[b]Najważniejsze zmiany dla rodziców:[/b]
[b]- Pięciolatki do przedszkoli.[/b]
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty (z marca 2009 r.) każdy pięciolatek ma prawo do miejsca w przedszkolu (od września 2011 r. prawo przechodzi w obowiązek pójścia do przedszkola). Oznacza to, że nawet jeśli we wrześniu rodzic będzie chciał zapisać dziecko do przedszkola, to samorząd musi znaleźć wolne miejsce. Pięciolatki mają się w przedszkolach przygotowywać do pójścia do szkoły w wieku sześciu lat.
[b]- Kto przeciw zajęciom o seksie?[/b]
W pierwszych dniach września ci rodzice, którzy nie wyrażają zgody na uczęszczanie swoich dzieci na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, powinni złożyć dyrektorowi szkoły pisemny sprzeciw. Tylko wówczas ich dzieci będą z tych zajęć zwolnione. Jeśli takie pisemne oświadczenie rodziców do szkoły nie dotrze, uczniowie obowiązkowo będą musieli się stawić na zajęcia. Minister edukacji znowelizowała bowiem rozporządzenie, które mówi o uczęszczaniu na zajęcia z edukacji seksualnej. Do tej pory rodzice wyrażali swą zgodę. Zdaniem MEN zmiana spowoduje większą frekwencję. Mogło się bowiem zdarzyć, że rodzice np. zapomnieli dopełnić formalności.
Uczniowie pełnoletni, którzy nie chcą chodzić na zajęcia z edukacji seksualnej, sami piszą oświadczenia. Minister edukacji podaje, że obecnie w zajęciach wychowania do życia w rodzinie uczestniczy 64,7 proc. uczniów szkół podstawowych, 65,4 proc. gimnazjów, 37,7 proc. liceów ogólnokształcących, 43,7 proc. liceów profilowanych, 50,5 proc. techników i 43,7 proc. zasadniczych szkół zawodowych.
[b]- E-dzienniczek.[/b]
Coraz więcej rodziców będzie mogło, nie ruszając się sprzed komputera, sprawdzić, jakie dziecko ma oceny. Szkoły mogą zrezygnować z prowadzenia dzienników papierowych i zastąpić je elektronicznymi, które dają możliwość kontaktowania się z rodzicami poprzez Internet. W lipcu minister edukacji podpisała rozporządzenie, na mocy którego dokumentacja elektroniczna staje się tak samo ważna jak papierowa. Resort edukacji szacuje, że ok. 0,3 proc. szkół w Polsce prowadzi, obok dziennika tradycyjnego, e-dzienniki. Zdaniem resortu ich zaletą jest szybkość zestawiania danych i przekazywania informacji.
[b]- Lekcje w domu.[/b]
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty precyzuje prawa rodziców do prowadzenia nauczania domowego. Mogą z niego korzystać dzieci od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej. Zezwolenie na nauczanie domowe rodzice uzyskają u dyrektora szkoły na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko musi realizować obowiązującą w szkołach podstawę programową i raz w roku podejść do egzaminów klasyfikacyjnych.
[i]—rc[/i][/ramka]
[ramka][srodtytul]Rozliczanie z godzin i wyników egzaminów[/srodtytul]
[b]Ważne dla gmin, dyrektorów, nauczycieli:[/b]
[b] - Godzina do rozliczenia.[/b]
Nauczyciele będą musieli się rozliczyć przed samorządami z godziny przepracowanej z uczniami w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy.
[b]- Menedżerowie i fachowcy.[/b]
Szkoły mogą lepiej wynagradzać zatrudnianych fachowców uczących przedmiotów zawodowych, którzy nie mają wykształcenia pedagogicznego. Do tej pory otrzymywali wynagrodzenie takie jak nauczyciel kontraktowy (rozpoczynający pracę). Teraz mogą mieć pensje nauczyciela z najwyższym stażem. A samorząd może jako dyrektora zatrudnić osobę bez wykształcenia pedagogicznego.
[b]- Przekazywanie szkół.[/b]
Samorządy mogą bez potrzeby stawiania szkoły w stan likwidacji przekazać placówkę – liczącą nie więcej niż 70 uczniów – stowarzyszeniu lub fundacji. Szkoła pozostanie bezpłatna.
[b]- Raport z wyników.[/b]
Do 31 października każdego roku samorząd ma przedstawić mieszkańcom, np. na sesji rady miasta, raport o stanie edukacji (przede wszystkim powinien omówić wyniki egzaminów).
[b]- Internet pod kontrolą.[/b]
Dyrektorzy mają obowiązek zabezpieczania komputerów, z których korzystają uczniowie, przed możliwością wejścia na strony z treściami dla nich nieprzeznaczonymi.
[i]—rc[/i][/ramka]
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.czeladko@rp.pl]r.czeladko@rp.pl[/mail]