Matura 2025 ze zmianami. Na jakie nowości powinni się przygotować maturzyści?

Jakie zmiany czekają uczniów na tegorocznej maturze? Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Robert Zakrzewski uważa, że ze względu na skrócony zakres podstawy programowej matura w 2025 roku powinna być łatwiejsza. Wszystko jednak zależy od kompetencji i przygotowania zdających.

Publikacja: 22.04.2025 07:12

Tegoroczna matura będzie łatwiejsza? Dyrektor CKE opowiada o zmianach

Tegoroczna matura będzie łatwiejsza? Dyrektor CKE opowiada o zmianach

Foto: Lukasz / Adobe Stock

Zmiany podczas tegorocznych matur dotyczą m.in. podstawy programowej oraz sprawdzania przez system e-oceniania.

Co zmieni się na maturze w 2025 roku?

Prof. Robert Zakrzewski w podcaście „Szkoła na nowo” odniósł się do zmian w egzaminie maturalnym, których mogą spodziewać się tegoroczni maturzyści. Przede wszystkim podkreślił, że egzaminy będą opierać się na wymaganiach z podstawy programowej. Dotychczas arkusze powstawały na podstawie wymagań egzaminacyjnych, w 2025 roku będą natomiast sprawdzać pełnię wiedzy i umiejętności zawartych w podstawie. Czy to oznacza trudniejszą maturę? Niekoniecznie. Warto bowiem mieć świadomość, że ministra edukacji skróciła zakres w podstawie programowej i arkusze egzaminacyjne będą do tego przystosowane. To oznacza, że matura w 2025 roku może być łatwiejsza, niż się to mogło wydawać.

Po drugie, niektóre arkusze mogą być sprawdzane przez dwie osoby, co może pozwolić na inne, świeże spojrzenie. Dyrektor CKE zaznacza, że ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw podpisana przez prezydenta w grudniu 2024 roku dopuściła do systemu sprawdzania egzaminów maturalnych weryfikatorów, co zostanie wykorzystane w części prac.

Czytaj więcej

Co jeść przed maturą? Taka dieta ułatwi naukę

Matura z matematyki sprawdzana za pomocą e-oceniania?

To już drugi rok, w którym stopniowo wprowadzany jest do sprawdzania matur system e-oceniania. Aktualnie używa się go w przypadku języka rosyjskiego oraz niemieckiego. Jak poinformował Zakrzewski, trwają prace nad wykorzystaniem e-oceniania przy sprawdzaniu matury z matematyki. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy będzie można z takiego systemu skorzystać już w tym roku.

E-ocenianie polega na tym, że arkusz maturalny posiada dodatkową wkładkę na pytania otwarte obok karty odpowiedzi, w której uczeń zakreśla odpowiedzi z pytań zamkniętych. Karta odpowiedzi jest skanowana i oprogramowanie błyskawicznie pokazuje, jaki jest wynik. Natomiast w przypadku pytań otwartych po zeskanowaniu wkładki skany będą przesyłane do oprogramowania, a wyszkolony egzaminator będzie mógł je sprawdzić. Odpowiednie dostosowanie systemu i wyszkolenie egzaminatorów wymaga jednak czasu.

Czytaj więcej

Matura 2025. Wiadomo, ile osób przystąpi do egzaminów. Nowe dane CKE

Diagnoza CKE przed maturą 2025: Na co zwrócić uwagę podczas nauki?

CKE przeprowadziło w grudniu 2024 roku badanie diagnostyczne na próbie 2985 uczniów z tych samych 100 oddziałów w liceach i technikach na terenie kraju. Wyniki diagnozy w zakresie przygotowania uczniów do matury w 2025 roku zostały przedstawione w dokumencie, który Komisja udostępniła na swojej stronie internetowej.

Wyniki diagnozy wskazują, że język polski na poziomie podstawowym zdało 80 proc. licealistów oraz 53 proc. uczniów technikum (co jest jednoznaczne z tym, że gdyby były to majowe egzaminy maturalne, języka polskiego nie zdałaby prawie połowa uczniów technikum), matematykę – 81 proc. licealistów i 60 proc. uczniów technikum, natomiast język angielski – 94 proc. licealistów oraz 83 proc. uczniów technikum.

Według przeprowadzonego badania największą trudność w przypadku egzaminu z języka polskiego sprawia maturzystom między innymi tworzenie notatki syntetyzującej, podawanie przykładów z utworów literackich, które mają wspierać wyjaśnienie zagadnienia, czy przetwarzanie oraz porównywanie informacji zawartych we fragmentach różnych utworów. Egzaminatorzy w zakresie kompetencji polonistycznych polecają na przykład, by zastanowić się, czy każde słowo tematu wypracowania jest dla zdającego zrozumiałe – jeśli nie, najlepszym wyjściem jest wybór innego tematu. Ponadto warto zaplanować czas rozwiązania zadań i napisania wypracowania. Ważne jest też formułowanie w pracach argumentów, a nie tworzenie streszczeń i ogólników. Treści wypowiedzi argumentacyjnej powinny być natomiast ułożone problemowo.

Czytaj więcej

Matematyka na maturze 2025: Zadania, tematy, wymagania, czas

W przypadku matematyki najtrudniejsze okazały się zadania z geometrii oraz takie, które wymagały przeprowadzenia kilkuetapowego rozumowania i z kontekstem praktycznym. Egzaminatorzy polecają między innymi, by uważnie czytać treści zadań, stosować się do poleceń i zwracać uwagę na czasowniki operacyjne. Warto też sprawdzać poprawność obliczeń i przekształceń. Po rozwiązaniu zadania powinno się sprawdzić, czy wszystkie polecenia zostały w nim ujęte i czy obliczenia zostały wykonane poprawnie, a także czy wynik jest sensowny.

Diagnoza wskazuje, że w przypadku języka angielskiego trudność sprawia znajomość środków językowych oraz znajdowanie w wypowiedzi ustnej lub pisemnej określonych informacji. Egzaminatorzy w tym przypadku zalecają między innymi, by zwrócić uwagę na wszystkie informacje zawarte w poleceniu, takie jak limit wyrazów, użycie konkretnego wyrazu itp. Ważne jest również dokładne czytanie poleceń, poprawność gramatyczna i ortograficzna, a także czytelne pismo.

Zmiany podczas tegorocznych matur dotyczą m.in. podstawy programowej oraz sprawdzania przez system e-oceniania.

Co zmieni się na maturze w 2025 roku?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025. Wiadomo, ile osób przystąpi do egzaminów. Nowe dane CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Co jeść przed maturą? Taka dieta ułatwi naukę
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matematyka na maturze 2025: Zadania, tematy, wymagania, czas
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: Pytania jawne z języka polskiego. Nowa lista