Stypendia wypłaci Prawniczy Fundusz Solidarności, finansowany przez czołowe polskie i zagraniczne kancelarie prawne. Za rozdysponowanie środków odpowiada Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. On też prowadzi nabór (trwa do 30 listopada). Pierwszy nabór zakończył się w lipcu, a stypendium wynosiło 100 tys. zł na cały rok.

– Projekty, na które przyznano stypendium, dotyczą korytarzy humanitarnych jako prawnego instrumentu rozwiązywania kryzysu imigracyjnego w Europie; polskich i unijnych regulacji ws. mediów i ochrony danych osobowych (jakie z tych doświadczeń może wykorzystać Ukraina); modelu postępowania z nieletnimi w Ukrainie i Polsce (od karania do wychowania), odpowiedzialności za zabójstwa z naruszeniem reguł i obyczajów wojny (na przykładzie rosyjskiej agresji na Ukrainę 2014 –2022) – mówi Agnieszka Gajek z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

– Celem projektu jest połączenie naszego świata prawniczego z ukraińskim i rzeczywiste wsparcie dla nauczycieli akademickich, by mogli przez rok zajmować się pracą naukową – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Adam Bodnar, członek Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Czytaj więcej

Uciekinierzy mogą liczyć na pomoc prawników