Aktualizacja: 13.12.2024 09:32 Publikacja: 07.06.2024 13:27
Foto: stock.adobe.com
Tekst powstał przy współpracy z Wydawnictwami szkolnymi i Pedagogicznymi SA.
Generalnie nie jest źle. Według informacji z 77 edycji rocznika „Ruch Wydawniczy w Liczbach 2023. Książki” w opracowaniu dr Olgi Dawidowicz-Chymkowskiej, w 2023 roku wydawcy przesłali do Biblioteki Narodowej 33 893 pozycji książkowych. Jest to liczba większa o 1485 tytułów (blisko 5 proc.) niż w roku 2022.
W badaniu umiejętności osób dorosłych PIAAC Polska odnotowała jeden z największych spadków w wynikach. Potrzeba inwestowania w edukację dorosłych oraz wsparcia grup o niskich kompetencjach.
W jaki sposób technologia wpłynie na społeczeństwa przyszłości i jak dostosować edukację do nowoczesnych realiów – zastanowią się uczestnicy konferencji Econverse.
Ten dzień to także hiszpańskie narodowe święto jej patrona – Św. Jerzego. Tradycją stało się, że mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a kobiety dają mężczyznom w prezencie… książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas