Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć z matematyki? Lista

Już we wtorek 13 maja rozpocznie się egzamin ósmoklasisty 2025. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Egzamin z matematyki napiszą dzień później, w środę 14 maja o godz. 9. Jakie umiejętności będą wymagane? Co warto powtórzyć?

Publikacja: 11.05.2025 08:07

Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki rozpocznie się 14 maja o godz. 9:00

Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki rozpocznie się 14 maja o godz. 9:00

Foto: Adobe Stock

Egzamin z matematyki jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów, przed którymi stają uczniowie klas VIII. Podejście do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Czy można go nie zdać?

Egzamin z matematyki jest dla uczniów klas VIII obowiązkowy. Choć teoretycznie egzaminu tego nie można nie zdać, bo nie ma określonego progu zdawalności, to podejście do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Dla uczniów jest to pierwszy w życiu tak ważny test wiedzy, który ma istotny wpływ na dalszą edukację.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza, w jakim stopniu uczeń VIII klasy szkoły podstawowej spełnia wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Pozostałymi obowiązkowymi przedmiotami podczas egzaminu ósmoklasisty są język polski oraz język obcy nowożytny – angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski lub rosyjski.

Czytaj więcej

Egzaminy ósmoklasisty 2025: Kiedy są i ile trwają? Czy można ich nie zdać?

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z matematyki 2025? Ile trwa?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbywa się w formie pisemnej. Na jego napisanie uczniowie mają 125 minut. Zdający powinien mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎Nie można natomiast korzystać z kalkulatora.

Egzamin z matematyki składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Jak wyjaśnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, zadania zamknięte polegają na wyborze prawidłowej odpowiedzi, są to m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Przy zadaniach otwartych należy samodzielnie sformułować odpowiedź. Rozwiązanie musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdować się będzie od 20 do 21 pytań, w tym 14-15 zadań zamkniętych i 5-6 zadań otwartych. Do zdobycia jest 14-15 punktów za zadania zamknięte i 15-16 punktów za zadania otwarte. Łącznie uzyskać można 30 punktów.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć na język polski? Lista lektur i najczęstsze błędy

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania umiejętności opisanych w wymaganiach ogólnych podstawy programowej kształcenia ogólnego:

• sprawność rachunkowa:

1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych; 2. Weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania

• wykorzystanie i tworzenie informacji:

1. Odczytywanie i interpretowanie danych przedstawionych w różnej formie oraz ich przetwarzanie; 2. Interpretowanie i tworzenie tekstów o charakterze matematycznym oraz graficzne przedstawianie danych; 3. Używanie języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników

• wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji:

1. Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.; 2. Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym

• rozumowanie i argumentacja:

1. Przeprowadzanie prostego rozumowania, podawanie argumentów uzasadniających poprawność rozumowania, rozróżnianie dowodu od przykładu; 2. Dostrzeganie regularności, podobieństw oraz analogii i formułowanie wniosków na ich podstawie; 3. Stosowanie strategii wynikającej z treści zadania, tworzenie strategii rozwiązania problemu, również w rozwiązaniach wieloetapowych oraz w takich, które wymagają umiejętności łączenia wiedzy z różnych działów matematyki

Czytaj więcej

Duże zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025. Jakie nowości czekają na zdających?

Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki. Czego mogą dotyczyć zadania?

Wymagany zakres wiedzy obejmuje materiał przerabiany w klasach IV-VIII. Można spodziewać się zadań obejmujących takie wymagania szczegółowe jak:

  • Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym i działania na nich
  • Liczby całkowite
  • Ułamki zwykłe i dziesiętne i działania na nich
  • Elementy algebry
  • Proste i odcinki, kąty, wielokąty, koła i okręgi, bryły
  • Obliczenia w geometrii
  • Obliczenie praktyczne
  • Elementy statystyki opisowej
  • Potęgi o podstawach wymiernych
  • Pierwiastki
  • Tworzenie wyrażeń algebraicznych z jedną i wieloma zmiennymi
  • Przekształcanie wyrażeń algebraicznych. Sumy algebraiczne i działania na nich
  • Obliczenia procentowe
  • Równania z jedną niewiadomą
  • Proporcjonalność prosta
  • Własności figur geometrycznych na płaszczyźnie
  • Oś liczbowa. Układ współrzędnych na płaszczyźnie
  • Geometria przestrzenna
  • Wprowadzenie do kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa
  • Odczytywanie danych i elementy statystyki opisowej
  • Długość okręgu i pole koła

Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki. Przykładowe zadania

W "Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z matematyki od roku szkolnego 2024/2025" dostępnym na stronie CKE można znaleźć przykładowe zadania z rozwiązaniami.

Jedno z nich brzmi: "Kasia zauważyła, że ścienny zegar w mieszkaniu babci w ciągu każdej godziny spóźnia się o kolejne 4 minuty. Gdy poprawnie działający zegarek Kasi wskazywał godzinę 9:00, dziewczynka ustawiła na zegarze ściennym tę samą godzinę. Przyjęła, że w każdym kolejnym kwadransie opóźnienie jest jednakowe. Którą godzinę wskaże – zgodnie z założeniami Kasi – zegar ścienny po upływie 2 godzin i 3 kwadransów od godziny 9:00, jeżeli zachowana zostanie zaobserwowana tendencja opóźniania?"

Do wyboru są odpowiedzi: A. 11:34 B. 11:37 C. 11:41 D. 11:56

Prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A.

Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki warto również zapoznać się z arkuszami z poprzednich lat.

Egzamin z matematyki jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów, przed którymi stają uczniowie klas VIII. Podejście do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Czy można go nie zdać?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Słownictwo i gramatyka z języka angielskiego. Co musisz umieć?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć na język polski? Lista lektur i najczęstsze błędy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzaminy ósmoklasisty 2025: Kiedy są i ile trwają? Czy można ich nie zdać?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matury trwają, a przed nami egzamin ósmoklasisty. Co czeka uczniów?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: Język angielski, poziom podstawowy. Arkusz CKE
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem