[b][link=http://www.rp.pl/temat/19.html]Czytaj więcej o "Edukacji - inwestycji w przyszłość[/link]"[/b]
Rekrutacja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie (stacjonarne i większość niestacjonarnych) na Uniwersytecie Warszawskim zakończyła się 3 lipca. Nie ma także miejsc na części kierunków na studiach drugiego stopnia. – Nie ma jeszcze wyników rekrutacji i list przyjętych, dlatego nie wiemy, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca. Pierwsze informacje będą znane po 17 lipca. 13 lipca zostały ogłoszone wyniki, a do 17 będziemy przyjmować dokumenty od kandydatów – mówi Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Spośród kierunków humanistycznych największą popularnością na UW cieszy się psychologia, na którą startowało ponad 3 tysiące osób, a miejsc jest zaledwie 150. Chętnie wybierana jest także filologia angielska (2152 osoby na 125 miejsc), socjologia, na którą ubiega się 1450 chętnych, a przygotowanych miejsc jest 120. Popularne jest także kulturoznawstwo - iberystyka, gdzie o indeks ubiega się 1111 osób na 48 miejsc. Podobnie było w zeszłym roku. Na psychologię zapisało się prawie 3 tysiące osób, na anglistykę ponad 2 tysiące chętnych, na socjologię ponad 1600 osób, a na iberystykę niewiele ponad tysiąc kandydatów.
Studia na kulturoznawstwie są prowadzone w ramach dwóch sekcji: hispanistycznej i portugalistycznej. Żacy, oprócz hiszpańskiego lub portugalskiego uczą się historii, geografii, literatury czy historii sztuki krajów hiszpańsko- i portugalskojęzycznych. – Absolwent bardzo dobrze włada językami obcymi, zna kulturę Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej, dzięki czemu ma szansę na pracę w instytucjach upowszechniania kultury, w redakcjach, muzeach, teatrach, kinach, agencjach reklamowych, agencjach public relations, a także jako wykwalifikowany personel biurowy w polskich firmach i urzędach w krajach hiszpańsko- lub portugalskojęzycznych oraz w przedstawicielstwach i przedsiębiorstwach z krajów hiszpańsko- lub portugalskojęzycznych działających na terenie Polski – mówi Łukaszewska.
Kandydaci zainteresowani socjologią nauczą się m.in. analizowania i badania socjologicznego. Na studiach pierwszego stopnia można się uczyć na jednym z czterech głównych bloków tematycznych. Pierwszy z nich to „Sprawy publiczne, problemy społeczne, lokalność, sektor pozarządowy”, drugi „Zróżnicowanie kulturowe współczesnego świata”, kolejny to „Polityka i demokracja” oraz „Marketing, media, komunikacja”.