Czy wirtualny nauczyciel poprowadzi lekcje? Tak, jeśli nie zachęcimy młodych do pracy w szkole

Uczeń w szkole potrzebuje dorosłego, który wskaże mu życiową drogę, a nie tylko kogoś, kto przekaże mu wiedzę z danego przedmiotu.

Pieniądze dla nauczycieli. Podwyżki tak, więcej pracy nie

Polacy chcą, by nauczyciele zarabiali o 30 proc. więcej, ale niekoniecznie podwyżki te miałyby się wiązać ze zwiększonym zakresem obowiązków.

Nauczycielom trudno zrealizować bon na zakup laptopa

Minął właśnie ostatni termin składania wniosków o przyznanie nauczycielom kodu uprawniającego do wsparcia w zakupie laptopa. Większość pedagogów kody już dostała. Problem w tym, że trudno jest im je zrealizować.

Koalicja Obywatelska chce likwidacji prac domowych. Podwyżki dla nauczycieli od stycznia?

Likwidacja prac domowych i podwyżki dla nauczycieli – to najbardziej prawdopodobne zmiany w edukacji, które mogą wejść w życie najwcześniej po przejęciu władzy przez opozycję.

Nie 900 zł a 766 zł na konto – ruszyły wypłaty nagród dla nauczycieli

Do 14 października na konta nauczycieli w całej Polsce ma wpłynąć nagroda specjalna ustanowiona z okazji 250-lecie powstania Komisji Edukacji Narodowej. Niektórzy pedagodzy już otrzymali to świadczenie, inni wciąż czekają.

Joanna Ćwiek: Podwyżki na uczelniach to tylko wyrównanie do minimalnej

Płace pracowników wyższych uczelni pójdą w przyszłym roku w górę o 20 proc. – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Biorąc jednak pod uwagę wzrost płacy minimalnej, asystenci będą nadal zarabiać jak na najniższych stanowiskach.

Którzy nauczyciele dostaną laptopy? Tylko wybrani - zdecydowało ministerstwo

MEiN mocno zawęzi grupę nauczycieli uprawnionych do bonu na laptopa. Związkowcy protestują i domagają się zmian w przepisach.

Nauczyciel bez ochrony z kodeksu pracy

Wypłata wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy z powodu wygaśnięcia umowy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania jest niedopuszczalna – uznał SN.

Katastrofa w oświacie: rok szkolny w pełni a nauczycieli wciąż nie ma

Pokoje nauczycielskie pustoszeją, wakatów w szkołach przybywa a dyrektorzy szkół walczą, by jakoś znaleźć chętnych do pracy. Mimo, ze rok szkolny w pełni, w szkołach nadal brakuje wielu nauczycieli.

Nauczycielu, sprawdź czy jesteś na liście osób uprawnionych do nagrody

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że na nagrodę z okazji 250 – lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej dostaną ci nauczyciele, którzy znajdą się na liście przygotowanej przez resort.

Bon 2500 zł na zakup laptop dla nauczyciela. Wniosek, zasady

W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele otrzymają bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa do pracy. Którzy nauczyciele będą mogli z niego skorzystać? Jak wziąć udział w programie? W poradniku odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące bonu.

Płaca minimalna nie dla nauczycieli. „Do grupy poniżej niej dołączą nauczyciele mianowani”

Nawet jeśli ich wynagrodzenia wzrosną o zapowiedziane 12,3 proc., to i tak będą zarabiać mniej niż najniższa krajowa.

Jak pensje nauczycieli liczy minister Przemysław Czarnek? Sytuacja pedagogów wcale się nie poprawi

Niskie płace w oświacie ani nie zachęcają do podejmowania pracy w szkole, ani nie motywują nauczycieli do rozwoju zawodowego.

Zuzanna Dąbrowska: Korepetycje z rachunków dla ministra Przemysława Czarnka

W kampanii wyborczej wszystko przelicza się na głosy. Rząd PiS robi dużo, żeby te rachunki wypadły dla niego jak najlepiej, dając sobie szanse na kolejną kadencję. Ale z poparcia nauczycieli chyba już na dobre zrezygnował.

Dodatki w dużym stopniu różnicują wynagrodzenia nauczycieli

Wysokość świadczeń przyznawanych do wynagrodzenia zasadniczego nauczycielom zależy m.in. od zasobności portfela organu prowadzącego. Z tego powodu w ich zarobkach występują znaczące różnice.

Prof. Marek Jerzy Konopczyński: Młodzi ludzie już nie chcą być nauczycielami

Po raz pierwszy w moim uniwersytecie nie ma pełnego naboru na studia nauczycielskie na nauczanie wczesnoszkolne. Musimy organizować nabór wrześniowy - mówi prof. Marek Jerzy Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku. I dodaje, że od zawodu odstraszają niskie zarobki i „opresyjny” klimat panujący wokół oświaty.

Mirosława Stachowiak-Różecka: Będziemy kontynuować rytm podwyżek dla nauczycieli

- Jak popatrzymy, jak te zarobki wzrastają na przestrzeni tych kilku lat naszych rządów, jest jasne, że ten rytm utrzymamy i w kolejnym roku oczywiście, że te podwyżki znowu będą - powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski: W perspektywie 5-6 lat będzie nawet 100 tys. nauczycieli mniej

Braki nauczycieli w szkołach to „straszny fake news, który opozycja cały czas podbija” - przekonywał wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.