Projekt „Hałas: W Centrum” został oficjalnie zainaugurowany 15 marca. – Rolą architektek i architektów jest nie tylko reagować na powszechnie znane wyzwania, ale też dostrzegać i rozwiązywać problemy, o których wciąż mówi się za mało – mówi dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski, Dziekan Wydziału Architektury PW. – Takim zagadnieniem jest miejski hałas – uwzględnianie komfortu akustycznego w projektowaniu będzie bez wątpienia jedną z ważnych kompetencji architektek i architektów nadchodzących dekad. Dlatego temat hałasu jest szczególnie ważny dla Wydziału Architektury PW, jednostki edukującej przyszłych współtwórców środowiska naszego życia.
Na najbliższe miesiące zaplanowano otwarte wykłady, warsztaty i pokazy filmowe o hałasie. Eksperci z różnych dziedzin dzielą się tam wiedzą, zapraszają do dyskusji, odpowiadają na pytania. W tym czasie studenci Wydziału Architektury w ramach projektu semestralnego poszukują zewnętrznej formy przestrzennej, która w najlepszy sposób zobrazuje problematykę hałasu.
– Studentki i studenci będą mieli okazję, by tematykę hałasu poznawać i doświadczać w różnych skalach – od planowania przestrzennego, przez urbanistykę i architekturę, aż po design, detal i materiał – podkreśla prof. Krystyna Solarek, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Architektury PW. – Wszystko zakończy się ich kreatywnym, autorskim manifestem – instalacją przestrzenną na placu przed pawilonem Zodiak w samym centrum Warszawy.
Projekt potrwa do 1 września. Na 1 lipca zaplanowano odsłonięcie instalacji studentów Politechniki Warszawskiej.
– Świadomość architektów oraz mieszkańców miast na temat hałasu rośnie. Warto podnosić jej poziom i dostarczać eksperckiej wiedzy po to, byśmy wspólnie – mieszkańcy, projektanci i władze lokalne – mogli merytorycznie rozmawiać o swoich potrzebach lub niedogodnościach akustycznych i poprawiać dobrostan środowiska zamieszkania – dodaje dr Anna Cudny z Politechniki Warszawskiej.