Na złożenie papierów w Holandii decyduje się w tym przypadku aż 18 proc. osób – wynika z danych Elab Education Laboratory. To efekt nie tylko efekt szerokiej oferty studiów w języku angielskim, ale także relatywnie niskich kosztów studiowania.
Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Irlandia, gdzie studiować chce co dziesiąta osoba. - W naszym zestawieniu bierzemy pod uwagę kraje Unii Europejskiej, więc nie mogły się w nim pojawić Anglia czy Szkocja. Na drugie miejsce na naszej liście z dwucyfrowym wynikiem wskoczyła Irlandia, którą zainteresowana jest coraz większa grupa osób - mówi Karol Glonek z Elab, firmy doradztwa edukacyjnego.
Na trzecim miejscu znalazły się Włochy (8 proc.).
Spadło natomiast zainteresowanie studiami w Danii (1,5 proc.), gdzie ograniczono liczbę kierunków prowadzonych w języku angielskim. Dlatego też studenci zaczęli szukać innych możliwości.
Choć wcześniej Dania mogła liczyć nawet na dwucyfrowy wynik, w tym roku nawet Hiszpania i Francja (po 2 proc.) wyprzedziły najmniejszy z krajów nordyckich. - Uczelnie z tych krajów mają bardzo ciekawą ofertę studiów w języku angielskim. Jednak dla osób, które chcą tam studiować wyzwaniem często jest samo złożenie dokumentów, ponieważ część infolinii i procesów aplikacyjnych jest prowadzona w językach hiszpańskim i francuskim - komentuje Karol Glonek.