Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
Czy polska szkoła jest gotowa na realne wsparcie zdrowia psychicznego uczniów? Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie skierowanym do minister edukacji Barbary Nowackiej przypomina, że konstytucyjny obowiązek szczególnej opieki zdrowotnej wobec dzieci obejmuje również ich dobrostan psychiczny. W ocenie RPO wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej – to krok w dobrym kierunku, jednak kluczowe będzie, czy i w jaki sposób MEN zadba o jego szerokie wdrożenie.
Czytaj więcej
W 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek minist...
Edukacja zdrowotna w polskich szkołach. Depresja: temat alarmujący
Wystąpienie RPO jest pokłosiem marcowych obrad Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy RPO, podczas których podkreślono skalę i dynamikę problemu depresji wśród młodzieży. Eksperci zajmujący się zdrowiem psychicznym alarmują: zaburzenia psychiczne stają się zjawiskiem coraz powszechniejszym, a ich występowanie wśród młodych ludzi wzrasta w niepokojącym tempie. Dane z lat 1997–2009 wskazują na niemal dwukrotny wzrost liczby pacjentów leczonych psychiatrycznie, a od tego czasu sytuacja dzieci i młodzieży nadal się pogarsza.
– Konieczne są działania prewencyjne, które pozwolą wychwytywać niepokojące sygnały już na wczesnym etapie. Szkoła jest naturalnym środowiskiem, w którym może to się dziać – podkreślają eksperci cytowani przez RPO.