Łukasz Korzeniowski: Dlaczego potrzebujemy rzecznika praw uczniowskich

Z praworządnością w szkołach najlepiej nie jest. A jakby się przyjrzeć szkolnym statutom, to niejednemu je czytającemu włos na głowie stanąłby dęba: postanowienia naruszające konstytucję i ustawy, przepisane rozporządzenia.

Sondaż. Jak Polacy oceniają rządowe plany likwidacji prac domowych

Ponad połowa ankietowanych przez IBRiS uważa, że likwidacja prac domowych nie jest dobrym pomysłem. Za zmianą opowiedziało się 43 proc. badanych.

Sondaż: Jak Polacy oceniają zmiany dotyczące prac domowych w szkołach?

"Prace domowe w szkołach podstawowych mają nie być oceniane przez nauczycieli - jak ocenia Pani/Pan tę propozycję?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Brak prac domowych staje się faktem. Czy to oznacza szkołę bez nauki?

Przeciwnicy ograniczenia prac domowych krzyczą, że teraz szkoły będą opuszczać głąby i tumany, a nie dobrze wyedukowani młodzi ludzie. Wygląda to tak, jakby dzieci uczyły się tylko w domu. Po co więc w ogóle chodzić do szkoły?

Barbara Nowacka: Koniec prac domowych? Od kwietnia wejdzie rozporządzenie

To, co jest potrzebne, to jest odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych i od początku kwietnia takie rozporządzenie wejdzie - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską ministra edukacji Barbara Nowacka. - Jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych w szkołach średnich też to będzie zniesione - dodała.

Rodzicom może wystarczyć, że nauczyciel będzie dostępny online

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zniesienia obowiązkowych godzin dostępności nauczyciela w szkole. Projektu nowelizacji Karty Nauczyciela jeszcze nie upubliczniono.

Szkoła wysokich wyników czy szkoła szczęśliwych dzieci?

Jeśli rzeczywiście chcemy zmienić szkołę na miejsce przyjaźniejsze dzieciom i młodzieży, nie mówmy ciągle o ocenach, egzaminach rankingach i wyścigu do najlepszych ogólniaków.

Kiedy przez mróz dzieci nie muszą iść do szkoły

Pracownicy wykonujący zadania zimą mają swoje prawa. W tym czasie dopuszczalne jest też zawieszenie zajęć w szkołach z powodu mrozów. Jaka jest minimalna dopuszczalna temperatura w szkole oraz w biurze?

Kłopot dla części rodziców. Od świąt do Nowego Roku świetlice mogą być zamknięte

Podczas przerwy świątecznej szkoła nie ma obowiązku zapewniać opieki dzieciom. To czas wolny od zajęć dydaktycznych.

Eksperci: system wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami wymaga zmian

Część dzieci nie ma szans uczyć się wraz ze swoimi rówieśnikami w szkole. Asystent pomógłby im w funkcjonowaniu i zaopiekował się nimi w placówce.

Ostatni dzień na wniosek o 300+

Rodzic ucznia może złożyć wniosek o 300 zł z programu „Dobry start”. Kwota ta przysługuje niezależnie od dochodu raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia

Uczniom również przysługuje prawo do prywatności i ochrony danych

W tej części naszego poradnika znajdziecie m.in. odpowiedzi na pytania: Jakie prawa przysługują uczniom w związku z przetwarzaniem ich danych przez szkoły? Kiedy wymagana jest zgoda rodziców?

Rejestr miar i wag uczniów "Sportowe talenty" może naruszać ich godność

Informacje m.in. o wieku, płci, wzroście, wadze czy wyniku testów sprawnościowych wszystkich uczniów trafią do publicznej bazy, która ma monitorować sprawność fizyczną i wyłaniać talenty. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ujawnienie takich danych szerokiemu kręgowi podmiotów naraża dzieci na naruszenie ich prawa do prywatności oraz godności.

Darowizna dla rady rodziców bez ulgi w PIT

Wpłaty na szczytne cele można odliczyć od dochodu. Obdarowanym musi być jednak organizacja pozarządowa. Rada rodziców taką organizacją nie jest. Darowizna dla rady rodziców bez ulgi w PIT

Lekarze: szkoła nie ma prawa żądać od uczniów zwolnień lekarskich

Lekarze rodzinni podkreślają, że placówki edukacyjne nie powinny wymagać, by rodzice dostarczali do szkół zwolnienia wystawione przez lekarza. Wystarczy usprawiedliwienie rodzica lub pełnoletniego ucznia.

Bałagan przez brak przepisów w sprawie szkolnych obiadów

Zdaniem sądów rodzice powinni płacić tylko za „wsad do kotła”. Resort edukacji uważa, że pokrywają pełny koszt dowiezionego do szkoły obiadu.

Sąd: szkoła nie może ukrywać, jak doszło do wypadku ucznia

Protokół z informacjami o wypadku, jakiemu uległ uczeń szkoły nie jest jej wewnętrznym dokumentem, tylko wskazówką, jakich błędów unikać w przyszłości - wskazał wojewódzki sąd administracyjny.

Badanie: Prawie co czwarty rodzic nie sięga po 300 plus

Świadczenie „Dobry Start” przyznawane jest na dzieci raz w roku. Rodzice otrzymują dodatkowe 300 zł, które ma pomóc wyposażyć uczniów w pomoce naukowe potrzebne w szkole.