Legia Akademicka prowadzi od pięciu lat szkolenie ochotnicze studentów, którzy w trakcie nauki chcą zaliczyć służbę wojskową. Dotychczas takie szkolenie ukończyło blisko 20 tysięcy osób, na 75 uczelniach. Ochotnicy odbywali zajęcia teoretyczne w uczelniach, a następnie w czasie letniej przerwy międzysemestralnej uczestniczyli w zajęciach wojskowych, które kończyło się przysięgą, albo po dalszym kształceniu, egzaminem na podoficera. Dodatkowo w 2021 roku wprowadzono szkolenia oficerskie dla absolwentów studiów.
Ustawa o obronie Ojczyzny zupełnie zmieniła model kształcenia wojskowego studentów. Dlatego teraz na uczelniach odbywają się spotkania organizowane przez władze uczelni, żołnierzy z Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych oraz studentów, którzy w czasie nauki na uczelniach chcą zaliczyć wojsko. Armia tłumaczy zmiany, które są poważne.
Ile trwa szkolenie wojskowe dla studentów?
Przede wszystkim ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów może odbywać się przez trzy lata. W pierwszym roku legioniści odbywać będą wyłącznie szkolenie praktyczne trwające do 28 dni, kończące się przysięgą i nadaniem stopnia szeregowego rezerwy. Będzie się ono odbywało w jednostkach wojskowych w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi wojskowej student, zostanie przeniesiony na swój wniosek do aktywnej rezerwy. Osoba, która nie ukończyła szkolenia podstawowego lub nie złożyła wniosku o przeniesienie do aktywnej rezerwy przeniesiona zostanie do rezerwy pasywnej.
W kolejnym roku student, który ukończył szkolenie podstawowe i został szeregowym, będzie mógł realizować kształcenie w module podoficerskim w Szkole Legii Akademickiej. Szkolenie teoretyczne realizowane będzie w uczelni, zaś szkolenie praktyczne trwające nie mniej niż 21 dni na ćwiczeniach wojskowych organizowanych w wytypowanych jednostkach wojskowych i jednostkach szkolnictwa wojskowego.