Oni opisują Wschód

Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał znalazło się w grupie nagrodzonych przez jury „Przeglądu Wschodniego”.

Aktualizacja: 13.03.2016 11:18 Publikacja: 13.03.2016 10:15

Oni opisują Wschód

Foto: Facebook

Jury „Nagrody Przeglądu Wschodniego" przyznało nagrody za 2015 r. Nagrody w kategorii: „Dzieła Krajowe" otrzymają Marian Małecki za pracę „Wydział krajowy Sejmu galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne" (Księgarnia Akademicka, Kraków 2015) oraz Paweł Rokicki za książkę „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich" (Wydawnictwo ISP PAN, Warszawa 2015). Nagrodę w kategorii: „Dzieła Zagraniczne" otrzyma Theodore Weeks za „Vilnius between Nations. 1795-2000" (Northern Illinois University Press, 2015). Nagrodę w kategorii: „Popularyzacja Problematyki Wschodniej" otrzyma zaś Ołeksandr Zinczenko za książkę „Katyń. Śladami polskich oficerów" (Wydawnictwo Bosz, Warszawa 2015).

Jury przyznało nagrodę specjalną prof. Elżbiecie Smułkowej za całokształt badań, pracy i twórczości naukowej. Pani profesor jest językoznawcą, slawistką i białorutenistką. W latach 1992–1995 pełniła funkcję pierwszego ambasadora RP na Białorusi.

Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora otrzyma Stowarzyszenie „Memoriał". To międzynarodowe stowarzyszenie powstałe na początku 1989 roku, które zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji sowieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego Związku Sowieckiego.

W kategoriach „Dzieje Polaków na Wschodzie" oraz „Edycja źródeł" nagród nie przyznano.

O przyznaniu nagród poinformował w imieniu jury Jan Malicki, redaktor „Przeglądu Wschodniego". Uroczyste ich wręczenie odbędzie się 19 marca 2016 roku o godz. 11 w Sali Balowej Pałacu Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.

„Rzeczpospolita" ma patronat nad wydarzeniem.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?