W ciągu 85 lat uczelnia przechodząc przez różne fazy rozwoju, ewoluowała, zmieniając swą nazwę – począwszy od Wyższego Studium Handlowego, przez Akademię Handlową, Wyższą Szkołę Ekonomiczną, Akademię Ekonomiczną, aż po Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – i poszerzając ofertę edukacyjną o kierunki nieekonomiczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku pracy, stała się jednym z największych, najprężniej rozwijających się uniwersytetów w Polsce.
– W ciągu 85 lat swego istnienia, zmieniając strukturę organizacyjną i programy nauczania, nasza uczelnia jako szkoła ekonomiczna zawsze nadążała za zmianami politycznymi i gospodarczymi – stwierdza prof. dr hab. Roman Niestrój, rektor UEK. – Bardzo ważny czas przemian w najnowszej historii nastał dla UEK (wówczas Akademii Ekonomicznej) w 1989 roku. Musieliśmy bardzo szybko zadbać o kształcenie fachowców potrafiących działać w warunkach gospodarki rynkowej, wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom coraz liczniejszych studentów. Bo już pierwszy nabór w 1990 roku pokazał, jak bardzo po uwolnieniu rynku wzrosło zainteresowanie ekonomią i zarządzaniem. Na rynku pracy drastycznie brakowało praktyków, specjalistów, menedżerów – wykształceni w PRL ekonomiści przygotowani byli do pracy administracyjnej, w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Potrzebne były osoby, które poprowadziłyby przedsiębiorstwo w warunkach wolnego rynku, myślały marketingowo. Wprowadziliśmy wtedy znaczne zmiany w programach studiów, ale na absolwentów uczelni trzeba było jeszcze czekać kilka lat… Zdecydowaliśmy więc, by powołać na uczelni Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania (obecnie Krakowska Szkoła Biznesu UEK), która w ramach studiów podyplomowych kształciła praktyków, menedżerów. Pracownicy naszej uczelni prowadzili też szkolenia dotyczące zarządzania firmą w zakładach pracy. Sam swojego czasu zjeździłem pół kraju, ucząc podstaw marketingu. Takie były czasy... – podkreśla rektor.
Uczelnia od lat utrzymuje się na czołowych pozycjach w rankingach szkół ekonomicznych. – W zeszłym roku przyjęliśmy ponad 9 tysięcy kandydatów, a w ciągu 85 lat historii uniwersytetu naszą uczelnię opuściło ponad 80 tys. absolwentów – mówi Łukasz Salwarowski, dyrektor Kancelarii Rektora UEK. – Wśród nich są osoby, które pełniły lub nadal pełnią wysokie funkcje w organach administracji państwowej i w biznesie, m.in.: tragicznie zmarły prezes NBP Sławomir Skrzypek, premier i minister prof. Jerzy Hausner, minister dr Mariusz Andrzejewski, członkowie Rady Polityki Pieniężnej i poprzedniej kadencji: prof. Andrzej Wojtyna, prof. Jan Czekaj, prof. Stanisław Owsiak. Studiowali u nas także Zbigniew Herbert i Zbigniew Cybulski oraz Marek Zuber, Ewa Wachowicz, Roman Kluska, Sobiesław Zasada, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Naszymi absolwentami są także twórcy i prezesi m.in.: Inpost, Google Polska, Asecco czy Interia.tv i Wp.tv – dodaje Salwarowski.
Uczelnia prowadzi studia na czterech wydziałach, w ramach których do wyboru jest 13 kierunków. Od października lista kierunków poszerzy się o trzy nowe. Będzie to informatyka stosowana, analityka gospodarcza i socjologia.
– W ostatnich latach uruchomiliśmy pierwsze kierunki niezwiązane z ekonomią (gospodarka przestrzenna, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja) – stwierdza Łukasz Salwarowski. – Nie zamierzamy na tym poprzestać, myślimy o nowych kierunkach i specjalnościach. Strategią władz uczelni jest też współpraca z biznesem i pracodawcami. Obecnie współpracujemy z ponad 30 firmami. Wspólnie z dziesięcioma markowymi pracodawcami prowadzimy tzw. akademie firmowe, podczas których pracownicy poszczególnych firm dzielą się swoim doświadczeniem ze studentami. Uczestnicy tych programów często otrzymują propozycje stażu lub pracy w firmie, pod której marką odbywa się akademia. Innym owocem współpracy z sektorem gospodarki jest tworzenie Centrum Transferu Technologii, w ramach którego firmy będą mogły korzystać z badań i analiz naszych naukowców i studentów – mówi Łukasz Salwarowski.