Najlepiej języki, najgorzej matematyka – CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wbrew wcześniejszym opiniom, egzamin wcale nie był łatwy a wyniki nie są lepsze niż w poprzednich latach.

Publikacja: 03.07.2023 11:12

Egzamin ósmoklasisty jest przepustką do nauki w szkole średniej

Egzamin ósmoklasisty jest przepustką do nauki w szkole średniej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Młodzież, która 23, 24 i 25 maja pisała sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej, wychodziła z egzaminu zadowolona. Byli przekonani, że wszystko poszło im dobrze, bo egzamin był w tym roku wyjątkowo łatwy. „Będzie z 80 proc.” – powtarzali często.

Także nauczyciele i działacze edukacyjni podkreślali, że w roku wyborczym PiS postara się, by wyniki z egzaminu były wysokie, bo w ten sposób będą mogli mówić, że przeprowadzona przez ugrupowanie reforma edukacji była udana. A wyniki egzaminu są tego najlepszym dowodem.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty podobne jak przed rokiem

Tak jednak się nie stało. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna średni wynik z egzaminu z języka polskiego to 66 proc., z matematyki – 53 proc., z języka angielskiego – 66 proc., francuskiego – 82 proc., hiszpańskiego – 69 proc., niemieckiego – 53 proc., rosyjskiego – 68 proc. i z języka włoskiego – 69 proc.

Dla porównania – w ubiegłym roku średnia z języka polskiego to 60 proc., matematyki – 57 proc., języka angielskiego – 67 proc. i języka niemieckiego – 50 proc.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, przystąpiło do niego ok. 510 400 spośród ok. 520 600 uczniów ósmych klas szkoły podstawowej (ok. 98 proc.), w tym ok. 13 800 uczniów – obywateli Ukrainy. Uczniowie z Ukrainy z języka polskiego otrzymali średni wynik na poziomie 45 proc.), matematyki (37 proc.), języka angielskiego (46 proc.) a języka rosyjskiego – 90 proc. - informuje CKE.

Rusza rekrutacja do szkół średnich

Teraz uczniów czeka bój o miejsca w szkołach średnich. Będzie trudno, bo w tym roku trafi do nich 1,5 rocznika. Najwięcej osób stara się o przyjęcia do liceów – w najlepszych jest po kilka osób na miejsce. Z kolei w szkołach branżowych wciąż jest więcej miejsc niż chętnych.

Jednak mimo wszystko wydaje się, ze szanse na naukę w liceach będą mieli tylko uczniowie, którzy mają świadectwa z czerwonym paskiem i specjalnymi osiągnięciami w olimpiadach czy zawodach sportowych. Dobrzy uczniowie, ale nie wybitni, w tym roku mogą mieć wyjątkowo pod górkę.

Czytaj więcej

Rekrutacja do szkół średnich – najważniejsze terminy
Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”