Studenci architektury zajmą się miejskim hałasem

Dostrzeżenie i zrozumienie miejskiego hałasu jako zjawiska psychofizycznego, społecznego, kulturowego i ekonomicznego, a przede wszystkim – przestrzennego – to cel projektu realizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Publikacja: 10.05.2023 11:58

Studenci architektury zastanowią się, w jaki sposób walczyć z hałasem

Studenci architektury zastanowią się, w jaki sposób walczyć z hałasem

Foto: adobe stock

Projekt „Hałas: W Centrum” został oficjalnie zainaugurowany 15 marca. – Rolą architektek i architektów jest nie tylko reagować na powszechnie znane wyzwania, ale też dostrzegać i rozwiązywać problemy, o których wciąż mówi się za mało – mówi dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski, Dziekan Wydziału Architektury PW. – Takim zagadnieniem jest miejski hałas – uwzględnianie komfortu akustycznego w projektowaniu będzie bez wątpienia jedną z ważnych kompetencji architektek i architektów nadchodzących dekad. Dlatego temat hałasu jest szczególnie ważny dla Wydziału Architektury PW, jednostki edukującej przyszłych współtwórców środowiska naszego życia.

Na najbliższe miesiące zaplanowano otwarte wykłady, warsztaty i pokazy filmowe o hałasie. Eksperci z różnych dziedzin dzielą się tam wiedzą, zapraszają do dyskusji, odpowiadają na pytania. W tym czasie studenci Wydziału Architektury w ramach projektu semestralnego poszukują zewnętrznej formy przestrzennej, która w najlepszy sposób zobrazuje problematykę hałasu.

– Studentki i studenci będą mieli okazję, by tematykę hałasu poznawać i doświadczać w różnych skalach – od planowania przestrzennego, przez urbanistykę i architekturę, aż po design, detal i materiał – podkreśla prof. Krystyna Solarek, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Architektury PW. – Wszystko zakończy się ich kreatywnym, autorskim manifestem – instalacją przestrzenną na placu przed pawilonem Zodiak w samym centrum Warszawy.

Projekt potrwa do 1 września. Na 1 lipca zaplanowano odsłonięcie instalacji studentów Politechniki Warszawskiej.

– Świadomość architektów oraz mieszkańców miast na temat hałasu rośnie. Warto podnosić jej poziom i dostarczać eksperckiej wiedzy po to, byśmy wspólnie – mieszkańcy, projektanci i władze lokalne – mogli merytorycznie rozmawiać o swoich potrzebach lub niedogodnościach akustycznych i poprawiać dobrostan środowiska zamieszkania – dodaje dr Anna Cudny z Politechniki Warszawskiej.

Czytaj więcej

Czy nauczycielowi wolno wystąpić w reality-show?
Uczelnie wyższe
Wiedza cenna zarówno w czasach kryzysu, jak i prosperity
Uczelnie wyższe
Cyfrowe kompetencje w cenie
Uczelnie wyższe
Perspektywiczne rozwiązanie dla specjalistów
Uczelnie wyższe
Programy nauczania stale ewoluują, by nadążyć za nowoczesnymi trendami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Uczelnie wyższe
Wykorzystanie nowych technologii to przyszłość biznesu
Uczelnie wyższe
Oferta dla przyszłych liderów i profesjonalistów