Matura 2025: Zasady oceniania, punktacja, progi zdawalności

Żeby mieć szansę na zdanie matury 2025, uczniowie muszą podejść do minimum czterech egzaminów pisemnych i dwóch ustnych. Ile punktów można uzyskać z poszczególnych przedmiotów? Jakie są zasady oceniania? Jakie progi zdawalności obowiązują?

Publikacja: 02.05.2025 17:02

Zasady oceniania matur są ściśle określone. Warto je poznać

Zasady oceniania matur są ściśle określone. Warto je poznać

Foto: Adobe Stock

Do matury 2025 przystąpi ok. 275 400 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zdawać będą maturę w Formule 2023, wprowadzonej jako konsekwencja likwidacji gimnazjów. Piszą ją uczniowie, którzy po szkole podstawowej szli od razu do szkół ponadpodstawowych. Równolegle odbywają się egzaminy w Formule 2015, skierowanej do uczniów, którzy uczyli się w trybie: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dziś na przykład chcą poprawiać wynik. Ta druga grupa jest jednak w mniejszości.

Oto najważniejsze informacje nt. progów zdawalności, zasad oceniania, liczby punktów na maturze 2025. Wszystkie informacje dotyczą egzaminów w Formule 2023.  

Do jakich egzaminów trzeba obowiązkowo przystąpić na maturze 2025?

Tegoroczni absolwenci zdający maturę muszą przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej: z języka polskiego (bez określania poziomu) oraz z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu). W części pisemnej obowiązkowe są cztery egzaminy:

  • z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎,
  • z matematyki (na poziomie podstawowym)‎,
  • z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎,
  • z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.

Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują ‎także do egzaminu z języka tej mniejszości w części ustnej (bez określania poziomu) oraz w ‎części pisemnej (na poziomie podstawowym).

Czytaj więcej

Matura 2025 z języka polskiego. Co jeszcze powtórzyć przed egzaminem?

Progi zdawalności na maturze 2025

W przypadku pięciu na sześć obowiązkowych egzaminów maturalnych uczniowie muszą uzyskać na egzaminie co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Taki próg zdawalności obowiązuje:

  • w części ustnej, na egzaminach z języka polskiego i języka obcego nowożytnego;
  • w części pisemnej, na egzaminach z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

W przypadku egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym progu zdawalności nie ma (choć miał być wprowadzony, ale pod koniec 2024 r. rządzący zdecydowali o odroczeniu wejścia w życie tego rozwiązania o kolejne lata; wg aktualnego stanu prawnego próg na rozszerzeniu zacznie obowiązywać dopiero na maturze 2028). Nadal jednak tegoroczni absolwenci muszą do tego egzaminu przystąpić (w przypadku języka obcego nowożytnego można wybrać poziom rozszerzony lub dwujęzyczny). Od tej zasady są wyjątki. W 2025 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego nie musi przystąpić absolwent, który posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.

Czytaj więcej

Matura 2025: Co grozi za wniesienie telefonu na egzamin?

Punkty na maturze z języka polskiego (poziom podstawowy). Czy bez wypracowania można zdać maturę?

Osoby zdające pisemną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym podczas egzaminu otrzymują dwa arkusze egzaminacyjne. W Arkuszu 2 znajduje się wypracowanie. Arkusz 1 składa się z:

  • części pierwszej, czyli testu „Język polski w użyciu”,
  • części drugiej, czyli testu historycznoliterackiego.

Na rozwiązanie zadań z obu arkuszy zdający ma 240 minut. Maksymalna liczba punków możliwych do zdobycia to 60. Szczegółowa punktacja wygląda następująco:

  • Test „Język polski w życiu” składa się z 5-7 zdań. Za ich rozwiązanie można uzyskać 10 pkt, czyli 17 proc. wszystkich punktów możliwych do zdobycia.
  • Test historycznoliteracki, może się składać z 6–15 zadań; liczba punktów możliwych do zdobycia – 15; procentowy udział w ogólnej licznie punktów – 25 proc.
  • Część trzecia egzaminu, czyli wypracowanie, liczona jest jako jedno zadanie, za które można zdobyć maksymalnie 35 pkt. Procentowy udział w ogólnej liczbie punktów – 58 proc.

Taki rozkład punktów sprawia, że teoretycznie do zdania egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym wystarczy prawidłowe rozwiązanie zadań z części testowej. Można za nie uzyskać 42 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Czytaj więcej

„Matura 2025 przecieki”. Co się pod tym kryje? Lepiej uważać

Zasady oceniania matury pisemnej z polskiego (poziom podstawowy)

W części testowej („Język polski w życiu”, test historycznoliteracki) znajdą się zarówno zadania zamknięte,  jak i otwarte. W zależności od rodzaju zadania można za nie dostać:

  • 1 pkt (odpowiedź poprawna) lub 0 pkt (odpowiedź niepoprawna, niepełna lub brak odpowiedz);
  • 2 pkt (odpowiedź całkowicie poprawna), 1 pkt (odpowiedź częściowo poprawna lub odpowiedź niepełna), 0 pkt – odpowiedź niepoprawna lub brak odpowiedzi.

