Rekrutacja do szkół średnich nadal w toku. Szkoły kompletują listy, są jeszcze wolne miejsca

Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły średniej lub chcą jednak wybrać się na inną placówkę, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Terminy już biegną.

Publikacja: 02.08.2023 18:57

W Warszawie po pierwszej rekrutacji bez miejsc w szkołach pozostało 4500 absolwentów podstawówek

W Warszawie po pierwszej rekrutacji bez miejsc w szkołach pozostało 4500 absolwentów podstawówek

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

- Do czwartku, 3 sierpnia do godz. 15 potrwa rekrutacja uzupełniająca do gdańskich szkół ponadpodstawowych. W tym etapie kandydaci mogą wybierać spośród dostępnych ponad 740 miejsc zarówno w liceach ogólnokształcących, technikach, jak i branżowych szkołach I stopnia. Zgłoszenia możliwe są wyłącznie stacjonarnie w placówkach - przypomina Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

W  rekrutacji do gdańskich szkół samorządowych wzięło udział 6809 osób, a 32 proc. z nich stanowią kandydaci spoza Gdańska. Spośród nich, 5935 zostało zakwalifikowanych, natomiast 874 nie zakwalifikowało się do żadnej ze szkół. 

Miejsc ciągle brakuje

Podobnie jest w innych dużych miastach. Warszawa przygotowała więcej miejsc niż łączna liczba absolwentów warszawskich klas 8 szkół publicznych i niepublicznych - dla 26 600 uczniów przygotowano dokładnie 31 143 miejsca. 

- To okazało się jednak zbyt mało, ponieważ wnioski do stołecznych szkół złożyło łącznie aż 32 900 uczniów z Warszawy i okolic. Stąd nasz apel do ościennych miast o zwiększenie liczby miejsc w podległych im placówkach – przyznała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Czytaj więcej

Pomyłka egzaminatorów może sporo kosztować. Ale trzeba walczyć do końca

W rekrutacji podstawowej we Wrocławiu do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto zakwalifikowało się ponad 10,6 tys. osób, z tego przyjętych jest ponad 9,3 tys. uczniów. Niezakwalifikowanych było ponad 1,1 tys. uczniów.

A w Bydgoszczy po zakończonym, w rekrutacji podstawowej, etapie potwierdzania woli nauki szkoły ponadpodstawowe przyjęły 4681 osób, w tym licea ogólnokształcące 2183. – „Bez przydziału” pozostało 531 kandydatów,  w tym 281 to mieszkańcy Bydgoszczy a 250 to kandydaci spoza miasta - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. 

Dodaje, że analizując kandydatów, którzy nigdzie nie zostali zakwalifikowani pod względem typu szkoły pierwszego wyboru, to 389 z nich wskazało liceum ogólnokształcące, 126 osób technikum, a 16 osób szkołę branżową. W Bydgoszczy utworzono dodatkowe 4 oddziały z 122 miejscami .

Liczba miejsc zaproponowana przez Kraków w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 dla 8977 absolwentów krakowskich szkół podstawowych wynosiła 11486, z czego 6178 miejsc do liceów ogólnokształcących, 4024 miejsc do techników, 1284 miejsc do szkół branżowych.

- O przyjęcie do wskazanych typów szkół samorządowych, jako szkoły pierwszego wyboru ubiegało się 12 133 kandydatów, w tym do liceów – 7917, do techników – 3738 i do branżowych szkół – 478 kandydatów. Z powyższych danych wynika, że około 3 tys. kandydatów to absolwenci spoza Krakowa - wylicza Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że  do przyjęcia zakwalifikowało się 10 372 kandydatów, z których po potwierdzeniu podjęcia nauki do szkół przyjęto 9 433 kandydatów.

Czytaj więcej

Baba od polskiego: Tylko 10 proc. prac egzaminacyjnych, które widziałam, zostało ocenione poprawnie

Powstały dodatkowe oddziały 

Rekrutacja uzupełniająca w Gdańsku trwa  do 3 sierpnia. Dostępnych jest ponad 740 miejsc zarówno w liceach ogólnokształcących, technikach, jak i branżowych szkołach I stopnia. 

-  Powstały one dzięki zwiększeniu liczebności w klasach oraz z miejsc zwolnionych przez uczniów, którzy nie potwierdzili woli podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. Dodatkowo w rekrutacji uzupełniającej utworzono 8 oddziałów - mówi Patryk Rosiński.

Przypomina, że  rekrutacja uzupełniająca nie jest prowadzona w systemie elektronicznym, a to oznacza, że kandydaci powinni napisać podanie i dostarczyć je do szkoły, która ma wolne miejsca. 

Lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych opublikowana zostanie 11 sierpnia. W dniach 14-17 sierpnia konieczne będzie potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły, a ostateczne listy przyjętych pojawią się 18 sierpnia.

Z kolei w Krakowie po ogłoszeniu list kandydatów przyjętych pozostało 1 586 wolnych miejsc. Wg danych z wtorku aktualna liczba wolnych miejsc dostępnych w rekrutacji uzupełniającej wynosi 1474.  - Termin składania wniosków o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej mija 4 sierpnia - mówi Emilia Król.

W Warszawie komplet dokumentów, czyli wolę przyjęcia do warszawskich szkół, potwierdziło ponad 27 700 uczniów. 2641 uczniów nie doniosło dokumentów, z czego blisko 1600 to uczniowie spoza Warszawy i 1000 to uczniowie warszawscy.

A to oznacza, że w rekrutacji uzupełniającej jest ponad 3 tys. miejsc, z czego 1,9 tys. w liceach ogólnokształcących, blisko 1 tys. w technikach oraz ponad 500 w szkołach branżowych 1. stopnia.

Tylko do środy do godz. 15 uczniowie mogli składać wnioski o przyjęcie do szkoły, która dysponuje wolnymi miejscami.

Od wtorku trwa drugi etap rekrutacji we Wrocławiu.  W placówkach prowadzonych przez miasto pozostało ponad 2,5 tys. wolnych miejsc. W technikach ponad 1 tys., w branżowych blisko 900 oraz ok. 650 w liceach. Dodatkowo – 200 miejsc w placówkach 

- W tym etapie rekrutacji biorą udział osoby, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół w I etapie lub które dostały się do szkoły, jednak zmieniły zdanie i chcą podjąć naukę w innej placówce (, w której pozostały wolne miejsca) - mówi Monika Dubec, z wrocławskiego magistratu.

- Nie możemy zagwarantować, że wszyscy kandydaci dostaną się do wybranych szkół – tak jak podkreślaliśmy, ostatecznie Warszawa zwiększyła jeszcze pulę miejsc w szkołach ponadpodstawowych z 30,5 tys. do 31,1 tys. To nasz wielki wysiłek organizacyjny, w szczególności dyrekcji szkół oraz burmistrzów dzielnic. Należy podkreślić, że dyrektorzy placówek muszą odpowiedzialnie planować liczbę nowych oddziałów i nie tylko zapewnić nauczycieli, ale również zadbać o bezpieczeństwo młodzieży - mówi Jakub Leduchowski, rzecznik stołecznego ratusza.

W tym roku we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych przygotowano ok. 12 tys. miejsc. To więcej niż ósmoklasistów ukończyło w tym roku wrocławskie szkoły podstawowe (ok. 7,5 tys. ósmoklasistów, w tym w szkołach prowadzonych przez miasto ponad 6,6 tys.). 

– W sumie utworzono 22 klasy pierwsze więcej niż w roku ubiegłym. M.in. w ten sposób placówki przygotowują się na przyjęcie większej liczby uczniów, czyli półtora rocznika – podkreśla Monika Dubec. 

Rekrutacyjna loteria

W Łodzi  uruchomiono 64 nowe oddziały w szkołach średnich. Dzięki temu  jest w sumie 9405 miejsc: 5997 w liceach ogólnokształcących, 2934 w technikach i 474 w szkołach branżowych I stopnia. 

- Dzięki działaniom podjętym przez miasto wszyscy uczniowie, którzy chcieli dostać się do łódzkiego liceum lub technikum — mają taką możliwość - zapewnia łódzki ratusz. 

W pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowało się 8449 kandydatów z 9250 biorących udział w naborze. A to oznacza, że po pierwszym etapie rekrutacji szkoły średnie miały 956 wolnych miejsc – zarówno dla osób, które jeszcze nie brały udziału w rekrutacji, jak i dla 800 kandydatów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół. 

W Łodzi rekrutacja uzupełniająca trwała w dniach 21-26 lipca. 1 sierpnia szkoły opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w drugiej turze naboru. Do 4 sierpnia rodzice lub opiekunowie zakwalifikowanych osób muszą dostarczyć do szkoły oryginały świadectwa ukończenia podstawówki i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 7 sierpnia uczniowie dowiedzą się, czy zostali przyjęci do wybranej placówki.

- U nas większość dzeci znalazła swoje miejsce. Zostało nam jeszcze ponad 700 miejsc. Zaproponowaliśmy tym, którzy nie zakwalifikowali się do swoich wymarzonych szkół inne. Dziś rozmawiałam z dyrektorem i nie zgłaszał żadnych uwag. Gdyby coś się działo to i ja miałabym telefony w tej sprawie. Otworzyliśmy szereg dodatkowych klas w najlepszych łódzkich liceach remontując wszystkie możliwe pomieszczenia. No niestety nie będzie pomieszczeń socjalnych czy porządkowych,  ale chcieliśmy dać szansę, by młodzież mogła pójść do swojej wymarzonej szkoły. I myślę, że w Łodzi spisaliśmy się jeśli nie na piątkę, to na dobrą czwórkę – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

A w Bydgoszczy  rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się 24 lipca br. Wnioski kandydaci mogli składać do 31 lipca. A już  8 sierpnia zostaną wywieszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. - Postępowanie uzupełniające zakończy się 11 sierpnia  o godz. 12 podaniem do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - mówi Marta Stachowiak. I przyznaje, że w tej chwili trudno ocenić, ilu kandydatów nie zostanie przyjętych do liceum. - Część uczniów spoza Bydgoszczy zdecyduje się skorzystać z oferty szkół położonych bliżej miejsca zamieszkania - mówi pani rzecznik.

Zauważa, że dużą liczbą wolnych miejsc (po ponad 300) dysponują technika i szkoły branżowe.  - Uczniowie zainteresowani nauką w placówce prowadzonej przez Miasto Bydgoszcz będą mogli z tych wolnych miejsc skorzystać. Na bieżąco monitorowana i analizowana jest sytuacja w tym zakresie - podsumowuje Marta Stachowiak.

Czytaj więcej

Uczniowie szykowani do wyścigu szczurów – liczy się tylko to, co pomaga w rekrutacji do liceum

- Do czwartku, 3 sierpnia do godz. 15 potrwa rekrutacja uzupełniająca do gdańskich szkół ponadpodstawowych. W tym etapie kandydaci mogą wybierać spośród dostępnych ponad 740 miejsc zarówno w liceach ogólnokształcących, technikach, jak i branżowych szkołach I stopnia. Zgłoszenia możliwe są wyłącznie stacjonarnie w placówkach - przypomina Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

W  rekrutacji do gdańskich szkół samorządowych wzięło udział 6809 osób, a 32 proc. z nich stanowią kandydaci spoza Gdańska. Spośród nich, 5935 zostało zakwalifikowanych, natomiast 874 nie zakwalifikowało się do żadnej ze szkół. 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Szkoły podstawowe i średnie
Egzamin ósmoklasisty. Wyniki gorsze niż przed rokiem. Lepsze tylko z jednego przedmiotu
Szkoły podstawowe i średnie
Sondaż: Czy należy zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?
Szkoły podstawowe i średnie
Kreatywne myślenie. Polscy uczniowie w światowej czołówce.
Szkoły podstawowe i średnie
W jakim kierunku będzie podążać polska oświata w nowym roku szkolnym?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Szkoły podstawowe i średnie
Szkolnictwo zawodowe w Polsce. Stan obecny i plany na przyszłość