Reklama
Rozwiń

Co drugi nauczyciel chętny do zmiany pracy. Powodem niskie pensje i zła organizacja

Połowa nauczycieli chciałaby się przekwalifikować – pokazują badania. Pedagodzy narzekają nie tylko na niskie zarobki, ale także na przestarzały system organizacji pracy.

Publikacja: 29.12.2022 17:48

Nauczyciele narzekają na brak możliwości pracy w systemie elastycznym

Nauczyciele narzekają na brak możliwości pracy w systemie elastycznym

Foto: stock.adobe.com

jcs

Najgorzej z elastycznością pracy jest w sektorze edukacji. Z badań przeprowadzonych przez Kodilla.com i Randstad Polska wynika, że aż 50 proc. kadry zatrudnionej w ramach systemu oświaty deklaruje, że zmieniłoby miejsce pracy, bądź w ogóle branżę, gdyby w nowym miejscu zaoferowano im inny niż dotychczas system pracy.

- Nauczyciele to jedna z tych grup zawodowych, która najczęściej zgłasza chęć przekwalifikowania się. Głównym motywatorem jest nie tylko chęć podniesienia zarobków, ale przede wszystkim zmiany stylu życia. Obowiązki nauczyciela nie kończą się bowiem w momencie ostatniego dzwonka. “Po pracy” muszą poświęcić jeszcze czas na przygotowanie kolejnych zajęć, ocenianie zadań domowych czy sprawdzianów. Nie mówiąc już o tym, że osoby wykonujące ten zawód same zauważają, że system ma dużo braków, a już na pewno nie idzie z duchem czasu, co najlepiej pokazało nauczanie zdalne w trakcie pandemii - komentuje Magdalena Rogóż z Kodilli.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauczyciele
Zmiany w prawie oświatowym: do przedszkola nie tylko nauczyciel?
Nauczyciele
Granty dla przedszkoli i nowe bony na laptopy dla nauczycieli. Plan resortu cyfryzacji
Nauczyciele
Godziny „czarnkowe” do likwidacji. Jest projekt zmian
Nauczyciele
ZNP nie wyklucza strajku nauczycieli. Decyzja zapadnie wkrótce
Nauczyciele
Ważny komunikat ZNP do nauczycieli. Chodzi o wynagrodzenie za nadgodziny