W pierwszej części „Język polski w życiu” znajduje się również zadanie polegające na napisaniu notatki syntetyzującej na 60-90 wyrazów. Można za nią dostać 4 pkt, w tym 3 punkty za treść i 1 punkt za poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Jeżeli w kryterium „Treść” ktoś dostanie 0 pkt, wówczas nie przyznaje się punktów w kryterium „Poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna”.

Wypracowanie na maturze z języka polskiego powinno być nie krótsze niż 300 wyrazów. Pisząc na wybrany przez siebie temat maturzysta musi uwzględnić odwołanie się do co najmniej dwóch utworów literackich, w tym przynajmniej jednej lektury obowiązkowej (rozumianej jako utwór epicki albo dramatyczny wybrany z listy lektur zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym).

W wypracowaniu powinny znaleźć się również dwa konteksty pogłębiające rozumienie omawianych utworów. Mogą być to konteksty historycznoliterackie, literackie, biograficzne, go, kulturowego itd. Za utwór literacki w wypracowaniu nie uznaje się: komiksu, powieści obrazkowej, mangi, scenariusza filmowego, gry komputerowej. Te teksty kultury mogą zostać wykorzystane w wypracowaniu jako kontekst.

Czytaj więcej

Wyniki matur 2025: Kiedy zostaną ogłoszone? Czy można poznać je wcześniej?

Przykładowe zasady oceniania wypracowania, którymi kierują się osoby sprawdzające wypracowania: 

  1. Zdający może zrealizować temat w wybranej przez siebie formie wypowiedzi, np.: rozprawka, szkic krytyczny, przemówienie, list otwarty, artykuł, esej, pod warunkiem że będzie to wypowiedź argumentacyjna.
  2. Do pełnej realizacji polecenia wystarczy przywołanie dwóch argumentów.
  3. Przywołanie utworu literackiego w formie streszczenia nie stanowi argumentu.

Oceniając wypracowanie, egzaminatorzy będą przydzielali punkty w czterech kryteriach głównych, tj.:

  1. spełnienie formalnych warunków polecenia (od 0 do 1 pkt; ok. 3 proc.),
  2. kompetencje literackie i kulturowe (od 0 do 16 pkt; ok. 46 proc.),
  3. kompozycja wypowiedzi (od 0 do 7 pkt; 20 proc.),
  4. język wypowiedzi (od 0 do 11 pkt; ok. 31 proc.).

Zasady oceniania i liczba punktów na maturze ustnej z języka polskiego

Egzamin maturalny z języka polskiego w części ustnej sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Egzamin trwa 30 minut i składa się z trzech części: przygotowania zdającego do odpowiedzi (15 minut), wypowiedzi monologowych zdającego dotyczących dwóch zadań z wylosowanego zestawu egzaminacyjnego (10 minut), rozmowy zdającego z zespołem przedmiotowym związanej z tymi wypowiedziami (5 minut).

Czytaj więcej

Matura 2025: Czym jest błąd kardynalny? Czym można przez niego nie zdać matury?

Za egzamin ustny zdający będzie mógł otrzymać maksymalnie 30 punktów. Oceniając wypowiedzi zdającego, członkowie zespołu przedmiotowego będą przydzielali punkty w czterech kryteriach, tj.:

  1. aspekt merytoryczny wypowiedzi monologowych w zadaniach 1. i 2. (od 0 do 16 pkt),
  2. kompozycja wypowiedzi monologowych w zadaniach 1. i 2. oceniana łącznie (od 0 do 4 pkt),
  3. aspekt merytoryczny wypowiedzi podczas rozmowy (od 0 do 6 pkt),
  4. zakres i poprawność środków językowych w wypowiedziach monologowych oraz podczas rozmowy (od 0 do 4 pkt).

Maturzysta zda część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego, jeżeli uzyska minimum 9 pkt (30 proc. możliwych do uzyskania). Najwięcej punktów, bo aż 16 (ok. 53 proc.) można dostać za aspekt merytoryczny wypowiedzi monologowych. Za kompozycję wypowiedzi można otrzymać 4 pkt (13 proc.). Aspekt merytoryczny podczas rozmowy to maksymalnie 6 pkt (20 proc.). Z kolei w ramach kryterium „Zakres i poprawność środków językowych w wypowiedziach zdającego” można uzyskać 4 pkt (13 proc.).

Matura z matematyki na poziomie podstawowym: Zasady oceniania i punktacja

W arkuszu egzaminacyjnym na maturze z matematyki znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania otwarte to te, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych mogą znaleźć się:

  • zadania wyboru jednokrotnego,
  • zadania wyboru wielokrotnego,
  • zadania typu prawda-fałsz,
  • zadania na dobieranie.

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. W arkuszu znajduje się od 27 do 39 zadań (od 20 do 25 zadań zamkniętych oraz od 7 do 14 zadań otwartych). Łączna liczba punków do zdobycia za część zamkniętą to 25. Tyle samo punktów można dostać za rozwiązanie zadań z części otwartej. Łączna liczba punktów za cały egzamin to 50.

