Konkurs zorganizowały Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Patentowy RP, by inspirować młodych ludzi do udziału w pracach badawczych i do poszukiwania nowatorskich rozwiązań.
O nagrody i uznanie rywalizowali studenci studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwenci uczelni, którzy w trakcie studiów opracowali wynalazek lub tzw. wzór użytkowy oraz zgłosili go do ochrony w Urzędzie Patentowym RP albo odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.
Do konkursu zgłoszono 61 wynalazków. Wśród autorów znaleźli się studenci 20 szkół wyższych. Najwięcej zgłoszeń, aż 12, napłynęło od młodych twórców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Nagrodzone zostały trzy pomysły. „Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych" to wynalazek pomagający w pisaniu osobom, które nie mają kilku palców lub mają ograniczoną motorykę dłoni. Dzięki tej aparaturze można pisać, mając tylko jeden palec, można ją wykorzystać także jako uchwyt śrubokręta, sztućców, myszki komputerowej, szczoteczki do zębów lub pędzla. Autorem wynalazku jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.