Podczas rejestracji rezydenta Federacji Rosyjskiej na stronie egzaminacyjnej pojawia się komunikat, że dane użytkownika nie spełniają wymagań ETS. To amerykańska organizacja pożytku publicznego, która od organizuje kilkudziesięciu lat organizuje egzaminy języka angielskiego uznawane za przepustkę na zagraniczne studia.

Na prośbę wydawnictwa Mediazona (uznanego przez Kreml za agenta zagranicznego) ETS potwierdził, że obywatelom Rosji i Korei Północnej zabrania się tworzenia kont oraz zapisywania się na egzaminy. Decyzję taką organizacja podjęła na wniosek Departamentu Skarbu USA. Nie sprecyzowano, na jakie wymogi Białego Domu powołał się organizator. Ograniczenia dotyczą zarówno obywateli, jak i mieszkańców Rosji.

Przeprowadzanie egzaminów TOEFL w Rosji i na Białorusi zostało zawieszone na początku marca po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja wypowiada memorandum podpisane z USA

W maju Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Moskwie opracowała egzamin, który według kierownictwa uczelni może stać się odpowiednikiem IELTS i TOEFL, pisze Kommersant. Nie wiadomo jednak kto i gdzie będzie takie egzaminy honorował.

Wspomniane międzynarodowe systemy oceny znajomości języka angielskiego są najczęściej branymi pod uwagę egzaminami językowymi na świecie, umożliwiającymi studentom zagranicznym naukę w europejskich i północnoamerykańskich placówkach edukacyjnych.