Czytaj więcej

Matura z matematyki 2025. Najważniejsze informacje o poziomie podstawowym i rozszerzonym

Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać maksymalnie 1, 2, 3 lub 4 punkty. Za każde poprawne rozwiązanie, inne niż opisane w zasadach oceniania, można przyznać maksymalną liczbę punktów, o ile rozwiązanie jest merytorycznie poprawne, zgodne z poleceniem i warunkami zadania.

Matura pisemna z języka obcego na poziomie podstawowym: Zasady oceniania i punktacja

Język obcy nowożytny to jeden z obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Zdecydowana większość uczniów zdaje egzamin z języka angielskiego. Oto jak jest punktowany ten arkusz oraz jakimi zasadami oceniania kierują się egzaminatorzy.

Egzamin pisemny z angielskiego „na podstawie” trwa 120 minut. Składa się z czterech części:

  • Rozumienie ze słuchu,
  • Rozumienie tekstów pisanych,
  • Znajomość środków językowych,
  • Wypowiedź pisemna.

Rozumienie ze słuchu składa się z 15 zadań. Można za nie otrzymać 25 proc. punktów możliwych do zdobycia. Za każdą poprawną odpowiedź zdający dostaje 1 pkt. Część sprawdzająca rozumienie tekstów pisanych obejmuje 20 zadań, można za nie otrzymać 33 proc. punktów, za każdą poprawną odpowiedź zdający otrzymuje jeden punkt. Z kolei część dotycząca znajomość środków językowych składa się z 13 zadań, za każdą poprawną odpowiedź można zdobyć jeden punkt. Łącznie można otrzymać 22 proc. punktów.

Czytaj więcej

Język angielski na maturze 2025. Jak wygląda egzamin ustny i pisemny?

Ostatnia część to wypracowanie (wypowiedź pisemna), w ramach której trzeba napisać tekst użytkowy na 100-150 wyrazów. Wypowiedź jest oceniana przez egzaminatora zgodnie z następującymi kryteriami:

  • treść: od 0 do 5 punktów;
  • spójność i logika wypowiedzi: od 0 do 2 punktów;
  • zakres środków językowych: od 0 do 3 punktów;
  • poprawność środków językowych: od 0 do 2 punktów.

Punkty za wypracowanie mogą stanowić łącznie 20 proc. wszystkich punktów możliwych do zdobycia w czasie egzaminu.

Matura ustna z języka angielskiego. Zasady oceniania i punktacja

Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego trwa około 15 minut. Egzamin ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego członka zespołu przedmiotowego, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie. Uczeń losuje zestaw egzaminacyjny, który składa się z trzech zadań i zawiera polecenia w języku polskim do zadań 1. i 3. oraz materiał ikonograficzny do zadań 2. i 3. Egzamin poprzedzony jest krótką rozmową wstępną.

Czytaj więcej

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?

Członkowie zespołu przedmiotowego przyznają punkty zgodnie ze skalą oceniania egzaminu ustnego. Każda wypowiedź jest oceniana zgodnie z następującymi kryteriami:

  • sprawność komunikacyjna: od 0 do 6 punktów, oceniana w każdym zadaniu osobno (maksymalnie 18 punktów),
  • zakres środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniany w całej wypowiedzi zdającego,
  • poprawność środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego,
  • wymowa: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego,
  • płynność wypowiedzi: od 0 do 2 punktów, oceniana w całej wypowiedzi zdającego.

Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2024/2025

Szczegółowe zasady oceniania egzaminów z poszczególnych przedmiotów można znaleźć w informatorach przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ich pełną listę, wraz z aktywnymi linkami do poszczególnych informatorów można znaleźć tu: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/informatory/.

Wybrane przedmiotowe informatory maturalne do matury od roku szkolnego 2024/2025:

  • Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego (część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM2024_jezyk_polski_pp.pdf
  • Informator o egzaminie maturalnym z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego (poziom podstawowy) od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM2024_matematyka_pp.pdf
  • Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2024/2025: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/2024/Informator_EM_2024_angielski.pdf

Informator o maturze 2025 przygotowany przez CKE w formie pytań i odpowiedzi: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/o-egzaminie/.

Czytaj więcej

Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP

Do matury 2025 przystąpi ok. 275 400 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zdawać będą maturę w Formule 2023, wprowadzonej jako konsekwencja likwidacji gimnazjów. Piszą ją uczniowie, którzy po szkole podstawowej szli od razu do szkół ponadpodstawowych. Równolegle odbywają się egzaminy w Formule 2015, skierowanej do uczniów, którzy uczyli się w trybie: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i dziś na przykład chcą poprawiać wynik. Ta druga grupa jest jednak w mniejszości.

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: Czym jest błąd kardynalny? Czym można przez niego nie zdać matury?
egzaminy
Ania od Matmy: Każdy, kto chce, może zdać maturę z matematyki
Matura i egzamin ósmoklasisty
Wyniki matur 2025: Kiedy zostaną ogłoszone? Czy można poznać je wcześniej?
Matura i egzamin ósmoklasisty
„Matura 2025 przecieki”. Co się pod tym kryje? Lepiej uważać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: Co grozi za wniesienie telefonu na egzamin?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne