Przejmij inicjatywę! Każdy młody może starać się o dofinansowanie

Finansowe wsparcie na realizację swoich pomysłów w październiku dostaną nie tylko szkoły czy uczelnie. Wnioski mogą składać również organizacje młodzieżowe, a nawet nieformalne grupy młodych ludzi. Na zgłoszenia czeka Europejski Korpus Solidarności.

Publikacja: 30.09.2022 14:19

Europejski Korpus Solidarności - aplikacje można składać do 4. października

Europejski Korpus Solidarności - aplikacje można składać do 4. października

Foto: Szymon Łaszewski/FRSE

Europejski Korpus Solidarności dofinansowuje dwa rodzaje projektów: solidarności i wolontariatu. Jakie są różnice między nimi? Gdzie znaleźć informacje? Co zrobić, by dostać grant na realizację własnych pomysłów w ramach programu?

Projekty solidarnościowe

To niewielkie, lokalne przedsięwzięcia realizowane w Polsce. Dzięki nim młodzi ludzie (18-30 lat) mogą wprowadzić w życie własne pomysły i aktywnie działać w swojej społeczności. Wsparcie finansowe wynosi do 500 euro miesięcznie.

Jak zacząć? To naprawdę proste!

Najważniejszy jest pomysł na projekt – to może być zorganizowanie imprezy kulturalnej, przygotowanie warsztatów dla seniorów albo pomoc w schronisku dla zwierząt. Tematyka jest bardzo szeroka – inspiracje znajdziesz na stronie: eks.org.pl/mlodziez/projekty-solidarnosci

Jeśli reprezentujesz organizację czy instytucję, również możesz realizować projekty solidarności. Jak? Poprzez pomaganie młodym ludziom w ich działaniach! Twoja organizacja może wesprzeć lokalne inicjatywy i włączyć się w oddolne projekty prowadzone przez młodych ludzi.

Krok 1. Zbierzcie minimum 5-osobowy zespół osób w wieku 18-30 lat i opracujcie wspólny plan. Następnie zarejestrujcie się w bazie EKS. Dzięki temu będziecie mogli wypełnić wniosek o dofinansowanie waszego działania.

Krok 2. Rozejrzyjcie się za wsparciem doświadczonej organizacji czy instytucji, która razem z wami złoży wniosek. Najlepiej poszukajcie jej w okolicy – to może być stowarzyszenie, biblioteka lub dom kultury.

Krok 3. Zapoznajcie się z „Przewodnikiem po Programie” dostępnym na stronie (https://eks.org.pl/organizacje/chcemy-realizowac-projekty/dokumenty) i napiszcie wniosek o grant.

Wniosek należy złożyć w jednym z trzech w roku terminów - najbliższy mija 4 października 2022 r.

Wolontariat

Jesteś w wieku 18-30 lat i chcesz wyjechać za granicę, przeżyć przygodę swojego życia, a jednocześnie, pomagać innym i zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności? Projekt wolontariatu jest właśnie dla ciebie!

Jeśli reprezentujesz organizację czy instytucję i chcesz gościć u siebie wolontariuszy z zagranicy, to mamy dobrą wiadomość – projekty wolontariatu również są dla ciebie!

Dla młodych ludzi: Jak wyjechać na wolontariat za granicą? eks.org.pl/mlodziez/wolontariat

Krok 1. Zarejestruj się w bazie EKS. Uzupełnij swój profil i dołącz do bazy kandydatów.

Krok 2. Wybierz interesującą cię ofertę wolontariatu – twój projekt może dotyczyć różnych tematów. Możesz zaangażować się w działania ekologiczne, pomagać dzieciom w nauce, organizować kampanie społeczne, wspierać ruchy na rzecz praw człowieka, promować demokrację i zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne, aktywizować osoby starsze – możesz wszystko!

Projekt wolontariatu może być indywidualny (trwa od 2 do 12 miesięcy) lub grupowy (trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy).

Krok 3. Skontaktuj się z organizacją w Polsce, która pomoże ci w przygotowaniach przed wyjazdem. Wyślij do organizacji z zagranicy swoje zgłoszenie, że chcesz u nich odbyć swój wolontariat.

Krok 4. Jeśli organizacja z zagranicy wybierze Twoją kandydaturę, to wspólnie omówicie szczegóły projektu. Przygotuj się do wyjazdu!

Dla organizacji: Jak otrzymać grant na projekt wolontariatu? eks.org.pl/organizacje

Krok 1. Najważniejszy jest pomysł – zastanów się, w które działania twojej organizacji mogą zaangażować się wolontariusze z zagranicy.

Krok 2. Zapisz swoją organizację w Systemie Rejestracji Organizacji, zapoznaj się z „Przewodnikiem po Programie”, a następnie złóż wniosek o Znak Jakości.

Znak Jakości to certyfikat, który potwierdza, że dana organizacja spełnia standardy programu i że będzie właściwie koordynować projekty. Wniosek o ww. certyfikat jest rozpatrywany w ciągu 2 miesięcy.

Krok 3. Złóż wniosek o dofinansowanie. Najbliższy termin składania wniosków to 4 października 2022 r.

Krok 4. Po podpisaniu umowy z Narodową Agencją otrzymujesz grant i rozpoczynasz projekt.

Weronika Walasek-Jordan, autorka jest ekspertką Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji 

Europejski Korpus Solidarności dofinansowuje dwa rodzaje projektów: solidarności i wolontariatu. Jakie są różnice między nimi? Gdzie znaleźć informacje? Co zrobić, by dostać grant na realizację własnych pomysłów w ramach programu?

Projekty solidarnościowe

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Za granicą
Ile kosztują studia medyczne za granicą?
Za granicą
Nauczyciele opowiadają o Polakach mieszkających na Wschodzie
Za granicą
Fałszywy nauczyciel wpadł przez błędy ortograficzne
Za granicą
Bezpłatna podróż koleją po Europie. Do wygrania bilety dla 36 tys. osób
Za granicą
Coraz więcej szkół decyduje się na czterodniowy tydzień nauki