Ostatni dzień roku szkolnego bez pracy ponadwymiarowej

Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Czy uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki do pensji?

SN wyjaśni, czy nauczycielowi, w przypadku uniewinnienia w postępowaniu dyscyplinarnym, wypłaca się dodatki, do których nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia.

Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.

Nauczyciele, którzy nie chcą czekać na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, od 1 września 2024 r. będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego.

„Jestem nauczycielem, społecznym zerem” – znani pedagodzy odchodzą ze szkół

Co roku ze szkół odchodzą nauczyciele, którzy nie mogą pogodzić się z sytuacją w oświacie. Teraz o takiej decyzji poinformował m.in. Pan Belfer, czyli Dawid Łasiński. W szkołach jest obecnie 19 010 wakatów.

Prezes ZNP alarmuje: W szkołach może zabraknąć nauczycieli

Wzrostu wynagrodzeń w wysokości 1 500 zł nie osiągnęliśmy - mówił w rozmowie z RMF FM szef ZNP Sławomir Broniarz.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Odległa perspektywa poprawy nauczycielskiego bytu

Na dzień przed rozdaniem świadectw ruszają w MEN prace zespołu do spraw pragmatyki zawodowej. Nauczyciele musieli na to czekać prawie pół roku.

Zmiany w lekcjach religii. Czy katecheci stracą pracę?

Konferencja Episkopatu Polski zapewnia, że w rozmowach z władzami państwowymi pamięta o sytuacji zawodowej katechetów związanej z ograniczeniami liczby godzin religii.

Coraz więcej emerytów. Do szkół wracają najstarsi nauczyciele, odchodzą najmłodsi

Młodym ludziom przeszkadzają nie tylko niskie zarobki, ale też zła atmosfera wokół szkół. Dlatego rezygnują z pracy w niej. Statystyki są dramatyczne.

Informacja publiczna: emerytowany dyrektor szkoły lepiej chroniony

Prywatność dyrektora szkoły znajduje się pod ochroną, w czasie kiedy jest on już na emeryturze – wynika z wyroków sądów administracyjnych. Jego dane nie mogą zostać udostępnione, nawet jeśli dotyczą istotnej społecznie kwestii.

Nauczyciele szkół średnich dostaną po kieszeni. Liczba uczniów wpłynie na ich zarobki

Mniejsza liczba uczniów w pierwszych klasach szkół średnich spowoduje, że nauczyciele stracą godziny ponadwymiarowe. I zarobią mniej.

Profesor polonistyki „dostał” jedynkę za szkolne wypracowanie

Uczeń żalił się, że nauczycielka się na niego uwzięła. Rodzice poprosili o pomoc w napisaniu wypracowania znanego polonistę. Naukowcowi też nie udało się zdobyć pozytywnej noty.

Likwidacja HiT może uderzyć w nauczycieli. ZNP chce powrotu wiedzy o społeczeństwie

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego po likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość niektórzy nauczyciele mogą stracić zatrudnienie. I proponuje, by od września do szkół przejściowo wrócił WOS.

Fiskus zapewnia: laptopy dla uczniów będą bez PIT

Rodzice uczniów oraz nauczyciele, którzy dostali laptopy lub bony na ich zakup, nie zapłacą dodatkowego podatku. Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w tej kwestii.

Rozmowy o pragmatyce zawodowej nauczycieli. MEN zapowiada powołanie nowego zespołu

Minister Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała podpisanie zarządzenia w sprawie powołania zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Pierwsze posiedzenie nowego zespołu ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół odpowiedzą na pytania. Czym jest barometr TALIS?

W badaniu, które udokumentuje uwarunkowania pracy w szkole, nauczania i uczenia się organizowane jest w 54 krajach świata na wszystkich kontynentach. Ankiety zostaną wysłane do 11 tysięcy szkół, na które odpowie ponad 215 tysięcy nauczycieli.

Barbara Nowacka: PiS z Suwerenną Polską dokonali gigantycznego skoku na państwo

Dziecko powinno uczyć się w szkole. Rodzic może je wspierać, ale to szkoła powinna przekazywać wiedzę – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Czy będą kolejne podwyżki dla nauczycieli? Nowacka: budżet MEN świeci pustkami

Wszystko wskazuje na to, że kolejne, duże podwyżki dla nauczycieli będą możliwe dopiero za dwa lata.

Nie tylko Lublin - gdzie nauczyciele dostali już podwyżki?

Wyższe wynagrodzenia i wyrównania pensji za styczeń i luty zaczynają pojawiać się na kontach nauczycieli na terenie całego kraju. MEN zapewnia, że wszystkie samorządy dostały na ten cel pieniądze.