Podcast „Szkoła na nowo”: Dlaczego młodzi nauczyciele odchodzą z pracy

Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele na liście deficytowych zawodów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.

Podcast „Szkoła na nowo”: Do zdobycia spore pieniądze na wyposażenie pracowni

Szkoła w Hrubieszowie walczy o dodatkowe pieniądze, by kształcić w nowych i potrzebnych na rynku zawodach. Być może wykształci także budowniczych dronów.

Podcast „Szkoła na nowo”: Dyrektor szkoły: z zakazu prac domowych trzeba będzie się wycofać

Będąc dyrektorem szkoły czuję się tak, jakbym siedział na takiej bombie, która prędzej czy później, ale kiedyś wybuchnie. Choć szkoła, w której pracuję jest bardzo fajna – mówi Jarosław Pytlak, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie, autorem bloga „Wokół szkoły”.

Ministerstwo Cyfryzacji wydało ważny komunikat dla nauczycieli

W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi zawieszenia programu Laptop dla Nauczyciela informujemy, że są one nieprawdziwe - głosi komunikat Ministerstwa Cyfryzacji.

Ile zarabiają nauczyciele? Pensja zasadnicza to nie wszystko

Oprócz płacy zasadniczej nauczyciel może otrzymać szereg dodatków. Niektóre są przyznawane automatycznie, inne uznaniowo np. za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Najbardziej doświadczonym pedagogom przysługują nagrody jubileuszowe.

"Szkoła na nowo": Dobry nauczyciel czyli jaki?

Kiedyś wystarczyło, by prowadził wykład. Dziś wymaga się od nauczyciela, by także wykorzystywał nowoczesne metody nauczania, sztuczną inteligencję, starał się zaciekawić uczniów, rozbudzał w nich pasje, wspierał, był ich wychowawcą i mentorem.

Od Stanisława Poniatowskiego do nowoczesnych szkół. Po co nam Dzień Edukacji Narodowej?

Do dzisiaj uważa się Komisję Edukacji Narodowej za jedno z największych osiągnięć polskich doby oświecenia. Dlatego też świętujemy rocznicę jej powstania, poświęcając ten dzień nauczycielkom i nauczycielom.

Część nauczycieli straciła prawo do urlopu dla poratowania zdrowia? Komunikat ZNP

Niektórzy nauczyciele mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jednak orzeczenia lekarskie do niego uprawniające wydane po 1 września 2024 roku mogą być nieskuteczne. Do sprawy odniósł się Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Specjalne świadczenie dla nauczycieli to prawie 4 tys. zł. Od 2025 roku zmiana zasad

Świadczenie kompensacyjne to rodzaj wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Przysługuje pedagogom, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale posiadają wymagany staż pracy w placówkach oświatowych. Ile wynosi świadczenie i jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Zarobki nauczycieli na początku i po 15 latach. Jak wypada Polska na tle krajów OECD?

Z początkiem września pojawił się raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o stanie edukacji w krajach OECD. Badano m.in. zarobki nauczycieli. Co udało się ustalić? Jak w badaniu wypadły polskie szkoły?

Raport NIK: szkolnictwo zawodowe do poprawki. Nauczycieli-specjalistów "kradnie" biznes

Reforma szkolnictwa zawodowego, która miała wypuścić na rynek wykwalifikowanych specjalistów, jest do poprawki - wynika z raportu NIK. Jak mówią eksperci, młodych nie ma kto uczyć, bo potencjalnych nauczycieli "kradnie" biznes, mogący zaoferować wyższe stawki.

Mniej godzin to problem dla katechetów, etycy już dawno musieli „szyć” sobie etaty

Jeśli w przyszłym roku liczba godzin religii w szkołach i przedszkolach zostałaby zmniejszona, kłopoty mogą mieć zatrudnieni na stałe w placówkach katecheci. Etycy już wcześniej musieli „szyć” sobie etaty.

Rozwój szkół i nauczycieli. Rola dyrektora w kształtowaniu przyszłości szkoły

Przykład dyrektora, który podejmuje świadome decyzje dotyczące inwestycji w rozwój kadry, jest sygnałem dla społeczności, że nauka nie kończy się po szkole. Doświadczeni dyrektorzy mogą efektywnie przeprowadzać swoje zespoły przez zmiany, stosując kilka sprawdzonych kroków.

Wakatów w szkołach tyle samo co przed rokiem. Co ósmy nauczyciel chce odejść

Podwyżki nie zatrzymały nauczycieli. Ale dynamika odejść po latach przestała rosnąć. O porzuceniu pracy w oświacie myśli 12 proc. pedagogów.

Samorządy nie chcą płacić na nauczycieli

W ocenie władz lokalnych edukacja nie jest sprawą wójta czy burmistrza, a państwa.

Czy uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki do pensji?

SN wyjaśni, czy nauczycielowi, w przypadku uniewinnienia w postępowaniu dyscyplinarnym, wypłaca się dodatki, do których nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia.

Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.

Nauczyciele, którzy nie chcą czekać na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, od 1 września 2024 r. będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego.