Jak się wychowuje przyszłych studentów Yale? Wyjaśnia dyrektorka szkoły w Lesznie

Jeżeli ktoś ma zdolności i pracuje dużo, a dodatkowo wie czego chce, to można osiągnąć wszystko – mówi Krystyna Łasowska, dyrektor II LO im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami  Dwujęzycznymi i Międzynarodowym w Lesznie.

Publikacja: 20.02.2023 19:06

Krystyna Łasowska, dyrektor II LO im. Mikołaja Kopernika w Lesznie

Krystyna Łasowska, dyrektor II LO im. Mikołaja Kopernika w Lesznie

Foto: materiały prasowe

Uczeń tego liceum Dawid Kopik, to jedyny Polak, który w tym roku dostał się na prestiżowy Uniwersytet Yale. A 21-letni Hugo Chróst, absolwent tego liceum, jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał najbardziej prestiżowe stypendium w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się na liście The Thiel Foundation i dostanie pieniądze by rozwijać  swój biotechnologiczny startup Solvemed. 

Pani dyrektor, kiedy dowiedziała się pani, że uczeń klasy 4e Dawid Kopik stara się o przyjęcie na prestiżowy uniwersytet w USA?

Dwa tygodnie temu. Ucieszyłam, bo to było ważne dla Dawida. Rzeczywiście to wszystko co robił, to z zamierzeniem, żeby tam się dostać.

To nie było tak, że on przypadkiem, że sobie wymyślił, że będzie brał udział w rekrutacji na Yale. To wszystko było u niego mocno przemyślane.  

Wierzyła pani w niego? Liczyła, że się dostanie do Yale?

Życzyłam mu tego, ale zdaję sobie sprawę jak ciężko się dostać na tę uczelnię. A on nie tylko się dostał, ale też ma gwarantowane stypendium. Nie mogę powiedzieć, że nie wierzyłam, bo ja zawsze wierzę w moich uczniów. Natomiast wiem, jak ciężko tam się jest dostać

Dawid jest wybitnym uczniem? Olimpijczykiem?

Właśnie często mnie o to różne osoby pytają. To nie o to chodzi w walce o miejsce na Yale. Czy ma być olimpijczykiem? On gdyby rzeczywiście chciał to byłby olimpijczykiem, dlatego, że ustawiłby się wtedy w kierunku jakiś przedmiotów, w jego przypadku pewnie to by była ekonomia, matematyka, fizyka, informatyka.

Ale, żeby dostać się na Yale trzeba być wszechstronnie uzdolnionym i trzeba mieć taką wiedzę interdyscypilnarną, Więc on postawił na swój rozwój taki wszechstronny.

Także to jest taki chłopak do wszystkiego. Działa w wolontariacie, do tego w kole ekonomicznym, występuję w debatach oxfordzkich, wygrywa także konkursy typy „mam pomysł na biznes.” Ma doskonałe wyniki także w konkursach matematycznych. Świetnie przemawia. On jest wszechstronny. Maturę próbną napisał na 100 procent. Ma średnią 6.0 i to nie jest takie wydumane 6.0. A jesteśmy szkołą dwujęzyczną, mamy IB to jest bardzo wymagający program. Jest dokładny, pracowity, zdolny, to wszystko razem powoduje, że osiąga bardzo wysokie wyniki.

To nie jest przypadek, że taki chłopak wygrywa. Ale może trochę dziwić, że takie sukcesy ma chłopak z małego miasta. Leszno to nie Kraków, czy Warszawa, a Dawid pochodzi z małej miejscowości. Tylko to pokazuje, że jeżeli ktoś ma zdolności i pracuje dużo, a wie czego chce, to można osiągnąć wszystko.

Dawid eseje sam napisał. To nie było tak, ktoś mu w tym pomagał. On długo je pisał, bo się zastanawiał jaki temat podjąć, a tam trzeba tam było napisać je na konkretnie ustaloną liczbę słów. Liczyła się  taka precyzja słowa, to musiało być bardzo lapidarne, także to wszystko przemyślane.  

Klasa 4e do której chodzi Dawid, to klasa dwujęzyczna?

Tak. Niemal cała nasza szkoła jest dwujęzyczna z programem matury międzynarodowej. My mamy na 25 oddziałów – aż 23 dwujęzyczne, w tym dwa matury międzynarodowej.

Dawid jest w klasie dwujęzycznej, matematyczno-fizycznej. Tam jest więcej godzin matematyki i fizyki, i dwujęzyczność czyli uczniowie mają z po sześć 6 godzin angielskiego w tygodniu przez cztery lata.  Poza tym mają kilka przedmiotów wykładanych w języku angielskim: matematykę, fizykę a wcześniej także jeszcze inne przedmioty.

Dawid ma już zapewniony indeks, ale jemu ambicje nie pozwalają na to, żeby sobie zlekceważyć polską maturę . On tym bardziej wie, że musi ją jeszcze lepiej napisać. To jest cały Dawid.

Czy za pani kadencji w tym liceum  Dawid jest jedynym uczniem , który dostał się na prestiżowe studia na zagranicznej uczelni? Czy jednak takich uczniów było ich więcej?

Dawid nie jest jedyny. Każdego roku nasi uczniowie dostają się na dobre studia. Czy to na Oxford, czy Cambridge. Rok wcześniej w 2021 nasz uczeń Hugo Chróst wygrał indeks na Harward, Cambridge i Yale.

On jak był w drugiej klasie liceum to już prowadził wykłady w Cambridge. Był w tej dziesiątce najbardziej wpływowych młodych ludzi na świecie i był w Forbsie.

Wiadomo, że to jest takie spektakularne, bo wiadomo, że Dawid dostał się jako jedyny Polak na Yale, a Hugo jako jedyny Polak dostał się do Doliny Krzemowej.

Jak absolwenci liceum radzą sobie dziś w dorosłym życiu?

Bardzo dobrze maturę zdają, ale ważne, że się dostają na te kierunki, które chcą, a nie tam gdzie są miejsca. A mierzą też wysoko, bo to oni wybierają zawsze. Jak patrzę na tych naszych uczniów to widzę, że wybierają najlepsze kierunki, najlepsze uczelnie w kraju, ale też za granicą.

Jak uczy się, jak wychowuje młodzież, by nie bała się marzyć i sięgała – po możliwości jakie dziś daje otwarty świat? Co jest ważne – ze strony szkoły?

Ze strony szkoły bardzo są ważne programy edukacyjne, a w przypadku akurat naszej szkoły to jest dwujęzyczność i matura międzynarodowa.

Ona już uczy takiej otwartości, takiej open minded. Nasi uczniowie tacy są. A do tego kadra jest szalenie ważna. Nasi uczniowie są też partnerami, mają prawo wypowiadać się głośno, co myślą. 

Uczniowie zawsze ze wszystkim mogą do nauczyciela podejść, zapytać, głośno powiedzieć, co myślą, ale zawsze grzeczne. Mi jest tak trochę niezręcznie o naszej szkole mówić, bo my swoje robimy, a na innych nie patrzymy. Jesteśmy fajną szkołą. 

Czytaj więcej

Facetka_z_Poradni: Sprawdzanie wiedzy nie oznacza wyłącznie stawiania ocen

Uczeń tego liceum Dawid Kopik, to jedyny Polak, który w tym roku dostał się na prestiżowy Uniwersytet Yale. A 21-letni Hugo Chróst, absolwent tego liceum, jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał najbardziej prestiżowe stypendium w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się na liście The Thiel Foundation i dostanie pieniądze by rozwijać  swój biotechnologiczny startup Solvemed. 

Pani dyrektor, kiedy dowiedziała się pani, że uczeń klasy 4e Dawid Kopik stara się o przyjęcie na prestiżowy uniwersytet w USA?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Za granicą
W Charkowie zbudowano szkołę dla dzieci sześć metrów pod ziemią
Za granicą
Ile kosztują studia medyczne za granicą?
Za granicą
Nauczyciele opowiadają o Polakach mieszkających na Wschodzie
Za granicą
Fałszywy nauczyciel wpadł przez błędy ortograficzne
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Za granicą
Bezpłatna podróż koleją po Europie. Do wygrania bilety dla 36 tys. osób