-
zadania wyboru jednokrotnego,
-
zadania wyboru wielokrotnego,
-
zadania typu prawda-fałsz,
-
zadania na dobieranie.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. W arkuszu znajduje się od 27 do 39 zadań (od 20 do 25 zadań zamkniętych oraz od 7 do 14 zadań otwartych). Łączna liczba punków do zdobycia za część zamkniętą to 25. Tyle samo punktów można dostać za rozwiązanie zadań z części otwartej. Łączna liczba punktów za cały egzamin to 50.
Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać maksymalnie 1, 2, 3 lub 4 punkty. Za każde poprawne rozwiązanie, inne niż opisane w zasadach oceniania, można przyznać maksymalną liczbę punktów, o ile rozwiązanie jest merytorycznie poprawne, zgodne z poleceniem i warunkami zadania.
Matura pisemna z języka obcego na poziomie podstawowym: Zasady oceniania i punktacja
Język obcy nowożytny to jeden z obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Zdecydowana większość uczniów zdaje egzamin z języka angielskiego. Oto jak jest punktowany ten arkusz oraz jakimi zasadami oceniania kierują się egzaminatorzy.
Egzamin pisemny z angielskiego „na podstawie” trwa 120 minut. Składa się z czterech części:
-
Rozumienie ze słuchu,
-
Rozumienie tekstów pisanych,
-
Znajomość środków językowych,
-
Wypowiedź pisemna.
Rozumienie ze słuchu składa się z 15 zadań. Można za nie otrzymać 25 proc. punktów możliwych do zdobycia. Za każdą poprawną odpowiedź zdający dostaje 1 pkt. Część sprawdzająca rozumienie tekstów pisanych obejmuje 20 zadań, można za nie otrzymać 33 proc. punktów, za każdą poprawną odpowiedź zdający otrzymuje jeden punkt. Z kolei część dotycząca znajomość środków językowych składa się z 13 zadań, za każdą poprawną odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Łącznie można otrzymać 22 proc. punktów.
Ostatnia część to wypracowanie (wypowiedź pisemna), w ramach której trzeba napisać tekst użytkowy na 100-150 wyrazów. Wypowiedź jest oceniana przez egzaminatora zgodnie z następującymi kryteriami:
-
treść: od 0 do 5 punktów;
-
spójność i logika wypowiedzi: od 0 do 2 punktów;
-
zakres środków językowych: od 0 do 3 punktów;
-
poprawność środków językowych: od 0 do 2 punktów.
Punkty za wypracowanie mogą stanowić łącznie 20 proc. wszystkich punktów możliwych do zdobycia w czasie egzaminu.
Matura ustna z języka angielskiego. Zasady oceniania i punktacja
Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego trwa około 15 minut. Egzamin ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego członka zespołu przedmiotowego, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie. Uczeń losuje zestaw egzaminacyjny, który składa się z trzech zadań i zawiera polecenia w języku polskim do zadań 1. i 3. oraz materiał ikonograficzny do zadań 2. i 3. Egzamin poprzedzony jest krótką rozmową wstępną.
Członkowie zespołu przedmiotowego przyznają punkty zgodnie ze skalą oceniania egzaminu ustnego. Każda wypowiedź jest oceniana zgodnie z następującymi kryteriami:
-
sprawność komunikacyjna: od 0 do 6 punktów, oceniana w każdym zadaniu osobno (maksymalnie 18 punktów),
-
zakres środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniany w całej wypowiedzi zdającego,
-
poprawność środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego,
-
wymowa: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego,
-
płynność wypowiedzi: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego.
Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2024/2025
Szczegółowe zasady oceniania egzaminów z poszczególnych przedmiotów można znaleźć w informatorach przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ich pełną listę, wraz z aktywnymi linkami do poszczególnych informatorów można znaleźć tu: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/informatory/.
Wybrane przedmiotowe informatory maturalne do matury od roku szkolnego 2024/2025:
-
Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego (część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM2024_jezyk_polski_pp.pdf
-
Informator o egzaminie maturalnym z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego (poziom podstawowy) od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM2024_matematyka_pp.pdf
-
Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM_2024_angielski.pdf
Informator o maturze 2025 przygotowany przez CKE w formie pytań i odpowiedzi: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/o-egzaminie/.