Partner serwisu

Prawie 80 proc. nauczycieli korzysta w szkole z prywatnego sprzętu i materiałów biurowych

Nauczycielskie związki zawodowe namawiają pedagogów, by w tym tygodniu powstrzymali się z używania w szkole własnych komputerów i telefonów. To w ramach trwającego od sierpnia protestu.

Czarnek do ZNP: O co chodzi? Takich nakładów na edukację dotąd nie było

- Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o bardzo dużych problemach edukacji, to ja wyliczam osiągnięcia na polu edukacji w ostatnich dwóch-trzech latach. To są gigantyczne środki finansowe na inwestycje, gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej, poważne podwyżki dla nauczycieli - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Pensję nauczyciela można ujawnić

Dyrektor szkoły nie może powoływać się na ochronę prywatności nauczycieli i odmawiać podania wysokości ich dodatków motywacyjnych.

Warszawski ratusz szkoli nauczycieli HiT. Zajęcia są bezpłatne

16 września w ramach projektu „Akademickie Laboratorium HiTu” ruszają wykłady z historii najnowszej oraz wiedzy o społeczeństwie dla warszawskich nauczycieli. Zajęcia poprowadzą historycy, politolodzy i socjolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Braki kadrowe w szkołach odbijają się na planach lekcji

Braki kadrowe w szkołach sprawiają, że plany lekcji bywają dalekie od oczekiwań uczniów. Nie zawsze jest to zgodne z przepisami.

„Czarnkowe godziny” wielką niewiadomą. Dodatkowe 45 czy 60 minut dla nauczycieli?

Od września nauczyciele muszą być dostępni w szkole przez dodatkowy czas. Są wątpliwości co do pory i tego, czy chodzi o 45 czy o 60 minut.

Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie strajku nauczycieli

"Czy Pani/Pana zdaniem nauczyciele powinni zdecydować się na strajk, jeśli nie otrzymają żądanych przez siebie podwyżek?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Nauczyciel Roku 2021: Strajk nauczycieli już się zaczął. Odchodzą ze szkół

Trzeba zmniejszyć liczbę uczniów w klasach i skończyć z ocenozą. Nie możemy ciągle tkwić w pruskim systemie edukacji – mówi polonista Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.

Joanna Ćwiek: „S” zaczyna mówić o strajku. Czy uda im się przekonać nauczycieli?

Oświatowa „Solidarność” nie wyklucza strajku w szkołach. Problem w tym, że nauczyciele nie rwą się do odchodzenia od tablic, więc nie wiadomo, z kim związkowcy mieliby stanąć do protestu.

Większość nauczycieli bez szans na podwyżki

Tylko najmłodsi nauczyciele mogą liczyć na podniesienie pensji wraz z początkiem roku szkolnego.

Szkoła pęka w szwach

Brakuje klas, pieniędzy i kadry. Na horyzoncie czai się widmo strajku i ryzyko nauki zdalnej. Blisko 5 mln uczniów idzie do szkoły.

Sławomir Broniarz: podstawę programową trzeba odchudzić i unowocześnić

Bez nauczycieli nie będzie dobrej edukacji. A płace na poziomie minimalnej nie zachęcają młodych do zatrudnienia się w szkole – mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz.

Sondaż: Polacy za wzrostem płac nauczycieli

Od września najsłabiej zarabiający pedagodzy dostaną podwyżki.

Poważny deficyt w Niemczech. Brakuje dziesiątek tysięcy nauczycieli

Ostrzeżenia o niedoborze nauczycieli w Niemczech pojawiają się regularnie i od dawna. Ale teraz organizacje oświatowe malują wyjątkowo ponury obraz.

Podwyżka dla wszystkich. Nauczyciele przygotowują wspólny protest

Związkowcy domagają się podniesienia wynagrodzeń nauczycieli dyplomowanych i mianowanych. I to jeszcze w tym roku.

Ulga dla ósmych klas, HiT i lekcje z bronią w ręku – taki będzie ten rok szkolny

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty, Karcie Nauczyciela oraz nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość (HiT) - oto najważniejsze zmiany, jakie czekają uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2022/23.

Od 1 września strajk nauczycieli? Jest decyzja ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 1 września rozpocznie się akcja protestacyjna nauczycieli. To pokłosie fiaska rozmów związkowców z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

MEiN: 9 proc. podwyżki dla nauczycieli. Związkowcy: nie mamy o czym rozmawiać

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało podniesienie od 1 stycznia 2023 r. o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli. - Jesteśmy rozczarowani tą propozycją - mówią przedstawiciele związków zawodowych.