40 proc. studentów w Polsce rzuca studia. Głównie mężczyźni na pierwszym roku

W latach 2012–2020 studia porzuciło ponad 1,3 mln studentów. To aż 40 procent wszystkich podjętych przez młodych ludzi decyzji o studiowaniu. Powodem rezygnacji bywa zły wybór kierunku studiów, ale też zbyt wysoki lub zbyt niski poziom edukacji.

Publikacja: 02.09.2022 07:46

Wiele osób decyduje się na studia nie do końca świadomie wybierając kierunek studiów – działają niec

Wiele osób decyduje się na studia nie do końca świadomie wybierając kierunek studiów – działają nieco „po omacku”, a niestety często też pod presją rodziców. W rezultacie bardzo szybko rezygnują ze studiów – najczęściej już w pierwszym roku nauki.

Foto: Tim Gouw

Przerwanie studiów na wybranym kierunku nie jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnym,  raczej naturalnie wpisuje się w system kształcenia wyższego. – Nawet krótki okres studiowania może przynieść studentom korzyści w postaci zdobytej wiedzy i umiejętności, czy wsparcia w podjęciu decyzji, jaką ścieżkę kariery powinni obrać – mówi podkreśla dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, w raporcie na temat tego zjawiska.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Uczelnie wyższe
Nowoczesne kształcenie, które działa. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stawia na jakość i elastyczność
Uczelnie wyższe
Były szef więziennictwa: wzmocnić straż uniwersytecką, mord na UW pokazał luki
Uczelnie wyższe
Stale aktualizują programy, by były bardziej dopasowane do rynku pracy
Materiał Partnera
Nowe kierunki studiów w Akademii Leona Koźmińskiego
Uczelnie wyższe
Dyplom to już za mało. Liczą się także inne kompetencje