Stypendia bardziej prostudenckie? Jest projekt zmian w ustawie

Zmianę zasad naliczania stypendiów na uczelniach proponują posłowie Lewicy. Projekt ustawy, którzy złożyli w Sejmie, trafił do konsultacji.

Publikacja: 08.12.2022 17:57

Lewica proponuje bardziej prostudenckie zasady pobierania stypendiów

Lewica proponuje bardziej prostudenckie zasady pobierania stypendiów

Foto: Adobe Stock

Posłowie chcą zmienić ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według ich propozycji studenci będą mogli pobierać dofinansowania – tak jak obecnie – łącznie przez 12 semestrów. Jednak obecne przepisy nakazują naliczać ten czas na podstawie czasu studiowania, zaś posłowie chcą, by były to semestry, w których rzeczywiści stypendium jest pobierane.

Na czym polega różnica? W obecnej sytuacji w przypadku rozpoczęcia przez studenta pierwszych studiów i rezygnacji po zakończeniu pierwszego semestru, do limitu zostaną? wliczone 2 semestry. „Analogicznie należy rozpatrywać? scenariusze w kolejnych latach” – tłumaczą posłowie. Jeśli zasady się zmienią, studenci będą mieli „wykorzystany” tylko pierwszy semestr.

Ponadto do limitu obecnie wliczane są semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, w tym przysługujące studentce w ciąży lub studentowi będącemu rodzicem. „Obecny kształt ustawy jest krzywdzący dla osób, które rozpoczęły studia, a z rożnych względów musiały je przerwać?. Można do nich zaliczyć? m. in. warunki finansowe, rodzinne, zawodowe, zdrowotne” – tłumaczą parlamentarzyści.

Łączny możliwy czas pobierania stypendium nadal wyniesie 12 semestrów: na studiach pierwszego stopnia – nie więcej niż? przez 9 semestrów, a na studiach drugiego stopnia – nie dłużej niż? przez 7 semestrów.

Posłowie proponują wejście w zżycie ustawy 30 września 2023, czyli z początkiem następnego roku akademickiego. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji. Wypowiedzieć się na ten temat mają m.in.: Sąd Najwyższy, Prokuratura Generalna, Naczelna Rada Adwokacka, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Ze względu na to, że pomysł powstał niedawno, uczelnie i organizacje studenckie nie miały czasu jeszcze go przeanalizować. Patrzą jednak na niego przychylnym okiem. – Jako Parlament Studentów RP popieramy wszystkie prostudenckie zmiany proponowane w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - mówi Mateusz Grochowski, przewodniczący PSRP.

Czytaj więcej

Profesor zarobi dwie płace minimalne
Uczelnie wyższe
Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?
Uczelnie wyższe
Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów
Uczelnie wyższe
Rektorzy o swoich uczelniach
Uczelnie wyższe
Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Uczelnie wyższe
Ruszają kontrole kierunków lekarskich. MNiSW nie wyklucza zamknięcia części z nich