Matura dla poliglotów pod znakiem zapytania

Niepewny jest los matur w językach obcych. O przyszłości egzaminu może przesądzić liczba zdających

Publikacja: 22.12.2009 01:46

Matura dla poliglotów pod znakiem zapytania

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Klaudia Grabowska, tegoroczna maturzystka z III LO w Gdyni, prócz egzaminów maturalnych w języku polskim będzie zdawała biologię po angielsku.

– Chcę się dostać na studia medyczne i mam ambicję, by sprawdzić znajomość angielskiego słownictwa z anatomii i fizjologii – mówi.

Maturę w językach obcych zdaje się w ok. 100 liceach, w których są prowadzone lekcje w językach obcych z: matematyki, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki. Egzaminy obcojęzyczne mają sprawdzić znajomość specjalistycznego słownictwa.

[wyimek]100 liceów umożliwiłozdawanie dwujęzycznej matury[/wyimek]

Ale co roku podchodzi do nich tylko kilkuset z przeciętnie ponad 400 tys. maturzystów. Choćby w 2009 r. przedmioty po francusku zdawało ok. 300 osób, a np. matematykę po angielsku – 85. W ubiegłym roku szkolnym MEN chciał nawet zlikwidować egzaminy ze względu na wysokie koszty. Przygotowanie arkusza egzaminacyjnego to bowiem ok. 20 tys. zł.

[wyimek]20 tys. zł kosztuje przygotowanie arkusza w języku obcym[/wyimek]

Ostatecznie dyrektorom liceów udało się obronić egzaminy. Nie wiadomo jednak na jak długo, bo w tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna testy obcojęzyczne wyznaczyła na sobotę (22 maja). A MEN zmienił ich zasady i uczniowie z klas dwujęzycznych nie mają obowiązku podchodzenia do egzaminu. – To może spowodować, że część uczniów zrezygnuje – prognozuje Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO.

[wyimek]300 uczniów zdawało w 2009 r. maturę po francusku [/wyimek]

A od liczby chętnych zależeć może los egzaminów. Ta będzie znana 7 lutego – do tego dnia maturzyści składają deklaracje, co chcą zdawać. – Jeśli się okaże, że nie mamy zgłoszeń, sprawa sama się rozwiąże i trzeba będzie się zastanowić nad wycofaniem egzaminów – mówi prof. Krzysztof Konarzewski, dyrektor CKE. Jednak to może nastąpić dopiero od 2015 r. – wtedy MEN chce uprościć system egzaminów. Zdaniem Konarzewskiego już dziś egzamin obcojęzyczny jest tylko dla hobbystów: – Jeśli ktoś zdaje fizykę po niemiecku, to nie wiadomo, o czym wynik egzaminu mówi: o znajomości fizyki czy języka obcego.

Ale dyrektorzy liceów podkreślają, że na bagatelizowanie matury w języku obcym wpływa to, że uczelnie nie biorą jej wyników pod uwagę przy rekrutacji. – Dopóki nie będą chciały mieć kandydatów biegle posługujących się językiem obcym, matura dwujęzyczna będzie spychana na margines – mówi Aleksandra Ratuszniak, wicedyrektor XIII LO w Łodzi.

Dlaczego uczelnie nie honorują tych egzaminów? – Podstawą rekrutacji na studia jest zdana matura. Wszyscy, którzy ją mają, powinni mieć takie same szanse. Nie możemy wprowadzać dodatkowego kryterium różnicującego maturzystów – tłumaczy dr Henryk Rebandel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Klaudia Grabowska, tegoroczna maturzystka z III LO w Gdyni, prócz egzaminów maturalnych w języku polskim będzie zdawała biologię po angielsku.

– Chcę się dostać na studia medyczne i mam ambicję, by sprawdzić znajomość angielskiego słownictwa z anatomii i fizjologii – mówi.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego