O konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań zawartych w arkuszach maturalnych mowa jest w wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) „Informatorze o egzaminie maturalnym w Formule 2023 od roku szkolnego 2024/2025”.
Co grozi za ściąganie na maturze? CKE przypomina
We wspomnianym informatorze CKE zaznaczone zostało, że „absolwent ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności tworzyć własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu”. Ściąganie na maturze może zakończyć się dla nieuczciwego zdającego unieważnieniem egzaminu i to zarówno tego w części ustnej, jak i pisemnej. W przypadku tego drugiego unieważnienie może nastąpić w trakcie pisania, a nawet sprawdzania pracy.
Czytaj więcej
W poniedziałek 5 maja ruszają matury 2025. Abiturienci podczas egzaminu muszą stosować się do ści...
W przypadku potwierdzenia przez członka komisji egzaminacyjnej, że maturzysta korzysta z niedozwolonych pomocy, egzamin dla tej osoby zostaje przerwany. Zdający proszony jest wówczas o opuszczenie sali egzaminacyjnej.
Egzamin może zostać unieważniony z powodu ściągania również w trakcie sprawdzania. Uprawniony do tego jest egzaminator w przypadku stwierdzenia, że dana praca pisana była niesamodzielnie. Jak podaje CKE w informatorze maturalnym, matura może zostać unieważniona, jeżeli egzaminator stwierdzi występowanie w pracy jednakowych sformułowań, które wskazują na: