Sąd: mało zaangażowany rodzic nie zmusi dzieci, by chodziły do publicznej szkoły

Mało zaangażowany rodzic nie może zmusić dzieci, by chodziły do publicznej szkoły, jeśli wcześniej zgodził się na edukację domową, a taka forma nauki pozwala im osiągać dobre wyniki – uznał sąd.

Podcast „Szkoła na nowo”: Hejter w szkole jest bezkarny, ukarana zostaje ofiara

Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.

Ustawa Kamilka. Czy nauczyciel może przyjąć kwiaty lub czekoladki? MS wyjaśnia

Czy z okazji Dnia Nauczyciela, końca roku szkolnego itp., nauczyciele mogą przyjmować np. kwiaty lub czekoladki? W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi tzw. ustawy Kamilka, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Dzień Nauczyciela 2024: Czy szkoły będą zamknięte? Co z opieką nad dziećmi?

Już za niecały tydzień – 14 października – obchodzić będziemy Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Sprawdzamy, jak wygląda wtedy działanie szkół. Czy są lekcje? I co z opieką nad dziećmi?

Program szczepień przeciw HPV w szkołach nie działa, jak należy. Rodzice pytają - nikt nie umie odpowiedzieć

Uruchomiony we wrześniu program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach, dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat, budzi wątpliwości rodziców i pedagogów. W największym skrócie można powiedzieć: nikt nie wie, co i jak w nim działa.

Ile kosztują korepetycje 2024? Ceny lekcji z polskiego, matematyki i angielskiego

Początek nowego roku szkolnego i akademickiego to wysyp ofert korepetycji. Część rodziców opłaciła je już w sierpniu, ale nowe oferty pojawiają się przez cały rok. Ile trzeba zapłacić za pomoc korepetytora w 2024 roku? Które zajęcia są najdroższe?

Czy powinno się uczyć pisania w zerówce? Odpowiada Facetka_z_Poradni

Zbyt wczesna nauka pisania może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Tak jak każde działanie, które jest niezgodne z rozwojem dziecka – mówi Aleksandra Rodzewicz, pedagożka, wieloletnia dyrektorka poradni pedagogiczno-psychologicznej, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, znana jako Facetka_z_Poradni.

Nowy obowiązek w szkołach. Kiedy rodzic musi mieć zaświadczenie o niekaralności?

Nowy rok szkolny przyniósł pytania dotyczące standardów ochrony osób małoletnich. Wątpliwości pojawiają się m.in. w kontekście udziału rodziców w wycieczkach szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej precyzuje kwestię zaświadczeń o niekaralności.

Dziecko może liczyć na rentę z ZUS z tytułu wypadku w szkole

Małoletni, który uległ wypadkowi w czasie zajęć dydaktycznych, może ubiegać się o świadczenie bez konieczności dokumentowania okresów składkowych i nieskładkowych.

Powódź w Polsce. Dodatkowe pieniądze dla uczniów, rodziców i szkół. Jest komunikat MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na informacje o zamykaniu szkół na terenach dotkniętych powodzią. W specjalnym komunikacie przypomniano o środkach dostępnych na remonty placówek szkolnych. Można również wnioskować o pomoc dla uczniów.

Ćwiek-Świdecka: Sprawdziany zachęcą do gimnastyki? Ciekawa koncepcja walki ze zwolnieniami z WF-u

Gdy największym problemem jest unikanie lekcji WF-u, MEN zastanawia się nad zwiększeniem liczby testów sprawnościowych. Czy od samego mieszania herbata staje się słodsza?

Badania: mają się uczyć, sięgają po smartfony. Czy w Polsce też będzie zakaz?

Uczniowie nie rozstają się z telefonami nawet w szkołach. To często utrudnia im późniejszą naukę. W Polsce toczy się dyskusja o tym, czy zakazać ich stosowania.

Stypendia warszawskie dla zdolnych uczniów i studentów. Rusza nabór

Rusza rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Oceny pełnoletnich uczniów tajne dla rodziców? MEN chce zmiany przepisów

Resort edukacji odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dostępu rodziców pełnoletnich uczniów do ich szkolnych ocen. Rzecznik uważa, że przepisy o udzielaniu rodzicom informacji przez szkoły powinny uwzględniać odmienną sytuację prawną 18-letnich uczniów.

Mogą zakładać firmy i rodziny, ale dostęp do ich ocen mają rodzice

Pełnoletni uczniowie mogą zakładać firmy i rodziny oraz przerwać edukację, ale wciąż trudno im pozbawić rodziców dostępu do wykazu ich szkolnych ocen. Zdaniem ekspertów, jako dorośli ludzie, sami powinni o tym decydować.

Uczniowie z Ukrainy. Zagubieni i niewidoczni w polskim systemie

Uczennice i uczniowie z Ukrainy, którzy nie weszli do polskiego systemu oświaty są niejako „niewidoczni” - zauważa w piśmie do MEN Zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura.

Fiskus zapewnia: laptopy dla uczniów będą bez PIT

Rodzice uczniów oraz nauczyciele, którzy dostali laptopy lub bony na ich zakup, nie zapłacą dodatkowego podatku. Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w tej kwestii.

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Są ustalenia ministerstw edukacji obu państw

Na niedawnym wspólnym spotkaniu ministrów edukacji Polski i Ukrainy ustalono, że istnieje konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce, a także nauki przez nich komponentu ukraińskiego.