Europejski Korpus Solidarności dofinansowuje dwa rodzaje projektów: solidarności i wolontariatu. Jakie są różnice między nimi? Gdzie znaleźć informacje? Co zrobić, by dostać grant na realizację własnych pomysłów w ramach programu?

Projekty solidarnościowe

To niewielkie, lokalne przedsięwzięcia realizowane w Polsce. Dzięki nim młodzi ludzie (18-30 lat) mogą wprowadzić w życie własne pomysły i aktywnie działać w swojej społeczności. Wsparcie finansowe wynosi do 500 euro miesięcznie.

Jak zacząć? To naprawdę proste!

Najważniejszy jest pomysł na projekt – to może być zorganizowanie imprezy kulturalnej, przygotowanie warsztatów dla seniorów albo pomoc w schronisku dla zwierząt. Tematyka jest bardzo szeroka – inspiracje znajdziesz na stronie: eks.org.pl/mlodziez/projekty-solidarnosci

Jeśli reprezentujesz organizację czy instytucję, również możesz realizować projekty solidarności. Jak? Poprzez pomaganie młodym ludziom w ich działaniach! Twoja organizacja może wesprzeć lokalne inicjatywy i włączyć się w oddolne projekty prowadzone przez młodych ludzi.

Krok 1. Zbierzcie minimum 5-osobowy zespół osób w wieku 18-30 lat i opracujcie wspólny plan. Następnie zarejestrujcie się w bazie EKS. Dzięki temu będziecie mogli wypełnić wniosek o dofinansowanie waszego działania.

Krok 2. Rozejrzyjcie się za wsparciem doświadczonej organizacji czy instytucji, która razem z wami złoży wniosek. Najlepiej poszukajcie jej w okolicy – to może być stowarzyszenie, biblioteka lub dom kultury.

Krok 3. Zapoznajcie się z „Przewodnikiem po Programie” dostępnym na stronie (https://eks.org.pl/organizacje/chcemy-realizowac-projekty/dokumenty) i napiszcie wniosek o grant.

Wniosek należy złożyć w jednym z trzech w roku terminów - najbliższy mija 4 października 2022 r.

Wolontariat

Jesteś w wieku 18-30 lat i chcesz wyjechać za granicę, przeżyć przygodę swojego życia, a jednocześnie, pomagać innym i zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności? Projekt wolontariatu jest właśnie dla ciebie!

Jeśli reprezentujesz organizację czy instytucję i chcesz gościć u siebie wolontariuszy z zagranicy, to mamy dobrą wiadomość – projekty wolontariatu również są dla ciebie!

Dla młodych ludzi: Jak wyjechać na wolontariat za granicą? eks.org.pl/mlodziez/wolontariat

Krok 1. Zarejestruj się w bazie EKS. Uzupełnij swój profil i dołącz do bazy kandydatów.

Krok 2. Wybierz interesującą cię ofertę wolontariatu – twój projekt może dotyczyć różnych tematów. Możesz zaangażować się w działania ekologiczne, pomagać dzieciom w nauce, organizować kampanie społeczne, wspierać ruchy na rzecz praw człowieka, promować demokrację i zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne, aktywizować osoby starsze – możesz wszystko!

Projekt wolontariatu może być indywidualny (trwa od 2 do 12 miesięcy) lub grupowy (trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy).

Krok 3. Skontaktuj się z organizacją w Polsce, która pomoże ci w przygotowaniach przed wyjazdem. Wyślij do organizacji z zagranicy swoje zgłoszenie, że chcesz u nich odbyć swój wolontariat.

Krok 4. Jeśli organizacja z zagranicy wybierze Twoją kandydaturę, to wspólnie omówicie szczegóły projektu. Przygotuj się do wyjazdu!

Dla organizacji: Jak otrzymać grant na projekt wolontariatu? eks.org.pl/organizacje

Krok 1. Najważniejszy jest pomysł – zastanów się, w które działania twojej organizacji mogą zaangażować się wolontariusze z zagranicy.

Krok 2. Zapisz swoją organizację w Systemie Rejestracji Organizacji, zapoznaj się z „Przewodnikiem po Programie”, a następnie złóż wniosek o Znak Jakości.

Znak Jakości to certyfikat, który potwierdza, że dana organizacja spełnia standardy programu i że będzie właściwie koordynować projekty. Wniosek o ww. certyfikat jest rozpatrywany w ciągu 2 miesięcy.

Krok 3. Złóż wniosek o dofinansowanie. Najbliższy termin składania wniosków to 4 października 2022 r.

Krok 4. Po podpisaniu umowy z Narodową Agencją otrzymujesz grant i rozpoczynasz projekt.

Weronika Walasek-Jordan, autorka jest ekspertką Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji 

Czytaj więcej

Wystarczy chcieć