Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.07.2015 13:24 Publikacja: 05.07.2015 19:47
Foto: Fotorzepa/Kuba Krzysiak
Uczelnie właśnie kończą rejestrację kandydatów, którzy pod koniec czerwca otrzymali świadectwa maturalne. Z pierwszych informacji, które podają szkoły, wynika, że kandydaci chcą się uczyć języków, studiować prawo, psychologię lub dziennikarstwo. Dobrze odbierane są przez nich także nowe kierunki studiów. – Chemia i toksykologia sądowa jest naszą nowością i jest kierunkiem, na który będzie się najtrudniej dostać, bo o jedno miejsce rywalizuje aż 17 osób – mówi „Rzeczpospolitej" dr Jacek Przygodzki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodaje, że na kandydatów czeka zaledwie 49 miejsc.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Matura 2025 odbędzie się w dniach od 5 do 24 maja. Rozpocznie się jak zwykle o godz. 9.00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Na wyniki wszystkich egzaminów maturzyści będą musieli poczekać do 8 lipca.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Resort edukacji potwierdza, że przedmiot biznes i zarządzanie stanie się przedmiotem maturalnym od 2027 r. CKE pracuje obecnie nad formułą tego egzaminu.
Od 5 do 17 grudnia tegoroczni maturzyści będą mogli przetestować swoją wiedzę i umiejętności ze wszystkich maturalnych przedmiotów. Na początek języki obce.
Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.
Świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych - poinformowała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna, prezentując ostateczne wyniki matur w 2024 r.
Poprzedni rok szkolny był czasem intensywnych reform wdrażanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 2 września uczniów czekają m.in. zmienione listy lektur i ograniczone podstawy programowe. Szkoły wdrożą z kolei pakiet zmian organizacyjnych.
Matury poprawkowe trwają - podchodzi do nich ponad 25 tys. uczniów, którzy w maju nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów. Kto może poprawić maturę? Kiedy poznamy wyniki matur poprawkowych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas