Aktualizacja: 22.11.2024 01:06 Publikacja: 23.02.2023 14:13
W szkołach podstawowych może być wkrótce ograniczony dostęp do telefonów komórkowych
Foto: Adobe Stock
Przemysław Czarnek jest zdania, że takie ograniczenia powinny być wprowadzone zwłaszcza w szkołach podstawowych. - To jest postulat Rady Dzieci i Młodzieży w stosunku do dzieci szkół podstawowych. Zastanawiamy się nad tym ograniczeniem – mówił w Radiu Zet. Jak tłumaczył, Rada przedstawiła takie rekomendacje dwa tygodnie temu.
Obecne przepisy pozwalają na regulowanie tej kwestii w szkolnych statutach. MEiN chce, by były one takie same w całym kraju. - Bo dziś nowoczesność z jednej strony jest wielką szansą na rozwój, a z drugiej strony pewnym zagrożeniem, które widzimy - przekonywał. Jego zdaniem powinien obowiązywać zakaz używania telefonów zarówno w czasie lekcji, jak i na przerwie.
Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.
Rusza rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował, że popiera zakaz używania smartfonów w szkołach, ale jego resort nie planuje odgórnych regulacji w tej sprawie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje w najbliższym czasie wprowadzania rozwiązań, które zakazałyby korzystania ze smartfonów w szkołach - wynika z wypowiedzi Przemysława Czarnka. Pół roku temu minister mówił, że taki zakaz jest możliwy jeszcze przed wyborami,
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prawie 24 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach z funkcjonariuszami służby więziennej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „W służbie prawu”.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.
Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum opuścił areszt. Wpłacił 2 mln zł, a to nie wszystkie zabezpieczenia jakie nałożyła na niego prokuratura.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas