Erasmus +, najpopularniejszy unijny program zwiększający mobilność studentów, kończy właśnie 35 lat. I choć od początku istnienia przeszedł już wiele zmian oraz doczekał się różnych odsłon, wciąż kojarzy się z szansą dla młodych ludzi na realizację części studiów za granicą. A także możliwością przeżycia niepowtarzalnej przygody.
Zachodziły zmiany
– Erasmus+ jest prawdziwym osiągnięciem Europy. Liczby mówią same za siebie: do tej pory prawie 13 mln uczestników mogło uczyć się, pracować lub szkolić się za granicą – mówiła we wrześniu podczas spotkania z byłymi i obecnymi uczestnikami programu do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel. – Każdego roku ponad 600 tys. Europejczyków korzysta z możliwości oferowanych przez ten program. Wszyscy mówią to samo: że program odmienił ich życie. Od czasu jego utworzenia w 1987 r. Erasmus+ wychowuje nowe pokolenia wykształconych, wyszkolonych i zaangażowanych Europejczyków, połączonych ponad granicami – tłumaczyła urzędniczka.
Na przestrzeni lat w programie Erasmus+ zaszły istotne zmiany; jest on stale unowocześniany, rozszerzany i otwarty na kraje, które nie były jego uczestnikami od pierwszych dni jego istnienia. Początkowo (działa od 1987 r.) zaledwie 3 tys. studentów korzystało z programu, który obecnie oferuje możliwości współpracy i mobilności w zakresie edukacji szkolnej uczniom i nauczycielom kształcenia i szkolenia zawodowego, studentom szkolnictwa wyższego i uczestnikom kształcenia dorosłych, a także projekty dla uczniów zawodu, młodzieży, osób pracujących z młodzieżą, a nawet (od 2023 r.) trenerów sportowych.
Rozszerzenie to pod względem geograficznym i sektorowym doprowadziło w 2021 r., pomimo niekorzystnej sytuacji sanitarnej, do realizacji ponad 615 tys. działań w zakresie mobilności. W 2014 r. nazwa programu uległa zmianie na „Erasmus+”, by zaznaczyć rozszerzenie programu na wszystkie dziedziny edukacji oraz na młodzież i sport. Erasmus+ oferuje wszystkim grupom wiekowym możliwość odkrywania innych krajów dzięki szerokiemu wyborowi organizacji uczestniczących.
Kolejne wyzwania
W reakcji na pandemię Covid-19 program Erasmus+ dostosowano za pomocą uproszczonych przepisów i procedur, aby lepiej uwzględnić mobilność, oraz w drodze dwóch nadzwyczajnych zaproszeń do składania wniosków w celu wsparcia gotowości edukacji cyfrowej i umiejętności kreatywnych.