Wybrano Młodzieżowe słowo roku 2023. Co znaczy „rel”?

W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.

Publikacja: 07.12.2023 08:42

W głosowaniu wzięło udział 140 tys. internautów

W głosowaniu wzięło udział 140 tys. internautów

Foto: AdobeStock

Plebiscyt na najpopularniejsze „Młodzieżowe Słowo Roku” organizowany jest przez wydawnictwo PWN i Uniwersytet Warszawski.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: co znaczy "rel"?

- Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – komentuje przewodnicząca jury prof. Anna Wileczek. - Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży – dodaje ekspertka.

„Oddaje” z Nagrodą Jurorów

Drugie miejsce ze względu na liczbę oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Czytaj więcej

Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę

- W plebiscycie wyrażenie to pojawiło się dopiero w tym roku, głównie w związku z viralem rolniczym „oporowo całodobowo”. Nie wiem, czy ten viral internautów śmieszy, czy wzbudza szacunek dla ciężkiej pracy (powinien wzbudzać), w każdym razie na pewno wpłynął na bieżącą popularność wyrażenia – komentuje inny z jurorów, językoznawca prof. Marek Łaziński.

Dodatkowo jurorzy zdecydowali o szczególnym wyróżnieniu dla słowa dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie. To utworzony na gruncie polskim wyraz, który oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. - Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe” – komentuje Marek Łaziński.

Nie obyło się wokół zamieszania związanego ze słowem „kys”

Jak podaje organizator tegoroczny plebiscyt cieszył się wyjątkową popularnością. Ale nie obyło się bez problemów. Po ogłoszeniu w listopadzie finałowej dwudziestki najpopularniejszych młodzieżowych słów, podniosła się krzyk, że na liście tej nie powinno znaleźć się słowo „kys”, bo w dosłownym tłumaczeniu „kill yourself” może być niepotrzebną zachętą. I chociaż młodzież częściej używa tego słowa w znaczeniu „odczep się” to z uwagi na zamieszanie, zdecydowano się o wycofaniu tego słowa z konkursu.

Czytaj więcej

Prof. Wileczek: badaliśmy, czy „kys” powinno być w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku


Plebiscyt na najpopularniejsze „Młodzieżowe Słowo Roku” organizowany jest przez wydawnictwo PWN i Uniwersytet Warszawski.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: co znaczy "rel"?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Trendy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Długa tradycja święta literatury
Trendy
Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej
Trendy
Szwecja wraca do papierowych podręczników. Małe dzieci będą uczyć się z książek
Trendy
Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę
Trendy
Wrocław: na religię chodzi ok. 15 proc. uczniów szkół średnich
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?