Aktualizacja: 22.11.2024 00:44 Publikacja: 07.05.2024 11:09
Foto: AdobeStock
„Bunt i konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?” – to tematy, z którymi musieli zmierzyć się w tym roku maturzyści. W swojej pracy mieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.
Matury poprawkowe trwają - podchodzi do nich ponad 25 tys. uczniów, którzy w maju nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów. Kto może poprawić maturę? Kiedy poznamy wyniki matur poprawkowych?
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dużą nowelizację kilku ustaw oświatowych, m.in. ustawy o systemie oświaty i Prawa oświatowego. W chwili obecnej trwają uzgodnienia i konsultacje społeczne. Najistotniejsze zmiany dotyczą egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego, podręczników i szkolnictwa zawodowego.
Trwające wciąż prace nad zmianami podstaw programowych dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i branżowych zakładają nie tylko redukcję materiału o 20%, czy modyfikację niektórych wymagań szczegółowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Egzamin ósmoklasisty 2024 - język polski. Podczas egzaminu uczniowie muszą wykazać się znajomością lektur, które czytali od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej. Ich znajomość może okazać się kluczowa.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.
Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum opuścił areszt. Wpłacił 2 mln zł, a to nie wszystkie zabezpieczenia jakie nałożyła na niego prokuratura.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas