Laptopy dla uczniów i nauczycieli z aprobatą Sejmu

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pracujący w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają bony na laptopy

Rekrutacja do szkół średnich: laureat a finalista konkursu. Rodzice ucznia idą do sądu

Sąd administracyjny nie może rozstrzygnąć, czy w organizowanym przez kuratora oświaty konkursie właściwie oceniono ucznia, któremu do uzyskania tytułu laureata zabrakło jednego punktu – wynika z postanowienia WSA w Krakowie.

Facetka_z_Poradni: kolejne diagnozy o stanie psychicznym uczniów niczego nie zmienią

Dopóki my dorośli, specjaliści i specjalistki będziemy prześcigać się w diagnozach i raportach – dopóty każdy kolejny będzie pokazywał jak źle jest. I nadal to niczego nie zmieni.

Dorota Łoboda: Przemysław Czarnek to najgorszy minister edukacji od lat

Nauczyciel nie może pracować, tylko dlatego, że czuje misję. On także musi godnie zarabiać – mówi Dorota Łoboda, warszawska radna PO i liderka ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji.”

I ty znasz kogoś ze spektrum autyzmu. 10 rzeczy, które o autyzmie warto wiedzieć

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ale mało kto wie, że w spektrum może być nawet co 50. Polak. Autyzm walnie przyczynił się do rozwoju cywilizacji, więc traktowanie go jako zaburzenia czy tematu tabu nie jest dobrym podejściem.

Facetka_z_Poradni: a jeśli twoje dziecko zabiją rówieśnicy

Zdrowe granice pozwalają dzieciom i młodzieży zdrowo się rozwijać. Sprawiają, że dziecko wie, że każdy ma granice i zarówno moje granice, jak i innych, są ważne. Należy je szanować. Gdy tych granic nie ma – Twoje dziecko jest odsłonięte jak ogród bez ogrodzenia.

Organizacje pozarządowe protestują przeciw decyzjom resortu rodziny dotyczącym programu Maluch +

Rządowy program „Maluch+”, zamiast zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach, może doprowadzić do upadłości części placówek. Zagrożone są te niepubliczne.

MEiN: W szkołach ponad 280 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami sami powinni decydować, do jakiej szkoły zapiszą swoje dziecko – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Fala samobójstw najwyższa od lat

W piątek, podczas „Okrągłego stołu o problemach psychiatrii dziecięcej w Polsce” debatowano nad ratunkiem dla młodych osób z problemami psychicznymi. W dyskusji zorganizowanej przez Lewicę wzięli udział politycy, lekarze, psychoterapeuci, pielęgniarki i położne oraz przedstawiciele wielu organizacji społecznych.

TiKToK chce ograniczyć nastolatkom czas korzystania z aplikacji

TikTok zapowiedział, że osobom poniżej 18. roku życia zostanie automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji. Nowe funkcjonalności mają pomóc najmłodszym użytkownikom utrzymać równowagę między życiem realnym a cyfrowym.

Edukacja domowa nie musi odbywać się w domu. Można uczyć się też w podróży

Nauczanie poza szkołą może być największą przygodą w życiu, jeśli tylko przestaniemy się go obawiać. I zapomnimy o licznych stereotypach wciąż otaczających edukację domową.

Facetka_z_Poradni: nadopiekuńczość rodziców jest przemocą, przed którą trudno się obronić

Bycie uważnym i czułym rodzicem, nie oznacza, że musisz być zawsze i wszystko wiedzieć. Są rodzice, których obecność jest tak nieznośna dla dzieci, że one naprawdę się duszą w ich obecności, a wypowiedzenie tego byłoby tak raniące, że dzieci tego nie mogą zrobić.

Czarnek: zakaz telefonów w szkołach jeszcze przed wyborami

Minister edukacji i nauki zapowiada, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawią się regulacje ograniczające dostęp do telefonów komórkowych na terenie szkoły.

Nauczyciele czuli się nękani przez rodzica w e-dzienniku. Jest wyrok

Szkoła obwiniała matkę uczennicy o „złośliwe” niepokojenie poprzez pisanie do nauczycieli wiadomości przez e‑dziennik. Sąd Rejonowy w Nakle Nad Notecią wydał wyrok w tej sprawie.

2,5 mln zł na kontrowersyjny projekt profilaktyki dzieci i młodzieży

Pedagodzy specjalni PAN zarzucają Stowarzyszeniu Edukacja 3.0 że przygotowany przez nich, finansowany z rządowego grantu, projekt w zakresie profilaktyki psychicznej dzieci i młodzieży jest nieprofesjonalny. Stowarzyszenie zapewnia, że opracowali go eksperci.

Szkoła nie może żądać wyjaśnienia powodu nieobecności uczniów

Nauczyciel nie musi wiedzieć, czy uczeń był na nartach czy w szpitalu. Nie ma podstaw, by podawać przyczyny absencji.

Łacina w szkołach: Nawet w czasach PRL uczyło się jej ok. 30 proc. licealistów

Łaciny nie da się nauczyć, wyjeżdżając za granicę na wakacje albo do pracy, to szkoła musi dać uczniom ku temu możliwość – mówi Katarzyna Ochman, prezes Polskiego Towarzystwa Filologicznego (PTF).

Tatuaż w szkole to problem. RPO: władze zbyt mocno ingerują w wygląd uczniów

Władze oświatowe za mocno ingerują w wygląd uczniów – ocenia rzecznik praw obywatelskich.