Wiedza merytoryczna powinna być uzupełniania o kompetencje miękkie: umiejętność budowania relacji, zarządzania emocjami czy rozwiązywania konfliktów – uważa Konrad Michałek, senior director w Michael Page, firmie specjalizującej się w usługach rekrutacyjnych i doradztwie personalnym.
Inżynier dobrą pracę znajdzie
Przed laty ekonomia, marketing czy prawo dawały szansę absolwentom na dobrą pracę. Jednak ten rynek dynamicznie się zmienia.
– A wraz z nim oczekiwania pracodawców. W ostatnim czasie tempo zmian podkręciły trendy gospodarcze, które wymuszały na firmach poszukiwanie optymalizacji kosztowych. Największe znaczenie ma jednak popularyzacja sztucznej inteligencji, która w ciągu najbliższej dekady może wywrócić porządek globalnego rynku pracy – mówi Alicja Malok, senior director w Hays Poland.
Jej zdaniem, w związku z tak wysoką dynamiką zmian trudno jest wskazać kierunki kształcenia, które gwarantują pracę dzisiaj i będą ją gwarantowały w kolejnych dekadach.
– Nawet dyplom ukończenia studiów z zakresu informatyki może nie wystarczyć. Jeszcze trzy lata temu pracodawcy konkurowali o wszystkich programistów, bez względu na posiadane doświadczenie i portfolio zrealizowanych projektów. Dzisiaj w najlepszej pozycji znajdują się głównie bardzo doświadczeni software developerzy, którzy coraz chętniej włączają modele AI do swojej codziennej pracy. Ofert pracy dla programistów zwyczajnie ubywa – uważa Alicja Malok.