Nauczyciele nie chcą pracować ponad limit godzin

W szkołach jest obecnie prawie 15 tys. wakatów. Receptą na braki kadrowe mają być dodatkowe godziny ponadwymiarowe.

Publikacja: 07.06.2023 03:00

Nauczyciele nie chcą pracować ponad limit godzin

Foto: PAP, Marcin Bielecki

Rządzący chcą, by od 1 września nauczyciele w szkołach ponadpodstawowych mogli pracować w wymiarze większym niż 1,5 etatu. Dziś jest to niemożliwe z uwagi na obostrzenia prawa oświatowego.

– W związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi i lokalowymi, które są związane z kumulacją roczników uczniów w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych, trwają przygotowania do zmian w Karcie nauczyciela oraz prawie oświatowym – zapowiedziało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt zmian trafił właśnie do Sejmu.

Czytaj więcej

Na marszu 4. czerwca mówiono także o nauczycielach

Po nowelizacji o wymiarze czasu pracy nauczyciela będzie decydował dyrektor szkoły. Przepisy na razie mają obowiązywać przez rok.

Problem jednak w tym, że nauczyciele nie chcą już pracować więcej. Portal Głos Nauczycielski ruszył z ankietą, w której zapytano nauczycieli, czy zgodzą się na kolejne godziny ponadwymiarowe. Jak dotąd odpowiedziało na nią prawie tysiąc osób. Najwięcej, bo 59 proc., ankietowanych podkreśla, że są już maksymalnie obłożeni pracą i nie zgodzą się na kolejne godziny. Dodatkowe godziny ponadwymiarowe chce wziąć 17 proc. pedagogów. Co piąty ankietowany odpowiedział, że nie uczy w szkole średniej, więc te zmiany go nie dotyczą.

Czytaj więcej

Sytuacja kadrowa w szkołach coraz gorsza. Liczba wakatów w górę o 30 proc. r/r

– Nie chcemy, ale musimy. Organy prowadzące chcą zatrudniać ponad limit, bo nie mają innego wyjścia. Nauczycieli dramatycznie brakuje – mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Jak tłumaczy, pedagodzy prawdopodobnie się na to zgodzą, bo dyrekcje szkół mówią wprost, że nie chcą zatrudniać dodatkowych osób, bo za dwa–trzy lata, kiedy uczniów w szkołach będzie mniej (z uwagi na wcześniejsze reformy i sytuację demograficzną), musieliby ciąć etaty. A tak to „pod nóż” pójdą godziny ponadwymiarowe. – Niestety, większe obciążenie pracą przy tablicy odbije się na jakości edukacji. Nie będziemy mieć też czasu na problemy dzieci – mówi Broniarz.

Inicjatywa zniesienia limitu godzin ponadwymiarowych wypłynęła ze strony Unii Metropolii Polskich. W kuratoryjnych bankach ofert pracy dla nauczycieli jest obecnie prawie 15 tys. wakatów – policzyli aktywiści Dealerów Wiedzy. Najtrudniejsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie brakuje już 3429 nauczycieli. Duże braki są także w województwach śląskim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Najmniej wakatów jest w województwie świętokrzyskim.

We wszystkich województwach największe zapotrzebowanie jest na psychologów i pedagogów oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Dealerzy Wiedzy porównali także liczbę wakatów w dziewięciu województwach (mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie) w ostatnią sobotę maja – w tym i w poprzednim roku. Rok temu było 9 tys. wakatów, obecnie 11 850. „Zeszłoroczny szczyt (połowa sierpnia) to 21 000 wakatów. Jeśli tendencja +30 proc. się utrzyma, braki dojdą do 27 000 nauczycieli” – wskazują Dealerzy.

Nauczyciele
„Jestem nauczycielem, społecznym zerem” – znani pedagodzy odchodzą ze szkół
Nauczyciele
Prezes ZNP alarmuje: W szkołach może zabraknąć nauczycieli
Nauczyciele
Zmiany w lekcjach religii. Czy katecheci stracą pracę?
Nauczyciele
Coraz więcej emerytów. Do szkół wracają najstarsi nauczyciele, odchodzą najmłodsi
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nauczyciele
Profesor polonistyki „dostał” jedynkę za szkolne wypracowanie