Sytuacja kadrowa w szkołach coraz gorsza. Liczba wakatów w górę o 30 proc. r/r

Największe braki kadry widoczne są w dużych miastach. Szkoły szczególnie poszukują psychologów i pedagogów.

Laptopy dla uczniów i nauczycieli z aprobatą Sejmu

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pracujący w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają bony na laptopy

Nowy projekt PiS ws. emerytur dla nauczycieli nie po myśli związkowców

Aby otrzymać emeryturę stażową, trzeba będzie wykazać nie tylko 30 składkowych lat pracy, ale także 20 lat faktycznego wykonywania pracy w zawodzie.

Marek Kobylański: Laptop jak z obrazka

To, że tylko uczniowie klas czwartych podstawówki mają otrzymać darmowe komputery, ustalono pewnie jedną z licznych znanych metod losowania.

Czy nauczycielowi wolno wystąpić w reality-show?

Wybór zawodu pedagoga nie wyklucza nas z życia społecznego czy politycznego, ale warto pamiętać, że niektórych działań lepiej nie podejmować już nawet w przestrzeni wirtualnej.

Okiem maturzysty: Z reformą edukacji jest jak ze świnką morską. Ani świnka, ani morska

Zmiany nazwane reformą edukacji są jak z dowcipu o śwince morskiej – ani to reforma, ani edukacji, a jedynie techniczne, strukturalne roszady obliczone na efekciarskość.

Szef CKE Marcin Smolik: To będzie pierwsza matura w nowej formule egzaminacyjnej

Poprzednia podstawa programowa określała minimum, które uczeń musi opanować. Obecna – maksimum wiedzy. Tyle, ile trzeba wiedzieć, by dostać szóstkę – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Ekspert: Polscy nauczyciele nie potrafią oceniać zgodnie z prawem

Naruszenia w szkole stają się codziennością, przeciwko której nikt nie reaguje – mówi Łukasz Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów

Rzymkowski: Karta nauczyciela przypomina dziurawą, bardzo zaniedbaną drogę

- Regulacja z lat osiemdziesiątych nie może po blisko 40 latach nadal obowiązywać - powiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski, tłumacząc zapowiedzi likwidacji Karty nauczyciela.

Broniarz: Nauczycielom nie ma czego zazdrościć

Argumenty przeciwko Karcie Nauczyciela są w większości niemerytoryczne - mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowska w telewizji News24, komentując zapowiedź ministra Przemysława Czarnka o likwidacji Karty Nauczyciela.

Zuzanna Dąbrowska: Minister Czarnek składa w ofierze Kartę Nauczyciela

Im więcej punktów w sondażach zdobywa Konfederacja, tym bardziej boi się jej PiS. Podczas czwartkowej debaty o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka można było zauważyć nawet objawy paniki.

Czarnek: Trzeba zastąpić Kartę Nauczyciela nowoczesnym aktem prawnym. Jeszcze lepszym

- Karta Nauczyciela z 1982 roku, ze stanu wojennego, nie pasuje całkowicie do dzisiejszej rzeczywistości, jest absolutnie przeregulowana - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

PiS chce jesienią zlikwidować Kartę Nauczyciela

Przemysław Czarnek zapowiada, że już jesienią Karta Nauczyciela zostanie zlikwidowana. Twierdzi, że jest to wpisane w program PiS.

93 proc. nauczycieli chce móc wcześniej przejść na emeryturę

Zdecydowana większość nauczycieli uważa, że powinni mieć prawo do przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek – wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Głos nauczycielski”.

Resort Czarnka szykuje się na ścisk w szkołach. Oto, co proponuje

W związku z kumulacją roczników uczniów w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych, trwają przygotowania do zmian w Karcie Nauczyciela oraz Prawie oświatowym - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zdalne lekcje muszą być zgodne z RODO. Wyrok TSUE

Transmitowanie na żywo w formie wideokonferencji publicznego nauczania szkolnego podlega RODO. Dotyczy to zarówno danych osobowych uczniów, jak i nauczycieli - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Nauczyciel będzie mógł pracować powyżej 1,5 etatu. MEiN zapowiada zmiany

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada czasowe zniesienie ograniczeń w czasu pracy nauczycieli. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku szkolnym.

Powstaje baza ofert pracy dla nauczycieli łaciny

Nauczyciele łaciny poszukiwani. Polskie Towarzystwo Filologiczne będzie pomagać w ich znalezieniu.