Akcja Inspiracja – profesorowie, biznesmeni i sportowcy będą aktywizować młodzież

W pięciu spotkaniach w różnych miastach w kraju weźmie udział ponad 1300 licealistów i studentów, którzy będą debatować z przedstawicielami świata nauki, biznesu, sportu, kultury i samorządów lokalnych. Pierwsze z serii jesiennych wydarzeń edukacyjnych organizowanych w ramach ogólnopolskiej Akcji Inspiracji odbyło się 18 września w Lublinie.

Publikacja: 22.09.2023 17:22

Akcja Inspiracja – profesorowie, biznesmeni i sportowcy będą aktywizować młodzież

Foto: materiały prasowe

Projekt organizowany jest w Polsce przez fundację Our Future Foundation. Ma on zainspirować młodych ludzi do aktywnej działalności społecznej i wyboru ścieżki kariery zbieżnej z ich pasjami i marzeniami. Do tej pory w Akcji Inspiracja uczestniczyło ponad 5000 uczniów.

We wrześniu i październiku, oprócz Lublina program trafi do Warszawy, Gdańska, Łodzi i Zabrza. Podczas spotkań uczniowie będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi o sposobie obierania własnej ścieżki kariery, rozwijaniu pasji, ale także wpływie sztucznej inteligencji na społeczeństwo, postępującej cyfryzacji czy roli nauk humanistycznych w zmieniającym się świecie. Zaproszeni goście podzielą się z uczestnikami radami dotyczącymi wyboru przyszłej ścieżki zawodowej oraz wskażą obszary, które, ich zdaniem, będą najszybciej rozwijać się w najbliższych latach. Ponadto, uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących skutecznych metod nauki, które mają pomóc młodzieży w osiąganiu jak najlepszych wyników edukacyjnych.

- Akcja Inspiracja ma stanowić miejsce dyskusji z młodzieżą i angażowania jej w debaty dotyczące problemów, z którymi mierzy się świat. Młodzi muszą mieć świadomość, że już wkrótce to oni będą musieli wziąć odpowiedzialność za adaptację społeczeństwa do zmian spowodowanych globalnym ociepleniem czy rewolucją technologiczną. Spotkania mają też pokazać im jak dużo można osiągnąć już teraz angażując się w działalność społeczną czy tworząc własne projekty biznesowe. Mamy nadzieję, że wydarzenia będą inspirujące dla wielu młodych, którzy zrozumieją, że kluczem do ich przyszłości jest aktywność pozaszkolna i podążanie za marzeniami – mówi Kamil Maksymilian Tomkowicz, członek zarządu Our Future Foundation.

W wydarzeniach wezmą udział m.in. prof. Jan Miodek (językoznawca), Michał Dżoga (Intel), Beata Daszyńska-Muzyczka (BGK), Tomasz Kammel (prezenter telewizyjny), Kinga Baranowska (himalaistka), dr Bianka Siwińska (Fundacja Perspektywy), Marek Zmysłowski (przedsiębiorca, inwestor) oraz prof. Grzegorz Mazurek (Akademia Leona Koźmińskiego).

Podczas programu, partner Akcji Inspiracji – Samsung zaprezentuje III edycję globalnego konkursu Solve for Tommorow skierowanego do uczniów liceów. Celem inicjatywy jest rozwijanie kompetencji przyszłości i budowanie poczucia sprawczości w pokoleniu nastolatków.

- W Solve for Tomorrow dzielimy się tym co najlepsze: wiedzą na temat pracy projektowej stosowanej w firmach technologicznych, doświadczeniem i zaangażowaniem pracowników Samsung jako mentorów oraz praktycznym wsparciem doradztwa zawodowego - mówi Magdalena Olborska, ESG Manager w Samsung Electronics Polska.

Our Future Foundation, organizator Akcji Inspiracji, to fundacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków. Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez Fundację wzięło udział ponad 10 tys. uczestników, z których co drugi deklaruje, że zainspirowały go do podjęcia nowych działań np. wolontariatu. Fundacja zapewnia również bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 150 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE.

Podsumowanie dotychczasowych dwunastu edycji projektu: https://youtu.be/8i3rdptOQu4

"Rzeczpospolita" objęła wydarzenie swoim patronatem. 

Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej