Duże zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025. Jakie nowości czekają na zdających?

Egzamin ósmoklasisty 2025 już w połowie maja. Uczniowie powinni przygotować się na pewne nowości w jego formule, w tym m.in. na wydłużenie czasu przeznaczonego na pisanie. Jakie inne zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025 czekają zdających w porównaniu z poprzednim rokiem?

Publikacja: 24.04.2025 07:02

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2025: Co czeka zdających w tym roku?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2025: Co czeka zdających w tym roku?

Foto: Chinnapong / Adobe Stock

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku w dniach od 13 do 15 maja, natomiast termin dodatkowy wyznaczony został na 10-13 czerwca. Zdający swoje wyniki poznają 4 lipca.

Jakie zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025? Komunikat MEN

31 stycznia Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wydało komunikat, w którym poinformowało o wprowadzeniu zmian w organizacji egzaminu ósmoklasisty. Zmiany te są wynikiem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 27 stycznia 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

W związku z nim na egzaminie ósmoklasisty 2025 wprowadzone zostaną zmiany dotyczące trzech następujących kwestii:

  • czasu trwania egzaminu,
  • wykorzystania Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO),
  • okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu z danego przedmiotu.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025: CKE wskazała, z jakimi zadaniami nie radzą sobie uczniowie

Egzamin ósmoklasisty 2025: Zdający będą mieli więcej czasu na pisanie

W tym roku zmianie ulegnie przede wszystkim czas trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu. Zostanie on wydłużony o ok. 25 proc., a dokładnie z:

  • języka polskiego o 30 minut – ze 120 minut do 150 minut;
  • matematyki o 25 minut – ze 100 minut do 125 minut;
  • języka obcego nowożytnego o 20 minut – z 90 minut do 110 minut.

CKE we wspomnianym komunikacie zaznacza, że wydłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty „[…] pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi”.

Egzamin ósmoklasisty 2025: Jakie jeszcze zmiany czekają zdających?

Kolejna nowość w egzaminie ósmoklasisty 2025 dotyczy wykorzystania do jego przeprowadzenia Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Ma to związek ze zmianami, które wprowadziła ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, w której dodano rozdział mówiący o systemach teleinformatycznych wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Już w tym roku

Trzecia zmiana dotycząca egzaminu ósmoklasisty 2025 związana jest z okresem przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu z danego przedmiotu. Okres ten od tego roku ulegnie skróceniu z 2 lat do 6 miesięcy. Wprowadzona zmiana jest wynikiem m.in. konieczności ujednolicenia okresu archiwizowania dokumentacji egzaminacyjnej.

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025: Dyrektor CKE zdradza szczegóły

Na temat zmian w egzaminie ósmoklasisty 2025 wypowiedział się prof. Robert Zakrzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w podcaście „Rzeczpospolitej” zatytułowanym „Szkoła na nowo". W rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką przyznał, że egzamin ósmoklasisty będzie w tym roku łatwiejszy, a to za sprawą uszczuplenia w czerwcu 2024 roku podstawy programowej. To na niej natomiast, a nie – tak jak do tej pory – na wymaganiach egzaminacyjnych, oparte będą arkusze.

Szef CKE wspomniał również, że w czasie oceniania tegorocznego egzaminu z matematyki być może w niewielkim stopniu wprowadzone zostanie e-ocenianie:

- Do tej pory e-ocenianie było tylko na języku rosyjskim i niemieckim. Teraz testujemy e-ocenianie na matematyce. Ale póki nie będę na 150 proc. pewien, że jesteśmy do tego przygotowani, nie podejmę decyzji o e-ocenianiu – zaznaczył prof. Zakrzewski.

Na czym polega e-ocenianie? Jak wyjaśnił dyrektor CKE, wiąże się z umieszczeniem w arkuszu egzaminacyjnym specjalnej wkładki przeznaczonej na odpowiedzi na pytania otwarte. To w niej zdający wpiszą swoje rozwiązania zadań. W trakcie oceniania egzaminu wkładka zostanie zeskanowana, a skany przeniesione zostaną do odpowiedniego oprogramowania. Następnie udostępniane będą do sprawdzenia odpowiednio przeszkolonym w tym zakresie egzaminatorom. Ci ostatni uzyskają dostęp do skanów na swoich komputerach.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku w dniach od 13 do 15 maja, natomiast termin dodatkowy wyznaczony został na 10-13 czerwca. Zdający swoje wyniki poznają 4 lipca.

Jakie zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025? Komunikat MEN

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025 ze zmianami. Na jakie nowości powinni się przygotować maturzyści?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025. Wiadomo, ile osób przystąpi do egzaminów. Nowe dane CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Co jeść przed maturą? Taka dieta ułatwi naukę
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matematyka na maturze 2025: Zadania, tematy, wymagania, czas
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze