Rosyjscy studenci zablokowani. Większość zachodnich uczelni ich nie przyjmie

Międzynarodowy egzamin językowy TOEFL English stanowiący przepustkę do studiowania za granicą, organizowany przez Educational Testing Service (ETS), nie jest już dostępny dla obywateli Rosji. Brak tego egzaminu zamyka możliwość studiowania na większości zachodnich uczelni.

Publikacja: 03.08.2022 11:09

Rosyjscy studenci zablokowani. Większość zachodnich uczelni ich nie przyjmie

Foto: Adobe Stock

Podczas rejestracji rezydenta Federacji Rosyjskiej na stronie egzaminacyjnej pojawia się komunikat, że dane użytkownika nie spełniają wymagań ETS. To amerykańska organizacja pożytku publicznego, która od organizuje kilkudziesięciu lat organizuje egzaminy języka angielskiego uznawane za przepustkę na zagraniczne studia.

Na prośbę wydawnictwa Mediazona (uznanego przez Kreml za agenta zagranicznego) ETS potwierdził, że obywatelom Rosji i Korei Północnej zabrania się tworzenia kont oraz zapisywania się na egzaminy. Decyzję taką organizacja podjęła na wniosek Departamentu Skarbu USA. Nie sprecyzowano, na jakie wymogi Białego Domu powołał się organizator. Ograniczenia dotyczą zarówno obywateli, jak i mieszkańców Rosji.

Przeprowadzanie egzaminów TOEFL w Rosji i na Białorusi zostało zawieszone na początku marca po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja wypowiada memorandum podpisane z USA

W maju Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Moskwie opracowała egzamin, który według kierownictwa uczelni może stać się odpowiednikiem IELTS i TOEFL, pisze Kommersant. Nie wiadomo jednak kto i gdzie będzie takie egzaminy honorował.

Wspomniane międzynarodowe systemy oceny znajomości języka angielskiego są najczęściej branymi pod uwagę egzaminami językowymi na świecie, umożliwiającymi studentom zagranicznym naukę w europejskich i północnoamerykańskich placówkach edukacyjnych.

Wymiana międzynarodowa
Studia bez granic pozwalają na zdobycie unikalnych kontaktów
Wymiana międzynarodowa
Erasmus+ działa od 35 lat
Wymiana międzynarodowa
Wojenny Erasmus na studiach. Uczelnie wspierają uchodźców