Studia bez granic pozwalają na zdobycie unikalnych kontaktów

Międzynarodowe studia magisterskie poszerzają horyzonty, uczą samodzielności i sprzyjają poznawaniu innych kultur. Studenci kształcą się w kilku krajach, więc mają okazję zbudować sieć kontaktów.

Holandia, Irlandia i Włochy – w tych krajach chcą studiować Polacy

Ponad 40 proc. osób decydujących się na studia za granicą wybierało uczelnie w krajach należących do Unii Europejskiej. Polacy najczęściej wybierali uczelnie holenderskie.

Erasmus+ działa od 35 lat

Na lata 2021–2027 budżet programu został podwojony w stosunku do lat 2014–2020 i wynosi ponad 28 mld euro.

Rosyjscy studenci zablokowani. Większość zachodnich uczelni ich nie przyjmie

Międzynarodowy egzamin językowy TOEFL English stanowiący przepustkę do studiowania za granicą, organizowany przez Educational Testing Service (ETS), nie jest już dostępny dla obywateli Rosji. Brak tego egzaminu zamyka możliwość studiowania na większości zachodnich uczelni.

Wojenny Erasmus na studiach. Uczelnie wspierają uchodźców

Ukraińscy studenci rzadko są dopisywani do istniejących grup. Studia rozpoczną w październiku, teraz uczą się polskiego.

Uczelnie są otwarte dla ukraińskich studentów

Darmowe akademiki, uproszczone formalności dotyczące przeniesienia na studia, pomoc finansowa i psychologiczna – tak pomagają szkoły wyższe.

Michał Mazur: Czy Polacy studiujący za granicą wrócą do Polski?

Dziś poza granicami naszego kraju studiuje ponad 50 tys. młodych Polaków, dla których wyjazd był szansą na realizację marzeń i edukację na najwyższym poziomie. Od wspólnych wysiłków administracji i biznesu zależy teraz, czy te talenty zasilą polską gospodarkę, czy też zostaną na Zachodzie. Potrzebujemy spójnej strategii, aby zapobiec dalszemu drenażowi mózgów i odpływowi tych najzdolniejszych.