nauczycieli?

Od września nauczyciele muszą być dostępni w szkole przez dodatkowy czas. Są wątpliwości co do pory i tego, czy chodzi o 45 czy o 60 minut.

40 godzin lekcyjnych pomocy medycznej

Po doświadczeniach z Covid-19 i katastrofie na Odrze resort spraw wewnętrznych i administracji ma obszerny projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Na nowo opisuje on zasady zarządzania kryzysowego, uwzględniając także możliwy „pełnoskalowy konflikt zbrojny”.

Czy przedszkole może wymagać dostarczenia kredek? Resort edukacji wyjaśnia

Pobieranie dodatkowych opłat na zakup tzw. wyprawki lub żądanie zakupu "wyprawki" jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznaczając, że nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna.

Badanie: Liczba ukraińskich uczniów w polskich szkołach rośnie

W klasach pojawiło się więcej dzieci migrantów zza wschodniej granicy.

Nauka polskiego dla ukraińskich uczniów tylko przez dwa lata

Rok szkolny 2022/2023 będzie drugim, w którym do polskich szkół i przedszkoli mogą uczęszczać uchodźcy wojenni z Ukrainy.

1 września to początek nowego. Szkoły czekają duże zmiany.

Możliwy jest powrót do edukacji online, ale szkoły i przedszkola mają zapewnić lepsze wsparcie psychologa.

Marek Kobylański: Uczeń jest najważniejszy

Edukacja wymaga zmiany. Oczywiście. Tylko że w wieloletniej przepychance nauczycieli z władzą zapomina się o młodych ludziach.

Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce lekcji HiT w szkołach

"Czy Pani/Pana zdaniem uczniowie w szkołach średnich w Polsce powinni uczyć się przedmiotu Historia i Teraźniejszość wprowadzonego przez ministra edukacji i nauki?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

ZUS: Nie chcesz stracić renty rodzinnej, pamiętaj o zaświadczeniu ze szkoły

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem ze szkoły, że nadal się uczą - przypomina ZUS, i ostrzega: jeśli zrobią to z opóźnieniem, np. złożą dokumenty w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień.