Szkolenia „Ferie z WOT” będą prowadzone we wszystkich Brygadach OT rozmieszczonych na terenie całego kraju. Powołania do jednostek wojskowych WOT będą się odbywać zgodnie z harmonogramem ferii w poszczególnych województwach. Pierwsze szesnastodniowe szkolenia zaczną się 16 stycznia 2023 r. w województwach podkarpackim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i śląskim a od 23 stycznia rusza szkolenie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. 30 stycznia rozpoczną się powołania do brygad OT w województwach małopolskim, świętokrzyskim, lubuskim, kujawsko – pomorskim oraz wielkopolskim a ostatni termin „Ferii z WOT” zaplanowano na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Opolszczyźnie i na Pomorzu Zachodnim. Szkolenia zakończą uroczyste przysięgi wojskowe.

Aby zdążyć przed wyznaczonym terminem, osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek u rekrutera Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Terytorialną Służbę Wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Żołnierze szkolą się obecnie w osiemnastu brygadach obrony terytorialnej. W ostatnim czasie utworzono trzy nowe brygad OT: 18 Stołeczną Brygadę OT, 19 Nadbużańską Brygadę OT oraz 20 Przemyską Brygadę OT. Jak podaje major Witold Sura formacja ta liczy teraz 36 tys. żołnierzy, głównie ochotników. 

Z informacji, które otrzymaliśmy z dowództwa WOT wynika, że od początku roku na swój wniosek lub decyzją dowódców brygad Terytorialną Służbę Wojskową zakończyło 7 962 żołnierzy. W ramach tej liczby 1 050 z nich zdecydowało się na pełnienie zawodowej służby wojskowej. Od początku tego roku powołano do WOT blisko 11,5 tys. ochotników. 

Kilka dni temu WOT rozpoczął nabór do aktywnej rezerwy. Teraz na stanowiskach jest 14 żołnierzy. - Do końca roku powołamy jeszcze 118 kandydatów. Z uwagi na uwarunkowania administracyjne, zasadniczy rzut naboru rozpoczynamy od 1 stycznia 2023 r. Na tę chwilę w przyszłym roku planujemy powołać 1230 żołnierzy na stanowiska dedykowane aktywnej rezerwie – informuje „Rzeczpospolitą” major Sura.   

Czytaj więcej

Nowe zasady szkoleń wojskowych dla studentów